15 הרוגים בפיגוע נוסף בעיר וולגוגרד ברוסיה

הפיצוץ באוטובוס, שנגרם ככל הנראה על ידי מטען, התרחש סמוך לשוק הומה אדם בעיר בה ביצעה אתמול מחבלת מתאבדת פיגוע בתחנת הרכבת

רויטרס
ד-פ-א
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
רויטרס
ד-פ-א

הפיגוע באוטובוס בוולגוגרד הבוקר, בו נהרגו לפחות 15 בני אדם, נגרם כתוצאה מפיצוץ מחבל מתאבד, כך אומר דובר וועדת החקירות הרשמית הרוסית. על אף הערכות מוקדמות כי הפיצוץ הבוקר נגרם ממטען, כעת טוענים כי מדובר במחבל מתאבד ועל כן הקשר בין הפיגוע לבין הפיגוע בתחנת הרכבת בעיר אתמול, בו נהרגו 17 בני אדם, מתחזק.

האבטחה בנמלי תעופה ובתחנות רכבת ברחבי רוסיה הוגברה. טרם נלקחה אחריות על שני הפיגועים, אך גורמים ברוסיה מאמינים כי "אלמנות שחורות", נשים צ'צ'ניות מוסלמיות שבעליהן עוסקים בפעילות טרור, מעורבות בהוצאתם לפועל של הפיגועים. הכוננות הגבוהה הורגשה גם בסנט פטרסבורג, בה החליטו לבטל את מופע הזיקוקים לכבוד השנה החדשה בעקבות המתיחות.

מערכת הביטחון הרוסית חוששת מאוד מפעילות מוגברת של ארגונים איסלאמיים בדלניים לקראת ובמהלך משחקי אולימפיאדת החורף, שייערכו בפברואר בעיירת החוף סוצ'י. השלטונות חוששים במיוחד מפיגועים שייצאו ממחוז הקווקז הצפוני, ממנו מגיעים קיצונים מוסלמים רבים. וולגוגרד נמצאת כ-650 קילומטרים מצפון הקווקז וכ-700 ק"מ מסוצ'י. צפו בזירת הפיגוע הבוקר ואתמול, וכן בחשוד:

בתוך כך, כוחות הביטחון והמשטרה הרגו היום כמה "טרוריסטים", במספר תקריות במחוז הקווקז הצפוני. הרשויות טענו כי שני גברים חמושים נהרגו בעיר במחוז דגסטאן לאחר שפתחו באש כלפי כוחות המשטרה. שניים נוספים נורו למוות לאחר שלכאורה הרכיבו מטעני חבלה וגם בעל בית קפה בדגסטאן נורה למוות היום. 

דובר הוועדה הלאומית נגד טרור ציין כי השלטונות רואים בשני הפיצוצים כ"מעשי טרור". הפיצוץ אירע סמוך לשוק הומה אדם ברובע דזרזינסקי שבעיר, בזמן שעת העומס של יום שני בבוקר. האזור נסגר לתנועה וכוחות חירום זרמו למקום. בצילומים שפורסמו ברשתות החברתיות נראה השלד של האוטובוס וגופות פזורות מסביבו, ובניינים מסביב שחלונותיהם נופצו מעוצמת הפיצוץ. על פי דיווחים בתקשורת הרוסית, בין ההרוגים גם פעוט בן שנה. 

קבוצת אנונימוס קווקז פרסמה סרטון ובו היא מאיימת לפתוח במערכת תקיפות סייבר כנקמה על אולימפיאדת החורף המתוכננת להתקיים בסוצ'י. בסרטון הם מאשימים את שלטונות רוסיה בקיום האירועים במולדת של בני הקווקז. הקבוצה הצליחה להפיל את אתרי הבנק של רוסיה ו-Sberbank לפני כשלושה חודשים. צפו בסרטון של הקבוצה: 

על פי הדיווחים אתמול בסוכנות הידיעות אינטרפקס, ייתכן כי בפיגוע היו מעורבים גם אשה וגם גבר. בסוכנות נכתב כי חוקרי הזירה מצאו אצבע של גבר ובה נצרה של רימון יד. ברשת טלוויזיה רוסית דווח כי אוקסנה אסלנובה שביצעה את הפיגוע אמש, התאלמנה משני בעליה שעסקו בפעילות טרור והייתה חברה קרובה של מחבלת שביצעה פיגוע בעיר בחודש אוקטובר השנה. בפיגוע ההוא נהרגו שבעה בני אדם ונפצעו 30 נוספים.

הפיגוע אתמול היה מתקפת הטרור הגדולה ביותר מחוץ לאזור הקווקז בשלוש השנים האחרונות. עיריית וולגוגרד הכריזה על שלושה ימי אבל. ביום שישי התפוצצה מכונית ממולכדת בעיר פיטיגורסק, כ-270 קילומטרים ממזרח לסוצ'י. שלושה בני אדם נהרגו.

עם התגברות האלימות, עיקר תשומת הלב מופנת לעבר דוקו אומרוב, בדלן צ'צ'ני, שהכריז על עצמו כנשיא האמירות האיסלאמית של צפון הקווקז. אומרוב עומד מאחורי שורה של פיגועי ראווה ברוסיה ובסרטון שפרסם באינטרנט בחודש יולי קרא ללוחמיו להשתמש ב"כוח מקסימלי" כדי למנוע ממשחקי החורף להתקיים כשורה.

בעקבות הפיגוע הורה נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, לכוחות אכיפת החוק לנקוט בכל הצעדים הדרושים לשמירת הביטחון, בדגש על תחנות רכבת ונמלי תעופה. מאז 2010 לקח אומרוב אחריות לשני פיגועים גדולים שהתרחשו במוסקבה: האחד - בשתי תחנות רכבת תחתית ובו נהרגו 40 בני אדם, והשני - בנמל התעופה דומודדובו ובו נהרגו 36 בני אדם. יצויין כי רק אתמול הרגו חיילים רוסים את אחד מפעילי ארגונו של אומרוב בדגסטאן - איסלאם אטייב בן ה-23. צפו בתחנת הרכבת ההרוסה לאחר הפיצוץ: 

וולגוגרד במרכז, סוצ'י בדרום ומוסקבה בצפון. צילום: גוגל מפות

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ