רוני בר
רוני בר
רוני בר
רוני בר

אזרחים רבים בצרפת תהו בימים האחרונים מהי ה״קנל״, מלה שמקורה במטבח הצרפתי ובדרך כלל מתארת צורה אליפטית של מיני מאכלים, אך באחרונה היא ניצבת במרכזו של סקנדל. הקומיקאי דיודונה, שנמצא פעמים רבות אשם בהפצת שנאה ודעות אנטישמיות, ואף ניסה להבחר לפרלמנט האירופי בראש המפלגה האנטי־ציונית שסמלה הוא דגל ישראל שאיקס מסומן עליו, שילב במופעיו מחווה פיסית שפירושה אינו ברור לחלוטין. הקנל של דיודונה היא מעין הצדעה הכוללת החזקת זרוע אחת מתוחה כלפי מטה והנחת כף היד הנגדית על גבי הכתף בהצלבה.

את המחווה הכניס הקומיקאי למופעיו לפני כעשור, ומעריציו טוענים שמטרתה היא להתריס נגד מי שבראש ״המערכת״ - בעלי הממון ואמצעי התקשורת שהפנו אל דיודונה גב ולא הרשו לו להופיע בשל דעותיו הקיצוניות. מנגד, רבים אחרים מאמינים שבעשור שעבר ההתרסה שינתה את משמעותה והפכה להצדעה ניאו־נאצית חדשה ומוסווית היטב.

הקנל אומצה בחום על ידי פעילי ימין קיצוני בשולי החברה הצרפתית, וברשת ניתן למצוא אלפי תמונות של אנשים בפוזה השנויה במחלוקת. המצדיעים מנסים להיות יותר ויותר מקוריים במיקום ההצדעה, ומצליחים אף לבצע אותה ליד פוליטיקאים מוכרים, כשר הפנים הצרפתי מנואל ואלס.

טוויטר הליגה להגנה יהודיתצילום: טוויטר הליגה להגנה יהודית

בין השאר, נפוצה תמונתו של אלאן סוראל, פובליציסט לאומני המקורב לדיודונה, מבצע את הקנל באנדרטה לזכר השואה בברלין. בתמונה אחרת נראה נשיא הכבוד של מפלגת החזית הלאומית, ז׳אן מארי לה פן, בתנוחה הבעייתית.

איחוד הקהילות היהודיות בצרפת, הקריף, הביע את דאגתו מהקנל בספטמבר האחרון, לאחר ששני חיילים שהוצבו לשמור על בית כנסת ברובע ה–16 בפריז העלו לרשת תמונות שלהם מצדיעים לדיודונה מול הכניסה.

״מאחורי המחווה הזו מסתתרת הצדעה נאצית הפוכה, ומפורסמים רבים נופלים בפח״, אמר החודש כריסטוף ברבייה, עורך המגזין ל׳אקספרס בערוץ I-Tele, שהסביר כי סלבריטאים מסכימים להצטלם מצדיעים משום שהם לא מבינים את משמעות המחווה ואכן, עד לאחרונה, דבר קיומה של הקנל היה ידוע למעטים בלבד, מה שאולי מסביר מדוע הכדורסלן טוני פרקר ורבים אחרים נראים מבצעים אותה. אך בשבוע שעבר ההצדעה קיבלה תשומת לב רבה. זאת, לאחר שאורח בקהל של תוכנית פופולארית בערוץ קאנאל פלוס, שישב מאחורי המוזמנים לפאנל, ביצע לא פחות מ–16 פעמים את הצדעת הקנל בשידור חי, מבלי שאיש מצוות התוכנית ישים לב אליו.

יאן ברטז, מגיש התוכנית התנצל למחרת על התקלה, ״אנחנו מגישים לכם את התנצלותנו הכנה על התקרית הוויזואלית המבחילה הזו״, אמר ברטז, שאף חשף את שמו של ה״קנליסט״ מהקהל. לצערו של ברטז, כמה שעות מאוחר יותר התגלה שגם הוא נפל בעבר בפח. מעריציו של דיודונה פרסמו תמונה בה הוא נראה מצדיע במתיחת יד.

בווידאו שפרסם בקיץ האחרון, דיודונה הודה למעריציו על היענותם הרחבה, והודה כי לא האמין שהקנל תגיע רחוק כל כך, ״לא עובר יום בלי שאקבל תמונות של קנל. היום, האקט המרדני הזה הוא כבר לא רכושי הפרטי, הוא שייך למהפכה שתגיע. הצונאמי של הקנל ישטוף את אליטת השקר״.

דיודונה הטמיע בקרב מעריציו עוד שתי דרכים להבעת הזדהות עמו. העיתון ליברסיון הסביר כי ״טוטם״ נוסף של הקומיקאי הוא האננס, כדרך למחות על הרשעתו לאחר שפרסם שיר בשם ״שואה־ננס״ הלועג לשואה. מחווה פיסית נוספת שמבצעים תומכיו בתמונות היא הפניית האצבע המורה כלפי השמיים. לפי ליברסיון, מחווה זו נועדה לפגוע בכל מי שמתקשים להתמודד עם בדיחותיו על השואה, ובראשם יהודי צרפת.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ