אי-פי, רויטרס

הפושע הנאצי אריך פריבקה מת אתמול (שישי) באיטליה בגיל 100. עורך דינו פאולו גיאצ'יני מסר כי פריבקה הותיר אחריו ראיון מצולם אותו כינה "צוואה אנושית ופוליטית". תוכנו של הראיון אינו ברור ולא ידוע מתי הוא יתפרסם.

פריבקה, קצין ס.ס לשעבר, הורשע ב-1996 בגין השתתפותו בטבח במערות ארדיאטינה במארס 1944. 335 גברים ונערים איטלקים, כרבע מהם יהודים, נרצחו אז בפעולת תגמול על רצח 33 חיילים גרמנים בידי פרטיזנים. ב-1998 נכלא פריבקה למאסר עולם אך בגלל בריאותו הרופפת הוחלט לאפשר לו לרצות את עונשו בביתו שברומא. הדבר גרם בזמנו לזעם רב בקרב רבים מתושבי הבירה האיטלקית.

פריבקה, שהוסגר לאיטליה ב-1994 אחרי שנתפס בארגנטינה, שם עבד כמורה, היה אחד מהקצינים שעליהם הוטלה האחריות לעצור את הקורבנות ולההוביל אותם אל המערות, שם נורו למוות. פריבקה הודה בחלקו בטבח ומעולם לא הביע עליו חרטה. הוא סיפר כי ירה בעצמו בשניים מהקורבנות וטען כי מילא פקודות שהגיעו ישירות מהפיהרר.

ביולי האחרון פנו הקהילה היהודית ברומא וארגונים אנטי-פאשיסטיים קראו לרשויות בקריאה שלא לאפשר לפריבקה לחגוג בפומבי את יום הולדתו ה-100. הארגונים הודיעו כי יתכנסו מחוץ לביתו של פריבקה כדי לקרוא את שמות הרוגי הטבח. ארגונים אחרים פנו לפריבקה בבקשה "שימצא את האומץ לבקש מחילה על מעשיו". ראש העיר רומא, איגנציו מארינו, הבטיח כי הוא אישית ידאג שלפרביקה ולתומכיו לא יתאפשר לציין את האירוע בפומבי.

לאורך שנות חייו באיטליה זכה פריבקה ליחס סלחני. על אף שהותר לו לצאת מביתו רק לצורך ביצוע משימות חיוניות, הוא תועד בשנים האחרונות כמה וכמה פעמים יוצא מהבית למטרות אחרות, כמו: טיולים, ביקור במסעדות והליכה לסופרמרקט. את יום הולדתו ה-90 חגג פריבקה עם עשרות מחבריו ותומכיו בחווה חקלאית סמוך לרומא.

עורך דינו של פבריקה אמר כי הוא היה רוצה להיקבר בארגנטינה, לצד אשתו, אולם היום הודיע משרד החוץ בארגנטינה כי יסרב שפושע המלחמה ייקבר בארצו. 

אריך פריבקה בעת הסגרתו מארגנטינה לאיטליהצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ