האפיפיור של העם

איש השנה של השבועון "טיים": האפיפיור פרנסיסקוס

צניעותו, סגנונו החופשי והצלחתו בשינוי התפיסה הרווחת כלפי הכנסיה הקתולית הם בין נימוקי השבועון לבחירתו של הכומר הארגנטינאי לאיש השנה

הארץ
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
הארץ

איש השנה של המגזין טיים הוא האפיפיור פרנסיסקוס או כפי שהוא מכונה בשבועון - הסופרסטאר בן ה–70, האפיפיור של העם. המגזין ציין בנימוקי הזכייה את העובדה שבחר בשם של צדיק שנודע בצניעותו ואת כך שהפך את הכנסייה ל"מקום של ריפוי". עוד מפורטות קורות חייו של האפיפיור שנולד בשם חורחה מריו ברגוליו, וסיפורים על דירתו הקטנה בפאתי בואנוס איירס ועל מסעותיו השנתיים בתור החשמן של העיר לשכונות העניות והעלובות ביותר. במסעותיו הללו הוא קרא לאנשים שפגש "להתפלל עבורו", כתוב במגזין, והמשיך לבקש זאת כל הדרך לארמון הוותיקן.

אך מה שהפך את פרנציסקוס למיוחד כל כך, כתבו עורכי המגזין, היא המהירות בה הצליח להשיב את האמונה של מיליונים שכבר ויתרו על הכנסייה. פרנסיסקוס הצליח להפוך את הכנסייה לבית עבור אותם אנשים שעייפו מהטפות בנושאים מיניים, והכנסייה חזרה לתפקידה המקורי כמנחמת ומשרתת של ה"כואבים". הטיים מסכמים - קודמיו בתפקיד היו פרופסורים לתיאולוגיה. פרנציסקוס הוא שרת, שומר סף במועדון לילה, טכנאי כימי ומורה לספרות.

מאז בחירתו לתפקיד, הוא משמיע ביקורת על “פולחן הכסף” ועל חמדנות, דברים המשקפים את קרבתו ל”תיאולוגיה של השחרור”. “האווירה חיובית מאוד. יש שינוי באוויר, תחושה של אנרגיה”, אומר בעל תפקיד בוותיקאן. “יש מי שיגידו שזה רק ירח הדבש, אבל אין שום סימן שהמגמה הזאת עומדת להיחלש”. הדגש שהוא שם ליחס אל העניים וסגנונו הקהילתי מלהיבים מאמינים רבים. גם בחירתו שלא להתגורר במגורי האפיפיור אלא בקאזה סנטה מרטה, אכסניה בתוך הוותיקאן, שבה הוא סועד את ארוחת הערב בחברת כמרים בדרגות נמוכות יותר ואורחים.

האפיפיור מנופף למאמינים בוותיקאןצילום: רויטרס

בניגוד לבנדיקטוס, שנשא לרוב נאומים שהוכנו מראש בקפידה והשתמש רק לעתים נדירות בגוף ראשון, נוהג פרנסיסקוס לפנות יותר בשפת דיבור ולהזכיר לעתים קרובות את סיפור חייו האישי או המשפחתי. הוא גם מאלתר לעתים כה קרובות, שגורמי התקשורת של הוותיקאן מתקשים לעמוד בקצב, אך המאמינים אוהבים אותו. “מאז שהוא נבחר לאפיפיור אני מרגיש כמו קתולי חדש”, אומר אטיליו קורטיגה, עובד ציבור בן 59 מדרום איטליה, שקם באחת לפנות בוקר כדי להגיע לקבלת הפנים השבועית שעורך האפיפיור בימי רביעי. “באתי כי אני מרגיש שהוא קרוב אלינו, האזרחים מהשורה. מלותיו נוגעות ללב כל אחד”.

המגזין טיים הם לא הראשונים לגלות את "איכויות הכוכב" של האפיפיור, והוא זוכה לסיקור תקשורתי אוהד הרבה יותר מקודמו בתפקיד. “אין כלפיו דעות קדומות כפי שהיו למרבה הצער כלפי בנדיקטוס מההתחלה”, אומרים גורמים בתקשורת.

האפיפיור גבר על רשימה מכובדת בדרך לפסגה - עובד ה–NSA לשעבר המדליף אדוארד סנודן, נשיא סוריה בשאר אסד, הסנטור האמריקאי טד קרוז, נשיא איראן חסן רוחאני וגם זמרת הפופ מיילי סיירוס.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ