הפושע הנאצי פריבקה צפוי להיקבר במקום סודי

יותר משבוע לאחר מותו, פרקליטו של הפושע הנאצי טוען כי הוא מנהל מגעים להוצאת גופתו מהבסיס הצבאי שבו היא שוהה סמוך לרומא

הארץ
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
הארץ

יותר משבוע אחרי מותו של אריך פריבקה בביתו ברומא בגיל 100, שאלת מקום קבורתו של הפושע הנאצי עודנה פתוחה. עורך הדין פאולו גיאצ'יני מסר הבוקר (ראשון) כי הוא מנהל מגעים עם מספר ערים ועיירות וכי פריבקה צפוי להיקבר ב"מקום סודי באיטליה או בגרמניה".

גיאצ'יני ציין כי הטקס יהיה צנוע וישתתפו בו קרובי משפחה בלבד, וכי מדובר בפתרון "המאזן בין רצונותיה של המשפחה לבין הדרישות האתיות והדתיות". סוכנות הידיעות הצרפתית דיווחה כי גיאצ'יני הגיע להסכם על קבורה סודית בתוך איטליה.

גופתו של פריבקה שוהה לפי שעה בבסיס צבאי סמוך לרומא. ארונו נתפס על ידי הרשויות בעקבות המהומה הגדולה שפרצה בעת שקבוצת פעילים אנטישמים, חברי אגודת פיוס העשירי, ניסו לערוך טקס אשכבה לפושע הנאצי בעיירה אלבנו לזיאלה, כ-25 קילומטרים מדרום־מזרח לרומא. בסרטון - קטעים מהצוואה המצולמת של פריבקה.

מאות מתנגדים לפאשיזם הגיעו לאלבנו, התעמתו עם הגזענים האיטלקים שנשאו את ארונו של פריבקה, ירקו לעברם ובעטו בארון. ארונו של פריבקה הובא לאלבנו אחרי שעיריית רומא הודיעה כי לא תאפשר לקיים לפושע הנאצי טקס אשכבה בתחומי העיר. גם הוותיקאן הטיל באופן יוצא דופן איסור גורף על הכנסיות הקתוליות ברחבי הבירה האיטלקית לקיים טקסים עבור פריבקה.

בסוף השבוע הציע קרדיולוג איטלקי המתגורר בעיר ורונה לקבור את פריבקה בחלקת הקבר של משפחתו, אך ראש העיר דחה את ההצעה מחשש שהמקום יהפוך אתר עלייה לרגל עבור ניאו-נאצים. החלטתה דומה קיבלה גם מועצת העיר הגרמנית הנינגסדורף, שבה נולד הפושע הנאצי. נשיא הקהילה היהודית ברומא, ריקרדו פיצ'יפיצ'י, אמר בשבוע שעבר כי הוא תומך ברעיון שריפת גופתו של פריבקה ופיזור אפרו "כפי שעשו לאדולף אייכמן". שגרירות גרמניה ברומא מסרה כי עורך הדין גיאצ'יני טרם יצר עמה קשר וטרם הגיש בקשה כלשהי לקבורה בגרמניה.

פריבקה, קצין אס-אס לשעבר, הורשע ב-1998 בגין השתתפותו בטבח במערות ארדיאטינה במארס 1944. 335 גברים ונערים איטלקים, כרבע מהם יהודים, נרצחו אז בפעולת תגמול על הריגת 33 חיילים גרמנים בידי פרטיזנים. פריבקה נכלא למאסר עולם אך בגלל בריאותו הרופפת הוחלט לאפשר לו לרצות את עונשו בביתו שברומא. הוא הודה בחלקו בטבח ומעולם לא הביע עליו חרטה. לטענתו מילא פקודות שהגיעו ישירות מהפיהרר.

פריבקה עם הסגרתו לאיטליהצילום: אי-אף-פי

בצוואה מצולמת שפורסמה אחרי מותו, שב פריבקה על טענותיו אלה וטען כי האשמים בטבח הם הפרטיזנים עצמם. הוא הוסיף כי מדובר ב"מקרה נוראי" עבורו ועבור קציני האס-אס האחרים שלקחו חלק בטבח, שנחשב לאחד הקשים שידעה איטליה במלחמת העולם השנייה.

פריבקה נמלט לארגנטינה אחרי מלחמת העולם השנייה וחי שם במשך 50 שנה, עד שאותר על ידי צוות תחקירנים של רשת אי־בי־סי. הוא הוסגר לאיטליה ב-1994 והועמד למשפט. עם היוודע דבר מותו, הודיעה ארגנטינה כי היא דוחה את בקשתו להיקבר לצד רעייתו בעיר ברילוצ'ה. עורך הדין גיאצ'יני, הידוע בקשריו לקבוצות ימין קיצוני באיטליה, נתון בתקופה האחרונה תחת ביקורת נוקבת על כך שהוא מנצל את פרשת פריבקה לקידומו האישי.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ