רויטרס

לפחות עשרה בני אדם, בהם שר הפנים לשעבר, נפגעו בעימותים לפנות בוקר (שבת) בין המשטרה למפגינים מחוץ לבית משפט בבירת אוקראינה קייב, כך דיווחו עדי ראיה. אלו המהומות האלימות הראשונות שאירעו בבירה מאז החודש שעבר. שוטרים השתמשו בגז מדמיע ובאלות בניסיון לפזר כמה מאות מפגינים לאומניים שמחו נגד החלטת בית המשפט, שגזר שש שנות מאסר על שלושה פעילים פוליטיים.

יורי לוצנקו, אחד ממנהיגי המחאה נגד השלטון שהיה שר בממשלתה של מנהיגת האופוזיציה הכלואה יוליה טימושנקו, נפגע בעימותים ואושפז בבית חולים במחלקת טיפול נמרץ. רעייתו מסרה כי הוא סובל מזעזוע מוח ופגיעת ראש, לאחר שהותקף על ידי השוטרים כשניסה להביא להפסקת האלימות. המפגינים מחו נגד העונש שהוטל על שלושת הפעילים שהורשעו בתכנון לפוצץ פסל של ולדימיר איליץ' לנין, מקים ברית המועצות, בסמוך לנמל התעופה המרכזי בעיר בשנת 2011, בטענה כי מדובר ברדיפה פוליטית.

אתרי האופוזיציה באוקראינה פרסמו את תמונותיו של לוצנקו עם תחבושת על ראשו, ורטייה על אחת מעיניו. בטלוויזיה האוקראינית נראו כמה מפגינים נלקחים באלונקות לאמבולנסים שמיהרו לזירת ההתכתשות. לפי דיווחים, האלימות התפרצה כשמפגינים חסמו אוטובוסים שהובילו שוטרים לבית המשפט, והשליכו אבנים לעבר כלי הרכב. לוצנקו עצמו הורשע במעילה ושימוש לרעה בכוחו בשנת 2010, אך קיבל חנינה בעקבות לחץ של האיחוד האירופי באפריל 2013.

הלאומניים באוקראינה היו אחד מהכוחות המניעים של המחאה נגד הממשלה שפרצה בנובמבר, לאחר שהנשיא ויקטור ינוקוביץ' החליט לסגת מהסכם סחר היסטורי עם האיחוד האירופי לטובת הידוק היחסים עם רוסיה. ההפגנות הוחרפו לאחר שמאות שוטרים הכו מפגינים בניסיון לפזר אותם מהכיכר המרכזית בקייב ב-30 בנובמבר. מפגינים רבים שוהים במאהל המחאה שהוקם לפני חודשיים בכיכר העצמאות בעיר, ומפעם לפעם מתרחשים עימותים אלימים כשהמשטרה מנסה לפנות את המפגינים ללא הצלחה

יורי לוצנקו בקייב, אתמולצילום: רויטרס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ