חשמן בפולין: ההורים אשמים במקרי הפדופיליה בכנסייה

פרשה שהחלה בהאשמות נגד כמרים פולנים, הובילה לסערה ציבורית כשאחד מראשי הכנסיה אמר שההורים "דוחפים את צאצאיהם לזרועות כמרים פדופילים"

רומן פריסטר, ורשה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רומן פריסטר, ורשה

שערוריית ניצול מיני של קטינים בכנסייה הקתולית היתה השבוע לנושא של שיח פומבי, המעפיל על כל הוויכוחים הציבוריים שהסעירו לאחרונה את דעת הקהל בפולין. הזעם הכללי הגיע לשיאו ביום שני השבוע, עת ניסה אחד מראשי הכנסייה, החשמן יוסף מיכאָליק, להטיל בנאום טלוויזיוני את האשם על הורי הילדים אשר "דוחפים את צאצאיהם לזרועות כמרים פדופילים כיוון שאינם מעניקים להם די אהבה".

הפרשה המביכה החלה ברפובליקה הדומיניקנית, בה האשימה התביעה הכללית מספר כמרים מקומיים בניצול מיני של קטינים. בין היתר הואשמו גם שני כמרים פולנים שהיו שם בשליחות דתית. במקביל מתקיימת חקירה נגד שגריר הכס הקדוש ברפובליקה, אף הוא פולני ושמו יוסף וֶסוֹלוֹבסקי. האפיפיור הדיח את שגריר הוותיקאן מתפקידו בשל חשד למעשים מגונים בילדים.

אחד מהכמרים הפולנים, וויצ'ך גיל, שכיהן בכנסייה בעיירה יוּנקאָלטוֹ, הצליח להימלט לפולין זמן קצר לפני פתיחת החקירה הרשמית. גורלו של השני אינו ידוע. אתמול הגיש השגריר הפולני בקולומביה (שבתחום סמכותו הדיפלומטית גם הרפובליקה הדומיניקנית) בקשה לשיתוף פעולה של ערכאות החקירה, ונענה בחיוב. עם תחילתו של שיתוף הפעולה יתברר גם מצבו החוקי של הכומר שנשאר באי.

עוד בטרם הושג הסדר רשמי בין שתי המדינות, פנתה התביעה הכללית הדומיניקנית לשלטונות פולין בבקשה לאתר את מקום הימצאו של הכומר ששב לפולין בטרם נעצר. במקביל נשלחה פנייה דומה לאינטרפול. איש הכמורה המבוקש נמצא לבסוף בבית הוריו, בכפר ליד קראקוב. צוות טלוויזיה שהגיעה מהרפובליקה הדומיניקנית דיווח שהמשטרה ערכה חיפוש בביתו, שם מצאה 84 אלף תצלומים וסרטים פורנוגרפים, רובם בהשתתפות קטינים. על עבירה זו החוק הפולני קובע עונש של עשר שנות מאסר, ועל מגע מיני עם קטינים צפוי עונש של עד 12 שנים בכלא. תיק החקירה נפתח בפרקליטות הכללית בוורשה.

מזכיר הבישופות של פולין והקרדינל של קרקוב במסיבת עיתונאים, היום. התנצלו בפני קורבנות התעללות מינית בכנסייה והכריזו על צעדים למניעת הישנות המקריםצילום: אי-פי

פרשיות יחסים של אנשי הכמורה הקתולית עם קטינים דלפו לידיעת הציבור גם בעבר, אך ברוב המקרים ירד עליהן מסך של שתיקה. הפעם דווקא הסברי ההתחמקות של החשמן מיכאליק הפכו את המקרה לעניין ציבורי מדרגה ראשונה. עת עוצמתו הגבירה העובדה שדווקא השבוע מתקיימת ועידת המוסדות העליונים של הכנסייה הקתולית בפולין, אשר מוקדשת, בחלקה, לנושא של פדופיליה. החשמן מיכאליק, בהופיעו על מסך הטלוויזיה בנושא ניצול מיני של קטינים, אמר בין היתר: "רבים מהמקרים המצערים ניתן היה למנוע אילו היחסים בין ההורים היו מושתתים על אהבה ועל כבוד הדדיים. כשאין הדבר כך הילד מחפש אהבה, נדבק לאחרים ומושך את האחר לתהום". על תפקידו ועל התנהגותו של כהן הדת במקרים כאלה לא אמר החשמן ולו מילה אחת. רק כעבור יממה, כאשר הזעם הציבורי הגיע לשיא, נכנע להוראות הנהגת הכנסייה הקתולית בפולין – והתנצל. את דבריו הגדיר כ"שגגה לשונית".

דובר מוסדות הכנסייה הסתייג במילים חריפות מהצהרתו של הבישוף והזכיר, כי בחודש מארס השנה הכינו מוסדות הכנסייה טיוטה של "הוראות פעולה במקרה של האשמת כוהני דת בעבירות פדופיליה"; המסמך ממתין עתה לאישורו של הוותיקאן. אך לדעת פוליטיקאים ותיאולוגים הדבר אינו פותר את הסוגיה. "אני מניח שהמקרה האחרון יגרום לכך שמעתה יתרבו תלונות על מעשים מגונים של אנשי כמורה, ואני תקווה שהאפיפיור ימשיך במדיניות של ביטול כהונתם של אנשי כמורה כאלה על אי־קיום העיקרון של 'אפס סובלנות' כלפי ניצול מיני של קטינים", אמר בפומבי תיאולוג פולני בעל שם, יָרוֹסלָב מָקוֹבסקי.

העיתון הנפוץ "גאזטה ויבורצ'ה" פרסם ביום שלישי את תוכן המכתב ששלח לאפיפיור קורבן לשעבר של כומר בעיר קולובז'ג. האיש מתאר את כל פרטי המפגשים בהם ניצל אותו הכומר מינית בתוך בניין הכנסייה בעת שהיה ילד. הכותב מספר גם על מעשיו המגונים של כהן הדת כלפי בני גילו אחרים. הקרבנות האחרים, שהם כיום כולם בני כעשרים, סירבו להעיד נגד הכומר. על סמך עדותו של כותב המכתב נידון הכומר לשנתיים מאסר, אך הוא אינו יושב בבית הכלא "בגלל מצב בריאותו הירוד".

מחבר המכתב מציין גם כי הבישוף קזימיר ניץ', כיום ראש הכנסייה הקתולית בוורשה ששימש אז כממונה על המחוז הכנסייתי בו קרה הדבר, ידע על מעשיו של הפדופיל ולא עשה דבר כדי להפסיק את כהונתו. הקורבן כתב את מכתבו לכס הקדוש לאחר שמוסדות הכנסייה בעירו סירבו לפצותו על סבלו בסכום של 200 אלף זלוטי (כ-220 אלף שקלים). אישי ציבור רבים טוענים, כי אירועי הזמן האחרון יגרמו להצפת בתי משפט ברחבי המדינה בתביעות כספיות דומות, וכי על המחוקק יהיה לקבוע את גבולות אחריותה של הכנסייה הקתולית על עבירות המין של כהני־הדת שלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ