מיכאיל חודורקובסקי, יריבו הפוליטי של פוטין, שוחרר מהכלא לאחר עשור

נשיא רוסיה חתם על צו החנינה, לאחר שמוקדם יותר השבוע פורסם כי גם חברות להקת "פוסי ריוט" ופעילי גרינפיס העצורים ברוסיה ישוחררו

אי-פי
ניו יורק טיימס
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אי-פי
ניו יורק טיימס
עופר אדרת

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין חתם היום (שישי) על צו החנינה של האוליגרך לשעבר מיכאיל חודורקובסקי, שנחשב ליריבו הבולט וכלוא מאז 2003. כך דיווח הבוקר הקרמלין, שהוסיף כי החנינה ניתנה מטעמים "הומניים". סוכנות הידיעות הרוסית "אינטרפקס" ציטטה מקור ביטחוני במדינה, שלא הזדהה בשמו, שטען כי חודורקובסקי כבר שוחרר מכלאו באזור קרליה שבצפון-מערב רוסיה, מיד לאחר חתימת הצו. שירות בתי הסוהר הרוסי אישר את הדיווח באתר האינטרנט שלו, וגם פרקליטו של האוליגרך לשעבר. לאחר שחרורו מהכלא, אמר חודורקובסקי כי הוא ביקש חנינה מפוטין מסיבות משפחתיות, וכי לא הודה באשמה. 

אחר הצהריים, נחת חודורקובסקי בשדה התעופה שונפלד בברלין, גרמניה. את פניו קיבל שר החוץ הגרמני לשעבר, האנס דיטריך גנשר, שעזר לארגן את הטיסה של חודרוקובסקי. "הוא מותש, אבל מאושר סוף סוף להיות חופשי", אמר גנשר לאתר "שפיגל אונליין".

שחרורו של חודורקובסקי מגיע יומיים לאחר שהפרלמנט הרוסי העניק חנינה נרחבת ל-20 אלף אסירים, בהם שתי חברות להקת "פוסי ריוט" ו-30 פעלי גרינפיס הכלואים ברוסיה. עם זאת, הודעתו של פוטין אתמול על כוונתו לחון את יריבו הפוליטי, התקבלה כהפתעה. בסיומה של מסיבת עיתונאים שנתית שהוא מקיים, אמר פוטין לכתבים כי האוליגרך לשעבר הגיש בקשה לחנינה, בין היתר על סמך מצבה הבריאותי הקשה של אמו, מרינה.

האם, כמו גם פרקליטיו של חודורקובסקי, אמרו שלא ידוע להם על בקשה כזאת. חודורקובסקי אמר בעבר כי לא יבקש מפוטין חנינה, משום שהדבר יהווה הודאה באשמה. עם זאת, לפי כמה דיווחים, הוא החליט לבקש חנינה בין השאר בשל איום בתביעה נוספת נגדו. מחר תנחת בברלין אמו כדי לפגוש את בנה אחרי עשר שנים בהן לא ראתה אותו. חודרוקובסקי טס לברלין כי חשב שאמו עדיין מאושפזת שם לטיפול במחלת הסרטן. אמו שהתה בברלין בחודשים האחרונים, אך שוחררה מבית החולים ושבה למוסקבה כבר ב-11 בדצמבר.

אתר האינטרנט של העיתון הגרמני "זידויטשה צייטונג", דיווח היום כי שחרורו של חודרוקובסקי מממאסרו התאפשר בזכות מאמציו של שר החוץ הגרמני לשעבר, גנשר, אשר קיבל גיבוי לפעילותו מהקנצלרית אנגלה מרקל. גנשר נחשב למקושר מאוד ברחבי רוסיה. המגעים החשאיים לשחרורו של חודרוקובסקי החלו במאי 2012. גנשר ביקר לצורך כך במוסקבה כמה פעמים. שגרירות גרמניה ברוסיה סייעה לארגן את טיסתו לגרמניה.

חודורקובסקי, בן 50, היה בעליו של תאגיד הנפט הגדול "יוקוס", והוא נידון ל-13 שנות מאסר בשל הרשעתו במעשי שחיתות יחד עם שותפו פלאטון לבדב. לפני שנה קוצר עונשם בשנתיים, והם היו אמורים להשתחרר באוקטובר 2014. בית המשפט האירופי לזכויות אדם קבע בקיץ האחרון כי למרות העיוותים בהליך המשפטי שנערך להם, יש בסיס משפטי להרשעתם. צפו בפוטין מתייחס לשחרורו של מיכאיל חודורקובסקי:

איל הנפט התעמת עם פוטין בשנים שקדמו למעצרו, בעוד הנשיא פעל להגבלת כוחן של האוליגרכים שהתעשרו בשנים שלאחר התפרקות ברית המועצות. חודורקובסקי, שרצה לראות את התאגיד אותו ניהל הופך לעסק מודרני ובינלאומי, האשים את הקרמלין בשחיתות ומימן מפלגות אופוזיציה. לאחר מעצרו, תאגיד "יוקוס" פורק ונמכר, בעיקר לידיים ממשלתיות. 

שחרורו של חודורקובסקי, שהיה בעבר האיש העשיר ביותר ברוסיה ויריב פוליטי אפשרי לפוטין, הוא תפנית לא-צפויה עבור הנשיא. במשך עשור, לא הראה פוטין סימני אהדה ליריבו ובוודאי שלא רחמים, בעוד הרשויות פירקו את חברתו של חודורקובסקי והגישו נגדו כתבי אישום, שנראה כי נועדו להשאיר אותו מאחורי סורג ובריח לכל החיים.

נראה כי פוטין חש כעת מספיק ביטחון כדי לשחרר אדם שגם בבית הכלא המשיך להיות אחד ממבקריו הפוליטיים הבוטים ביותר, ושעדיין מחזיק במשאבים כספיים וברצון לאתגר את המשטר. יתכן כי צעדיו של פוטין נבעו גם מרצון להציג דימוי חיובי בפני העולם, לקראת אולימפיאדת החורף שתיערך בסוצ'י בפברואר.

השחרור גם יפתח פרק חדש בחייו של חודורקובסקי, שלמרות המעצר שמר על נוכחות ציבורית מסויימת, כשכתב מאמרי דעה לעיתונים ותחזק אתר אינטרנט, שכלל בעיקר עדכונים על משפטו. לחודורקובסקי, שגם כיום מחזיק בהון רב בעולם, יכולה להיות כעת הזדמנות להפוך פעם נוספת לאישיות ציבורית בולטת, גם אם בזהירות רבה יותר מבעבר. הוא אמר בעבר כי אם וכאשר ישוחרר, ירצה בעיקר לבלות זמן בחברת משפחתו, אך רבים רואים בו דמות שיכולה לאחד את האופוזיציה החלשה נגד פוטין.

תגובות