האיחוד האירופי ואוקראינה בדרך להסכם שיביא לשחרור רה”מ לשעבר מהכלא

בבריסל מתנים חתימה על הסכם סחר גדול עם קייב בשחרורה של יוליה טימושנקו, המרצה עונש מאסר על שחיתות ונזקקת לטיפול רפואי

אנדרו קרמר, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנדרו קרמר, ניו יורק טיימס

דיפלומטים אירופים קרובים ככל הנראה להשלים עסקה לשחרורה של ראש ממשלת אוקראינה לשעבר, יוליה טימושנקו, שמאסרה בידי הממשלה הפרו־רוסית עשוי להביא לביטול הסכם הסחר בין קייב לבין האיחוד האירופי, הצפוי להיחתם בחודש.

על פי ההסכם המתגבש, תזכה טימושנקו במחילת יריבה הפוליטי, הנשיא ויקטור ינוקוביץ', תמורת התחייבות מצדה לעזוב את אוקראינה, לפחות בשלב ראשון, כדי לקבל טיפול רפואי בגרמניה.

ראש הממשלה לשעבר הורשעה ב־2011 בשחיתות במשפט שמניעיו, לטענת רבים, הם פוליטיים, ומרצה עונש מאסר של שבע שנים. במכתב גלוי שפרסמה הודיעה טימושנקו על נכונותה לעזוב את אוקראינה, אבל ציינה שהסכימה לכך רק כדי לא להכשיל את הסכם הסחר של ארצה עם האיחוד האירופי.

ההסכם מהווה צעד נוסף לקראת הידוק הקשרים הכלכליים בין הצדדים וגם משפר מאוד את סיכויה של אוקראינה להצטרף לגוש המשותף. במכתבה, טימושנקו גם מכריזה על כוונתה לשוב בהמשך לארצה ולהיות פעילה בפוליטיקה. יאנוקוביץ' לא הגיב עדיין פומבית להצעה האירופית.

העסקה לשחרורה של טימושנקו, בת ה־52, הוא סימן ראשון לפשרה במאבק פוליטי אכזר בין שני הפוליטיקאים המשפיעים ביותר באוקראינה. בנוסף להרשעתה ב־2011, הגישו השלטונות כתבי אישום נגד טימושנקו בגין עבירות אחרות, בהן מעורבות ברצח חבר פרלמנט ב־1996.

טימושנקו הכחישה את ההאשמות נגדה וערערה על הרשעתה לפני בית הדין האירופי לזכויות אדם. באפריל השנה פסק בית הדין שכליאתה של טימושנקו לפני גזר דינה היוותה הפרה של זכויותיה ונבעה ממניעים "שאינם משפטיים".

הפגנה למען טימושנקו ביום עצמאותה ה-22 של אוקראינה, לפני כחודשייםצילום: אי–פי

ינוקוביץ' נוטר לטימושמקו על חלקה בהנהגת "המהפכה הכתומה" שהביאו לביטול ניצחונו בבחירות 2004, שתוצאותיהן זויפו. בבחירות 2010, שהוגדרו בידי משקיפים כחופשיות, הוא ניצח את טימושנקו בהפרש קטן.

במכתבה מבית הסוהר כתבה טימושנקו ששילוב ארצה באיחוד האירופי נראה בעיניה כה חיוני, עד שביקשה מנציגיו למחוק את שחרורה מרשימת התנאים המוקדמים שדרש האיחוד כתנאי לחתימה. "לא רציתי שעתידה האירופי של ארצי ייפגע מסיבה כלשהי, ודאי שלא בגלל גורלי"; כתבה טימושנקו וסיפרה כי היא צריכה לעבור ניתוח בגלל כאבים בגבה. לדברי עורך דינה, בחודש אפריל הוכתה טימושנקו בידי סוהרים, אירוע שכיח בבתי הכלא באוקראינה. מאחר שהאירופאים לא ביטלו את הדרישה לשחררה, כתבה טימושנקו במכתב, היא נכונה לקבל את ההצעה ולצאת מאוקראינה לטיפול רפואי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ