הבחירות לנשיאות גאורגיה: ניצחון גדול למועמד הפרו-רוסי

גאורגי מרגוולשווילי זכה ב-67% מהקולות, וצפוי להמשיך במגמת ההתקרבות למוסקבה. הנשיא הפורש עשוי להיחקר כעת בשל המלחמה עם רוסיה

אי-פי
אי-פי

מדגמים בבחירות לנשיאות גאורגיה שנערכו היום (ראשון) מצביעים על ניצחון גדול למועמד של האגף הפרו-רוסי, שר החינוך לשעבר גאורגי מרגוולשווילי. לפי המדגמים, מרגוולשווילי, הנתמך על ידי ראש הממשלה בידזינה איוונשווילי, קיבל 67% מהקולות בבחירות. יריבו המרכזי דויד בקרדזה, המועמד מטעם מפלגתו הפרו-מערבית של הנשיא הפורש מיכאיל סאאקשווילי, סיים במקום השנים עם 20% מהקולות. בקרדזה, המכהן כיו"ר האופוזיציה בפרלמנט, בירך את מרגוולשווילי ואמר כי הוא מוכן לעבוד איתו ועם ראש הממשלה. 

מרגוולשווילי הוא חבר מפלגת "החלום הגאורגי" בראשותו של ראש הממשלה איוונשווילי, שזכייתה בשנה שעברה בבחירות לפרלמנט סימנה את תחילתם של חילופי השלטון במדינה. איוונשווילי, מיליארדר שעשה את הונו ברוסיה, פתח לאחר שניצח בבחירות בשורה של שינויים חוקתיים שהקטינו מאוד את סמכויות מוסד הנשיאות וחיזקו את ידי הממשלה והמחוקקים. רבים מהשינויים ייכנסו לתוקפם עם כניסתו של הנשיא החדש לתפקידו. בין היתר הוחלט על הגבלת כהונתו של הנשיא לשתי קדנציות בלבד.

איוונשווילי הצהיר על כוונתו להתפטר מתפקידו בתוך כמה שבועות, תוך שהוא מציין כי "השיג את מטרותיו", אך טרם הודיע על מחליף. בראיון לבי־בי־סי הגדיר איוונשווילי את מערכת הבחירות לנשיאות גאורגיה כהצבעה הראשונה במדינה שמתבצעת בסגנון אירופי, מאוזן וללא אלימות. "זו הפעם הראשונה שמועמד מפלגת השלטון אינו משתמש במשאביו האדמיניסטרטיביים כדי לחזק את כוחו", אמר.

צפו במועמדים לנשיאות בהצבעתם ביום הבחירות:

בשונה ממערכות בחירות ברפובליקות אחרות שהיו נתונות בעבר תחת שלטון סובייטי, ההצבעה בגאורגיה נתפסת על ידי פרשנים פוליטיים במדינה כהליך חי ומייצג, שבו לוקחים חלק כל הפלגים החברתיים. חרף הפיחות במעמדו, צפוי גם נשיא גאורגיה הבא למלא תפקיד מכריע במדיניות החוץ, אולם בעניינים פנימיים צפוי מעמדו של הפרלמנט להתחזק. רבים מהפרשנים סבורים כי חרף ההתחממות ביחסי גאורגיה-רוסיה מאז עליית איוונשווילי, מרבית אזרחי המדינה עדיין רואים באיחוד האירופי ובנאט"ו בעלי הברית האסטרטגיים של המדינה. ארה"ב מעניקה לגאורגיה סיוע בסך כ-70 מיליון דולר מדי שנה.

מאז עלייתו לשלטון במהפכת הוורדים ב-2003, קידם מיכאיל סאאקשווילי שורה של רפורמות לעקירת השחיתות ולשיפור השירות הציבורי. בתקופה זו הפך את גאורגיה מרפובליקה סובייטית לשעבר לדמוקרטיה תוססת ובעלת ברית נאמנה של ארה"ב. אלא שלאחר סיומה של המלחמה בין רוסיה לבין גאורגיה בחבל הבדלני דרום אוסטיה, חל פיחות ניכר במעמדו של סאאקשווילי. כוחו בציבור הלך ופחת עד להפסד בבחירות לפרלמנט ב-2012. במקביל, הועמדו לדין עשרות מאנשיו, כולל כמה משריו, בגין עבירות מרמה ושחיתות. כמה מהם, ובכלל זה ראש הממשלה לשעבר, נידונו לתקופות מאסר. איוונשווילי כינה את סאאקשווילי "שקרן" ו-"דיקטטור" ורמז כי הנשיא הפורש ייחקר, ואולי אף יועמד לדין, על "פשעים שביצעה ממשלתו".

סאאקשווילי עשוי להיחקר כעת גם בשל המלחמה שפרצה בשנת 2008 עם רוסיה. מתנגדיו של הנשיא הפורש מאשימים אותו בהתגרות מיותרת במוסקבה, שהעניקה לה לדבריהם תירוץ לפלישה לגאורגיה. סאאקשווילי אמר היום כי אין לו כל תוכניות להימלט מהמדינה. הצלחתו היחסית של בקרדזה ביחס ל-21 המתמודדים הנוספים עשויה לסייע למפלגתו של סאאקשווילי, "התנועה הלאומית המאוחדת" (UNM), לשמור על כוחה הפוליטי.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ