רויטרס
רויטרס

אוקראינה הבטיחה אתמול (רביעי) לארצות הברית כי לא תשתמש בחיילים נגד מפגיני האופוזיציה. הפנטגון הודיע כי בקייב מסרו כי יש מדיניות ברורה של אי-שימוש בכוחות המזוינים במצבים כאלה. הדברים באים לאחר החששות בוושינגטון לנוכח הפעולה התקיפה נגד המוחים בעיר הבירה.

צ'אק הייגל, שר ההגנה של ארה"ב, קרא בשיחת טלפון עם עמיתו האוקראיני לרשויות לגלות איפוק והתריע מפני "הנזק האפשרי מכל התערבות של הצבא בפיזור ההפגנות", מסר דובר הפנטגון, קארל ווג. שר ההגנה האוקראיני פאבלו לבדייב השיב כי יעביר את המסר ישירות לנשיא ויקטור ינוקוביץ'.

כמו כן, שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון אמרה כי הנשיא ינוקוביץ' "מתכוון לחתום" על הסכמי הסחר ושיתוף הפעולה עם האיחוד האירופי, אף שדחה את החתימה עליהם רק בחודש שעבר. לדבריה, לאחר פגישתה עמו בקייב ברור שאפשר להתמודד עם הבעיות הכלכליות והפיננסיות קצרות-הטווח שניציבות בפני אוקראינה. צפו בשידור החי מכיכר העצמאות בקייב:

"תראו, ינוקוביץ' הבהיר בפניי שבכוונתו לחתום על הסכמי ההתאגדות", אמרה אשטון לכתבים. כניסתה של אוקראינה למסגרת הזאת עם האיחוד האירופי צפויה לגרור תגובה כלכלית קשה מצדה של רוסיה, שאיימה להקפיא את קשרי המסחר עמה, ולהסב נזק הנאמד בכ-15 מיליארד דולר.

אתמול המשיכה האופוזיציה להתבצר בעמדותיה בקייב לאחר המאמץ המשטרתי הנרחב ביותר לתפוס מחדש את השליטה ברחובות. בין היתר, נשלחו שוטרים רבים עם דחפורים כדי לפנות את כיכר העצמאות. למרות עימותים ומעצרים, המשטרה לא נכנסה לבניין העירייה הסמוך, ובשעות הבוקר כבר נסוגו מהרחובות. המפה האינטראקטיבית של בירת אוקראינה:

מפה אינטראקטיבית של קייב, ובה הסברים קצרים על המקומות המרכזיים במחאה:

אתמול אמר שר החוץ של ארה"ב ג'ון קרי הוא חש "סלידה" מהשימוש בכוח נגד המפגינים, ודוברת של משרד החוץ אמרה כי הממשל שוקל להטיל סנקציות על אוקראינה, בין שאר האמצעים הנשקלים. קרי פרסם הצהרה חד משמעית, שבה נכתב כי ארה"ב "סולדת מההחלטה של הרשויות האוקראיניות לפגוע בהפגנה השלווה באמצעות שוטרים, דחפורים ואלות, במקום בכבוד לזכויות המפגינים ולזכויות אדם. התגובה אינה מתקבלת על הדעת ואינה מטיבה עם הדמוקרטיה. ארצות הברית עומדת לצד אנשי אוקראינה. מגיע להם יחס טוב יותר".

אחד ממנהיגי אופוזיציה, ויטלי קליצ'נקו, אמר שלשום כי פעולת המשטרה נגד המפגינים הוכיחה שהנשיא ינוקוביץ' אינו מעוניין בפשרה. "תכננו לנהל שיחות עם ינוקוביץ'. אנחנו מבינים שאין לו רצון לדבר עם העם, ושהוא מבין רק כוח פיזי ומשתמש בו נגד המפגינים". האופוזיציה הדגישה כי תמשיך בהפגנות עד שהנשיא יפטר את ממשלתו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ