המחבלת המתאבדת שביצעה את הפיגוע ברוסיה היא "אלמנה שחורה"

16 בני אדם נהרגו כשאוקסנה אסלנובה מדגסטאן התפוצצה בתחנת רכבת בוולגוגרד שבדרום רוסיה, חודשיים לפני פתיחת משחקי אולימפיאדת החורף

אי-פי
רויטרס
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אי-פי
רויטרס

המחבלת שביצעה את פיגוע ההתאבדות בתחנת הרכבת בעיר הרוסית וולגוגרד היום בצהריים היא אוקסנה אסלנובה, חברה בארגון הטרור הצ'צ'ני שמכונה "האלמנות השחורות". על פי הדיווח בסוכנות הידיעות "ריה נובוסטי", בארגון זה חברות אלמנות של מחבלים שנהרגו על ידי כוחות הביטחון הרוסים, מכיוון שעסקו בפעילות טרור נגד רוסיה.

על פי דיווחים טריים בסוכנות הידיעות אינטרפקס, ייתכן כי בפיגוע היו מעורבים גם אשה וגם גבר. בסוכנות נכתב כי חוקרי הזירה מצאו אצבע של גבר ובה נצרה של רימון יד. בפיגוע בדרום רוסיה נהרגו 16 בני אדם, ביניהם אסלנובה עצמה, ולפחות 50 נפצעו. 8 מהפצועים מוגדרים במצב אנוש, ביניהם ילדה בת 9.

זו הפעם השנייה בשלושת החודשים האחרונים שמחבלת השייכת לארגון מבצעת פיגוע בעיר, הנמצאת כ-650 קילומטרים מצפון הקווקז וכ-700 ק"מ מסוצ'י, שם תתקיים בפברואר אולימפיאדת החורף. ברשת טלוויזיה רוסית דווח כי אסלנובה, שהתאלמנה משני בעליה שעסקו בפעילות טרור, הייתה חברה קרובה של המחבלת שביצעה את הפיגוע בוולגוגרד באוקטובר השנה, בו נהרגו שבעה בני אדם ונפצעו 30 נוספים.

הפיגוע בתחנת הרכבת התרחש בסביבות השעה 12:45 (שעון מקומי). כלי התקשורת ברוסיה שידרו סרטונים שבהם נראו גופות כשהן מסודרות סמוך לאמבולנסים ליד מדרגות הכניסה לתחנת הרכבת. כתוצאה מהדף הפיצוץ התפזרה באזור פסולת רבה ושברי זכוכיות. גורמי ביטחון מסרו כי המחבלת התפוצצה סמוך לגלאי המתכות וכי היא מגיעה ממחוז דגסטאן. לפי שעה אף ארגון לא לקח אחריות לפיגוע.

זו מתקפת הטרור הגדולה ביותר מחוץ לאזור הקווקז בשלוש השנים האחרונות. עיריית וולגוגרד הכריזה על שלושה ימי אבל. ביום שישי התפוצצה מכונית ממולכדת בעיר פיטיגורסק, כ-270 קילומטרים ממזרח לסוצ'י. שלושה בני אדם נהרגו. צפו ברגע הפיצוץ:

מערכת הביטחון הרוסית חוששת מאוד מפעילות מוגברת של ארגונים איסלאמיים בדלניים לקראת ובמהלך אולימפיאדת החורף. עיקר תשומת הלב מופנת לעבר דוקו אומרוב, בדלן צ'צ'ני, שהכריז על עצמו כנשיא האמירות האיסלאמית של צפון הקווקז. אומרוב עומד מאחורי שורה של פיגועי ראווה ברוסיה ובסרטון שפרסם באינטרנט בחודש יולי קרא ללוחמיו להשתמש ב"כוח מקסימלי" כדי למנוע ממשחקי החורף להתקיים כשורה.

בעקבות הפיגוע הורה נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, לכוחות אכיפת החוק לנקוט בכל הצעדים הדרושים לשמירת הביטחון, בדגש על תחנות רכבת ונמלי תעופה. מאז 2010 לקח אומרוב אחריות לשני פיגועים גדולים שהתרחשו במוסקבה: האחד - בשתי תחנות רכבת תחתית ובו נהרגו 40 בני אדם, והשני - בנמל התעופה דומודדובו ובו נהרגו 36 בני אדם. יצויין כי רק אתמול הרגו חיילים רוסים את אחד מפעילי ארגונו של אומרוב בדגסטאן - איסלאם אטייב בן ה-23. צפו בתחנת הרכבת ההרוסה לאחר הפיצוץ:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ