גוף בתמיכה ממשלתית יפקח על העיתונות בבריטניה

שרת התרבות הודיעה כי נדחתה הצעת העיתונים לפיקוח עצמאי. התאגידים הגדולים צפויים להתנגד לתוכנית, שלדבריהם פוגעת בחופש העיתונות

אי־פי וגרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי־פי וגרדיאן

ממשלת בריטניה אימצה את התוכנית להקמת סוכנות בתמיכה ממשלתית לפיקוח על התקשורת, ודחתה את הצעתם של העיתונים לפיקוח עצמי. שרת התרבות, מריה מילר, אמרה היום (שלישי) למחוקקים כי גוף הפיקוח הוא הדרך הטובה ביותר להתמודד עם הכשלים שהתגלו לאחר סקנדל האזנות הסתר ב"ניוז אוף דה וורלד", בעקבותיו נחשף כיצד עיתונאים בתקשורת הבריטית הפרו את החוק באופן שיטתי כשצותתו להודעות בטלפון, שיחדו גורמים רשמיים ופרצו למחשבים. לתעשייה יינתנו שלושה ימים כדי להתייצב מאחורי התוכנית.

בשנה שעברה פורסם בבריטניה דו"ח של ועדה בראשות השופט בריאן לווסון, שתקף בחריפות את התנהלות כלי התקשורת במדינה. הוועדה המליצה על הקמת גוף פיקוח עצמאי, שיהיה רשאי להטיל קנסות גבוהים ולדרוש התנצלויות ותיקונים מכלי התקשורת. אולם רבים בתעשייה טענו כי ההצעה תעניק כוח והשפעה רבים מידי בידיהם של פוליטיקאים. במקום, הם הציעו להקים מערכת פיקוח עצמאית.

הדיון על שתי התוכניות נמשך בבריטניה חודשים, אולם לבסוף נבחרה התוכנית בה תמכה הממשלה. מילר אמרה כי תוכניתם של העיתונאים לא תאמה לכמה מ"העקרונות הבסיסיים" של דו"ח לווסון. גוף הפיקוח החדש יהיה עצמאי, אולם הוא יפעל בגיבוי גורמים רשמיים.

שחקני מועדון קריקט קוראים עיתונים בלונדון, ביוליצילום: רויטרס

בתגובה לדאגות שהביעו עיתונאים על פגיעה בחופש הסיקור, אמרה מילר כי ייערכו הקלות בחוק לפיו יפעל גוף הפיקוח. "יש בפנינו הזדמנות של פעם בדור לתקן את זה", אמרה בפני בית הנבחרים הבריטי, "כולנו מעוניינים לעשות את המיטב על מנת להעניק לציבור את האפשרות לתקן עוולות שנעשו, ובמקביל להגן על התקשורת החופשית במדינה, שמהווה חלק חיוני בדמוקרטיה שלנו".

הגוף החדש יוקם בצ'רטר מלכותי, ועל הפעלתו הסכימו שלוש המפלגות הגדולות בבריטניה: השמרנים, הליברל־דמוקרטים והלייבור. שלוש המפלגות יעבדו בימים הקרובים על תיקונים לנוסח שעליו הסכימו במארס, והטיוטה הסופית תתפרסם ביום שישי.

לס הינטון, שניהל בעבר את תאגיד התקשורת "ניוז אינטרנשיונל" ונחשב מקורב לאיל התקשורת רופרט מרדוק, כתב בטוויטר כי "לבו צנח" כששמע על התוכנית, וכינה אותה "מביכה". תאגידי התקשורת הגדולים בבריטניה, בהם ניוז אינטרנשיונל, וקבוצת טלגרף, הביעו בעבר את התנגדותם לכל חקיקה או פיקוח. הם חוששים שכך יהיה קשה לערוך שינויים נדרשים בעולם התקשורת שמשתנה במהירות ועובר מהדפוס למערכות דיגיטליות.

עיתון הטיימס ב-16 ביולי 2011, עם מודעת התנצלות של רופרט מרדוק לאחר חשיפת האזנות הסתר צילום: רויטרס

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ