חוק חדש בצרפת: קנס כספי ללקוחות של שירותי זנות

צרפת הולכת בדרכן של המדינות הסקנדינביות ומעבירה את כובד המשקל הפלילי אל המשלמים בעבור מין. המטרה - לפגוע ברשתות הסרסרות

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

האסיפה הלאומית של צרפת אישרה בסוף השבוע חוק הקובע קנס של 1,500 אירו לכל אדם המציע לשלם עבור שירותי זנות. יתר סעיפי החוק, העוסקים בהחמרת הפיקוח על רשתות סחר נשים והגדלת הסיוע לנשים שמעוניינות לצאת ממעגל הזנות, יובאו להצבעה ב-4 בדצמבר.

הזנות בצרפת חוקית, אך הסרסרות והשידול וההדחה לזנות אסורים. תומכי הצעת החוק טוענים כי הטלת עונש כספי על לקוחות שירותי הזנות תגן על האשה. מבקרי החוק טוענים כי היא יעמיד בסיכון את העוסקות בזנות. מחוץ לאולם הפרלמנט התקיימו לאורך הדיון הפגנות של שני הצדדים.

על פי החוק החדש, לקוח של שירותי זנות שיתפס פעמיים - יחוייב לשלם כפל קנס או, לחילופין, להשתתף בסדנה "להגברת המודעות לסחר בנשים למטרות מין". על פי הערכת הרשויות, בצרפת עובדות כ-40,000 זונות - 80%-90% מתוכן אזרחיות זרות המנוצלות על ידי רשתות בינלאומיות של סחר בנשים. 

פעילות למען נשים מפגינות יחד עם זונות נגד החוק החדש, אתמול בפריזצילום: רויטרס

אחת הפעילות המרכזיות לשינוי החקיקה באופן שיטיל את עיקר האחריות לזנות על הלקוחות, היא השחקנית קתרין דנב. לעומתה, טים לסטר מארגון Doctors of the World סבור כי החוק החדש רק יפגע בזונות. "נכון שהחוק החדש מפיג את החשש שהן יהיו אלה שייעצרו. הבעיה היא שיכולתן של זונות רבות לשרוד תלויה בלקוחות".

יוזמת הצעת החוק, חברת הפרלמנט הסוציאליסטית מוד אוליבייה, תקפה בנאומה את מתנגדיה וכינתה אותם "צבועים". השרה למען זכויות הנשים, נג'אט ואלו-בלקאסם, אמרה כי "משטרת צרפת איננה משטרת מוסר" וכי במרכז הצעת החוק עומד המאבק בכספים שמזינים את רשתות הסרסרות.

את שינויי החקיקה המטילים אחריות כבדת משקל לזנות על הלקוח עצמו, הובילה שבדיה ב-1999. הדבר גרם לירידה דרמטית בזנות ברחובות הערים בשבדיה. עם זאת, בדנמרק ונורבגיה שקיבלו חוקים דומים דווקא גדל היקף הזנות. הולנד התירה את הזנות בשנת 2000 אך רבים במדינה טוענים כי המהלך נכשל ושיחק לידיהם של הסרסורים וסוחרי הנשים.

הפגנה נגד הזנות מחוץ לבניין האסיפה הלאומית בפריז, אתמולצילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ