פוטין ביטל את האיסור הגורף על הפגנות באולימפיאדת החורף

מהודעת הקרמלין לא ברור אם הפגנות יותרו לגמרי או אם יתקיימו במתחמים סגורים. כמו כן לא ברור אם קהילת הלהט"ב תורשה למחות נגד ההומופוביה

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אי-פי
אי-פי

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, ביטל היום (שבת) את הצו האוסר באופן גורף על הפגנות במהלך אולימפיאדת החורף בסוצ'י בחודש פברואר. בהודעה שפרסם הקרמלין נאמר כי "התגודדויות, מפגשים, הפגנות ותהלוכות שאינם קשורים למשחקים האולימפיים יוכלו להתקיים במקומות או לאורך דרכים שאושרו על ידי המשטרה".

אשתקד הטיל פוטין איסור גורף על הפגנות בסוצ'י החל מ-7 בינואר ועד 21 במארס בצעד שעורר ביקורת חריפה מצד ממשלות וארגוני זכויות אדם במערב. על אף ביטול האיסור הגורף, לא ברור כמה הפגנות יתקיימו בסופו של דבר וזאת מכיוון שהרשויות ברוסיה אינן נוטות לאשר זאת בקלות.

ראש הוועד האולימפי הבינלאומי, תומאס באך, אמר בחודש שעבר כי רוסיה הבטיחה להקים בסוצ'י אזורים המיועדים להפגנות. מהחלטת פוטין היום לא ברור הפגנות יוכלו להתקיים מחוץ למתחמים אלה. "אנו מברכים על החלטתו של פוטין שעולה קנה אחד עם ההבטחות שקיבלנו ממנו בנוגע לשמירת חופש הביטוי במהלך המשחקים", אמר דובר הוועד.

פוטין מקבל הסבר על מתקני הסקי שנבנו בסוצ'יצילום: אי–פי

לא ברור כיצד תשפיע החלטתו של פוטין על כוונתם של ארגונים למען זכויות קהילת הלהט"ב להפגין נגד החוק האוסר על "תעמולה הומוסקסואלית" ברוסיה. גם לפני כניסתו של החוק לתוקף במהלך שנת 2013, אסרו כוחות הביטחון של רוסיה הפגנות ותהלוכות למען הקהילה הגאה. בהתרסה נגד החוק, מתכוונת ארה"ב לצרף למשלחת שלה שתי ספורטאיות עבר מפורסמות שהן גם לסביות מוצהרות.

פוטין ביקר בסוצ'י בשבת כדי לעמוד מקרוב על ההכנות האחרונות לקראת המשחקים - פרויקט דגל של כהונתו השלישית בקרמלין. במרכז הביקור עמד החשש מהמשך גל הפיגועים בדרום רוסיה מצד ארגונים איסלאמיים בדלניים גם בתקופת האולימפיאדה. בשבוע שעבר נהרגו בשני פיגועים גדולים בעיר וולגוגרד 34 בני אדם.

בדרך אל ראש ההר. ולדימיר פוטין (משמאל) ולצדו ראש הממשלה דמיטרי מדבדבצילום: אי-אף-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ