ניו יורק טיימס

מנכ”ל ארגון גרינפיס העולמי הציע ביום רביעי לנסוע לרוסיה, ובכך להסתכן במאסר ממושך שם, אם הדבר יסייע לשחרר בערבות את פעילי גרינפיס העצורים על ידי הרשויות ברוסיה באשמת פעילות פיראטית. המנכ”ל, קומי נאידו, כתב במכתב גלוי לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין, כי הארגון אינו טוען שפעיליו עומדים “מעל לחוק”, בעקבות הפעולה שביצעו בחודש שעבר, כאשר טיפסו על אסדת נפט, כדי להסב תשומת לב לסכנות הטמונות בקידוחי נפט במימי האוקיינוס הארקטי. נאידו כתב כי השתתף בעצמו בפעילות מחאה דומה שנה קודם לכן, וכי הוא מוכן להסגיר עצמו לרשויות החוק ברוסיה אם הדבר יסייע לשחרר את הפעילים העצורים.

ב–19 בספטמבר השתלשלו חיילי קומנדו רוסים ממסוקים על סיפור הספינה של גרינפיס, “ארקטיק סאנרייז”, ועצרו את 28 אנשי הצוות שהיו על סיפונה ועימם שני עיתונאים. הספינה נגררה למורמנסק, שם סירב השבוע בית המשפט לשחרר בערבות את הפעילים והעיתונאים, והורה להחזיקם במעצר למשך חודשיים עד לתחילת משפטם. ארגון גרינפיס טוען כי הפעילים שטיפסו על אסדת הנפט פרירזלומנייה, לא רחוק מהאי נוביה זמלאיה, ביצעו פעולת מחאה לא אלימה, שלפי החוק הרוסי אינה מעשה פיראטי, שכן מעשה כזה מחייב כוונה להשתלט על כלי שייט, על הצוות שלו או על טובין. לפי החוק הרוסי, העונש המרבי במקרה של הרשעה בפיראטיות הוא 15 שנות מאסר.

קומי נאידו, יולי 2013צילום: אי-אף-פי

ברוסיה רמזו השבוע כי יאשימו את פעילי גרינפיס בסעיפי אישום נוספים, נוסף לפיראטיות. ולדימיר מרקין, דובר הוועדה לחקירות, אמר לסוכנות ידיעות רוסית כי המשטרה מצאה ראיות להימצאות “חומרים נרקוטיים” על סיפון הספינה של גרינפיס. חוקרים רוסים גם בוחנים אפשרות להאשים בהפרת החוק והסדר את כל הפעילים שהיו בסירות הגומי בעת פעולת הטיפוס על אסדת הנפט.

“אני רוצה להציע לך הצעה”, כתב נאידו לפוטין. “אני מוכן לעבור להתגורר ברוסיה עד לסיום הפרשה הזו. אציע את עצמי כערובה להתנהגות טובה של פעילי גרינפיס, אם הם ישוחררו בערבות”. הוא ביקש להיפגש עם פוטין פנים אל פנים. מכתבו של ניידו משיב גם להתבטאות של פוטין בכינוס בנושא האזור הארקטי: “מוטב היה אילו נציגי הארגון הזה היו נוכחים כעת באולם הזה, והיו מביעים את דעתם בנושאים שאנחנו דנים בהם”, אמר פוטין בכינוס בחודש שעבר. “איש לא היה מתעלם מהם”.

חייל רוסי מאיים על פעיל גרינפיס בסכיןצילום: אי-אף-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ