סקר: מחצית מיהודי שבדיה אינם חובשים כיפה מחשש לפגיעה בהם - אירופה - הארץ

סקר: מחצית מיהודי שבדיה אינם חובשים כיפה מחשש לפגיעה בהם

סקר של האיחוד האירופי מגלה כי כרבע מיהודי אירופה חוששים להזדהות כיהודים. 91% מיהודי הונגריה דיווחו על עלייה באנטישמיות מאז 2008

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
עופר אדרת
עופר אדרת

כמעט רבע מהיהודים באירופה מפחדים להזדהות כיהודים ונמנעים מלבקר באתרים או באירועים יהודיים - כך עולה מסקר חדש, שתוצאותיו הוצגו השבוע בוועידה נגד אנטישמיות שכונסה בקייב, בירת אוקראינה. הסקר, שנערך לאורך שנת 2013 בידי "סוכנות האיחוד האירופי לזכויות יסוד" (FRA) הקיף 5,100 יהודים מתשע מדינות - צרפת, בריטניה, בלגיה, גרמניה, שבדיה, איטליה, הונגריה, רומניה ולטביה.

מהנתונים עולה כי המצב בשבדיה חמור במיוחד: 49% מהמשיבים במדינה הסקנדינבית (800 במספר) אמרו שהם נמנעים מלהבליט את יהדותם באופן חיצוני, ובין היתר לא חובשים כיפה בשל החשש מפגיעה בהם. חשש בשיעורים גבוהים נרשם גם בצרפת (40%) ובבלגיה (36%). בסרטון - כתבה מהטלוויזיה הגרמנית על הטרדות שחווים יהודים בשבדיה. (כתוביות באנגלית)

בהונגריה הסכימו 91% מתוך 500 הנשאלים היהודים עם הטענה שחלה עלייה באנטישמיות במדינה בחמש השנים האחרונות. 30% מהם הודו כי חוו תקרית אנטישמיות בשנה החולפת. בצרפת השיבו באופן דומה 88% מהנשאלים באשר לחמש השנים האחרונות ו-21% באשר לשנה החולפת. שיעור גבוה של דיווחים על עלייה באנטישמיות מאז 2008 נרשם גם בקרב הנשאלים בבלגיה - 87%; בשבדיה - 80%; ובגרמניה, באיטליה ובבריטניה - 60%.

בסך הכל, שיעור היהודים האירופאים שמצהירים כי הם חוששים להזדהות כיהודים ולבקר באתרים ובאירועים יהודיים עמד על 22%. לצד זאת, כ-75% מהנשאלים בסקר אמרו שהם נמנעים מלדווח למשטרה על תקריות אנטישמיות. 64% סיפרו כי נמנעו מלדווח על תקריות שהידרדרו לאלימות. תוצאותיו המלאות של הסקר יתפרסמו בחודש הבא בכנס בווילנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ