עופר אדרת
עופר אדרת
עופר אדרת
עופר אדרת

קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, הביעה צער על כך ש-75 שנה אחרי ליל הבדולח, מוסדות יהודיים בגרמניה זקוקים להגנה של המשטרה המקומית.

בראיון "פודקאסט" שהופץ בסוף השבוע באתר האינטרנט של הקנצלרית, התייחסה מרקל ליום השנה לפוגרום, שיצויין ב–9 בנובמבר ברחבי העולם. מרקל כינתה את האירוע, בו נשרפו בתי כנסת, נבזזו עסקים יהודיים, ונעצרו ונרצחו יהודים, "אחד הרגעים השחורים ביותר בהיסטוריה של גרמניה" ו–"נקודת שפל בהיסטוריה הגרמנית". מרקל קראה לגרמנים "להפגין אומץ אזרחי ולהבטיח ששום צורה של אנטישמיות לא תתקבל בסובלנות", והוסיפה: "אנחנו צריכים תמיד לזכור את העבר שלנו, כדי שנוכל להביט לעתיד באחריות".

מרקל אמרה עוד כי המצב הנוכחי, שבו מוסדות יהודיים חייבים להיות מאובטחים על ידי המשטרה הגרמנית, הוא "מדכא". לדבריה, "זה מצב שלא ניתן להסבירו, אך הוא גם המציאות בשטח... בפתחם של גני ילדים, בתי ספר ומוסדות יהודיים חייבים לעמוד שוטרים גרמנים כדי להגן עליהם".

בהתייחסה להבדל בין אנטישמיות לאנטי־ישראליות, אמרה מרקל כי "מותר למתוח ביקורת על הפוליטיקה של ישראל... גם בקרב תושבי מדינת ישראל יש דעות פוליטיות שונות, מותר גם להשמיע אותן, אבל אני מתנגדת להכללות ולכך שדרך הדלת האחורית של הביקורת על הפוליטיקה בישראל ייכנסו גם דעות אנטישמיות ואנטי־ציוניות".

מרקל, היוםצילום: אי–פי

מרקל הוסיפה כי "גרמניה מחוייבת לביטחונה של ישראל", ואמרה: "אנחנו רוצים מדינת ישראל שחיה בשלום עם שכנותיה, לכן אנחנו קוראים לפתרון של שתי מדינות לשני עמים, ומקווים להתקדמות בתהליך השלום. ניהלתי הרבה מאוד שיחות בנושא עם ראש ממשלת ישראל נתניהו וגם עם יו"ר הרשות עבאס".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ