שר הפנים הצרפתי: אפעל להפסיק את הופעותיו של הקומיקאי הגזען דיודונה

ביום חמישי הוזעקו חבלנים לתיאטרון שמנהל דיודונה בפריז בעקבות התראה לפצצה שהוטמנה במקום. בסריקות שנערכו בבניין לא נמצא דבר

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אי-פי
אי-פי

שר הפנים הצרפתי, מנואל ואלס, סבור כי להפסיק את הופעותיו של הקומיקאי דיודונה, האיש שעומד מאחורי תנועת היד "קנל" (quenelle), הצוברת תאוצה בקרב חוגי ימין קיצוני ותנועות רדיקליות, ושמואשם בשימוש בהתבטאויות גזעניות ואנטישמיות במהלך הופעותיו.

בריאיון לרדיו "אירופה 1" אמר ואלס כי דבריו של דיודונה מגבירים את החשש להפרת הסדר הציבורי בצרפת וכי בכוונתו לפעול בעניין. בנוסף, אמר שר הפנים כי בכוונתו להטיל קנסות כבדים נוספים על הקומיקאי ולדרוש ממנו לשלם קנסות בסך עשרות אלפי אירו שכבר הושתו עליו בעבר. לדבריו, דיודונה "מנסה להביא את עצמו לפשיטת רגל" כדי להימנע מתשלום.

ביום חמישי הוזעקו חבלנים לתיאטרון שמנהל דיודונה בפריז בעקבות התראה לפצצה שהוטמנה במקום. סריקות שנערכו בבניין לא מצאו דבר. דיודונה טוען כי מהלך השבוע שעבר קיבל ארבע שיחות טלפון שבה איימו אלמונים על חייו ועל התיאטרון. התביעה מסרה בסוף השבוע כי היא בודקת את תלונותיו. בתוך כך נודע כי סיבוב ההופעות של הקומיקאי הצרפתי עומד בפני ביטול אחרי שעיריות מץ ונאנסי הודיעו כי לא יאפשרו לו להופיע.

דיודונה. שש הרשעות וקנסות בסך עשרות אלפי אירוצילום: אי–פי

ה"קנל", שהיא מעין הצדעה במועל יד הפוך, הומצאה על ידי דיודונה לפני כמה שנים והפכה למחוות צופן בחוגי הימין הקיצוני בצרפת. ב־2009 היא כיכבה במסע הבחירות לפרלמנט האירופי של מפלגתו האנטי ציונית של דיודונה, שסמלה הוא דגל ישראל שאיקס מסומן עליו.

דיודונה, הזוכה לפופולריות רבה בקרב צעירים וקהילות מהגרים, משלב במופעיו את המחווה ומותח ביקורת קשה ביותר על ישראל ועל הממסד הצרפתי. הוא נשפט בעבר שש פעמים על דברי שנאה וגזענות. בסתיו האחרון הוגש נגד דיודונה שוב כתב אישום הפעם על שיר שבו הוא מתייחס בקלות דעת לשואה.

הקנל אומצה בחום על ידי פעילי ימין קיצוני בשולי החברה הצרפתית וברשת ניתן למצוא אלפי תמונות של אנשים מבצעים אותה. המצדיעים מנסים להיות יותר ויותר מקוריים במיקום ההצדעה, ומצליחים אף לבצע אותה ליד פוליטיקאים מוכרים, ביניהם שר הפנים ואלס. בחודש שעבר עוררה המחווה סערה בבריטניה אחרי שהכדורגלן ניקולס אנלקה השתמש בה אחרי שהבקיע שער. הכדורסלן טוני פארקר התנצל בשבוע שעבר על כך שביצע את התנועה לפני יותר משלוש שנים והסביר כי חשב שמדובר בבדיחה.

״לא עובר יום בלי שאקבל תמונות של קנל", אמר באחרונה דיודונה ביחס להתפשטות המחווה, "היום, האקט המרדני הזה הוא כבר לא רכושי הפרטי, הוא שייך למהפכה שתגיע. הצונאמי של הקנל ישטוף את אליטת השקר״.

ניקולס אנלקה מבצע את ה"קנל" במהלך משחק בליגה האנגליתצילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ