3 חודשים אחרי הבחירות: גובשה ממשלה חדשה בצ'כיה

הסוציאל-דמוקרטים צפויים לחזור לשלטון לאחר שמונה שנים, אך לפי הערכות, הנשיא מילוש זמאן יערים קשיים על אישור הממשלה החדשה

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

שלוש מפלגות בצ'כיה הסכימו ביניהן אמש (שני) על הקמת קואליציית מרכז-שמאל, בראשת הסוציאל-דמוקרטים, שתנסה לאושש את כלכלת המדינה ולהשיבה לצמיחה. לפי ההסכם הקואליציוני, בראש הממשלה יעמוד בוהולסב סובוטקה, בן 42. בכך ישובו הסוציאל-דמוקרטים לשלטון לאחר שמונה שנים של ממשלות מרכז-ימין.

סימן השאלה הגדול היא מפלגת ANO, אחת משתי מפלגות המרכז בקואליציה הצפויה. בראשה עומד המיליארדר אנדריי באביש, שניצל במסע הבחירות שלו את הזעם הציבורי על תפקוד הממסד הפוליטי. הוא צפוי לעמוד בראש משרד האוצר, מינוי המעורר חשש מניגוד עניינים, שכן בבעלות באביש יותר מ-200 חברות. הוא התחייב זה מכבר לגייס תקציבי סיוע של האיחוד האירופי כדי לאושש את האזורים החלשים במדינה. המפלגה השלישית בקואליציה היא המפלגה הנוצרית-דמוקרטית.

בפני סובוטקה, עורך דין בהשכלתו, עומד מכשול אחרון בטרם ייכנס לתפקידו – לשכנע את הנשיא מילוש זמאן לאשר את הממשלה. ראש הממשלה המיועד דחק בזמאן, שהיה בעבר סוציאל-דמוקרט אך כיום נחשב ליריב פוליטי, לאשר את הממשלה בהקדם. בתקשורת הצ'כית עלו הערכות כי הנשיא עשוי לעכב את ההליך ולסרב לכמה מהמועמדים של סובוטקה לשרים. "הנשיא אינו מפלגת הקואליציה הרביעית, ועליו לכבד את רצון הרוב הפרלמנטרי. עליו לסייע לממשלה לקרום עור וגידים", טען ראש הממשלה המיועד.

במרכז: רה"מ המיועד בוהוסלב סובוטקה. משמאל: המיליארדר אנדריי באביש. מימין: מנהיג המפלגה הנוצרית-דמוקרטיתצילום: אי–פי

זמאן נבחר לנשיאות לפני שנה. ביולי הקים ממשלה זמנית של בעלי בריתו נגד רצון המפלגות בפרלמנט. סובוטקה ניהל את המו"מ הקואליציוני מאז הבחירות בתחילת אוקטובר, שבהן מפלגתו הגיעה למקום הראשון, אך לא השיגה רוב בפרלמנט בפראג. הצמיחה במשק הצ'כי נעצרה בשנתיים האחרונות בשל החוב הציבורי הכבד וצעדי הצנע שננקטו בניסיון לצמצמו. צרכנים וחברות נזהרו מאוד מהוצאת כספים והביאו להאטה בפעילות הכלכלית במדינה. הקואליציה המתגבשת תנסה להבטיח כי הגירעון לא יעלה מעל ל3% מהתוצר, אבל תימנע מניסיון לצמצם עוד יותר את הגירעון, כפי שניסתה לעשות הממשלה הקודמת.

"ההסכם נותן תקווה לתפנית חיובית שתתמוך בצמיחה, תחזק את שיעור התעסוקה, תשפר את היציבות ותגרום לציבור להיות מרוצה יותר מתפקודה הכולל של המדינה", אמר סובוטקה לכתבים. הוא התחייב גם לקרב את צ'כיה למרכז העשייה באיחוד האירופי, אחרי כמה שנים של ממשלות עם נטיות אירו-סקפטיות. עם זאת, צ'כיה אינה צפויה לאמץ את האירו כמטבע שלה עד סוף העשור.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ