עיריית רומא מתנגדת לקבורת הפושע הנאצי אריך פריבקה בתחומי העיר

אחרי שארגנטינה הודיעה שלא תקבל את הגופה, גם בבירה האיטלקית בה התגורר פריבקה ב-20 השנים האחרונות לא רוצים מצבה לפושע נאצי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

עיריית רומא ומוסדות הדת בבירה האיטלקית מונעות את הבאתו לקבורה של הפושע הנאצי אריך פריבקה, שמת בסוף השבוע בגיל 100. ראש הקהילה היהודית בעיר, ריקרדו פצ'יפיצ'י, קרא לשלוח את גופתו של פריבקה לגרמניה. ממשלת גרמניה מסרה כי טרם קיבלה בקשה בעניין.

פריבקה, קצין ס.ס לשעבר, הוסגר לאיטליה ב-1994 והורשע שנתיים אחר כך בגין השתתפותו בטבח במערות ארדיאטינה במארס 1944. 335 גברים ונערים איטלקים, כרבע מהם יהודים, נרצחו אז בפעולת תגמול על רצח 33 חיילים גרמנים בידי פרטיזנים. פריבקה נכלא למאסר עולם אך בגלל בריאותו הרופפת הוחלט לאפשר לו לרצות את עונשו בביתו שברומא.

העיתון האיטלקי "איל מסג'רו" פרסם צילום של גרפיטי שרוסס ביממה האחרונה בחוץ לביתו של פריבקה ובו נכתב באיטלקית "כבוד לפריבקה" לצד צלב קרס. עורך דינו של פריבקה, פאולו גיאצ'יני, אמר אתמול כי משפחתו של הפושע הנאצי ביקשה שהוא ייקבר ברומא עם סיום ההליכים הבירוקרטיים.בסרטון - פריבקה בראיון לכתב שהפתיע אותו בארגנטינה ושהוביל למעצרו

אלא שהדבר עורר מיד התנגדות בקרב פרנסי העיר ובקרב תושבים. ראש העיר רומא, איגנציו מרינו, אמר כי יהיה זה "עלבון" לקבור את פריבקה בבירה האיטלקית וכי יעשה "כל שביכולתו למנוע זאת". הכנסיה הקתולית מסרבת מצדה לערוך לפריבקה טקס קבורה דתי.

שעות ספורות אחרי מותו של פריבקה הודיעה ארגנטינה, אליה נמלט הפושע הנאצי אחרי מלחמת העולם השנייה וממנה הוסגר לאיטליה, כי היא מסרבת לקבור אותו בשטחה. זאת על אף שלפריבקה חלקת קבר צמודה לאשתו המנוחה. גיאצ'יני אמר כי משפחתו של פריבקה טרם החליטה היכן היא רוצה שייקבר. "קבורה ברומא היא דבר טבעי. הם (האיטלקים) רצו להביא אותו לרומא. כשמישהו מת נורמלי לקבור אותו שם, אך אנחנו יכולים לקבור אותו גם במקום אחר", אמר עורך הדין.

נובמבר 1995 - פריבקה מלווה על ידי שוטרים ארגנטינאים זמן קצר אחרי מעצרוצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ