לאחר שהוחרם בכמה ערים בצרפת: דיודונה מבטל את הופעותיו

הקומיקאי אמר שיעלה מופע חדש ללא תכנים שנויים במחלוקת; בבורדו נפתחה חקירה לאחר שצעירים ביצעו את ההצדעה הגזענית "קנל" מחוץ לבית כנסת

ניו יורק טיימס וגרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס וגרדיאן

הקומיקאי הגזען דיודונה, שהופעותו הכוללות נימה אנטישמית נאסרו בכמה ערים בצרפת, הודיע כי הוא מבטל את המופע השנוי במחלוקת. ביום שבת אמר דיודונה לכתבים כי הוא לא יציג יותר את המופע "החומה", לאחר שבית המשפט העליון בצרפת פסק כי הוא לא יורשה להופיע בעיר נאנט. דיודונה אמר כי החרמתו מהווה "התערבות פוליטית בוטה", וציין כי הוא מעוניין להציג מופע חדש שיעסוק באפריקה, ושלא יכלול תכנים שנויים במחלוקת. בבי־בי־סי דווח כי גם המופע החדש נאסר כבר על ידי רשויות פריז.

"המחלוקת הסתיימה. אני חושב שכעת נוכל לצחוק בעוצמה רבה יותר בהופעתי החדשה", אמר דיודונה במסיבת עיתונאים בפריז. דיודונה אמר כי עורכי דינו ימשיכו להגן על המופע המוחרם בבית המשפט. "אנו חיים במדינה דמוקרטית ועלי לפעול לפי החוקים, למרות ההתערבות הפוליטית הבוטה", אמר. דיודונה בן ה-46, שהורשע שבע פעמים על השמעת דברי שטנה אנטישמיים, ונקנס אך מעולם לא שילם, אמר בהצהרה כי הוא אינו אנטישמי. עו"ד ז'אק ורדייה, פרקליטו של הקומיקאי, מסר כי המופע החדש לא יכלול תכנים שיצטרכו להגיע לבית המשפט. "תנו לו לעבוד עכשיו", אמר.

ביום חמישי, פסק בית המשפט העליון כי הקומיקאי לא יורשה להופיע בעיר נאנט, ובכך הפך החלטה שהתקבלה בערכאה נמוכה יותר. הפסיקה ניתנה אחרי ששר הפנים הצרפתי, מנואל ואלס, המוביל את מאמצי הממשלה לבטל את סיבוב ההופעות הארצי של דיודונה, עתר בעצמו לשינוי ההחלטה שביטלה את החלטת עיריית נאנט נגד קיום ההופעה. השופטים קיבלו את העתירה כשעה לפני עלייתו המתוכננת של דיודונה לבמה, וקבעו כי ההופעה עלולה לסכן את הסדר הציבורי. ביום שבת, בוטלה הופעתו בעיר אורליאן על ידי בית משפט מקומי, בעקבות בקשה של ראש העיר. בסרטון: הקהל מחוץ לתיאטרון בנאנט מגיב לביטול המופע:

דיודונה עומד מאחורי מחוות היד "קנל", שצוברת פופולריות בצרפת ורבים רואים בה כהצדעה במועל יד, רק הפוך. הוא טוען כי מעולם לא התכוון שההצדעה תהיה אנטישמית, אך מעולם לא הוקיע את אלה שהפכו אותה לכזאת. לאחרונה הצטלמה קבוצת צעירים מבצעת את המחווה מחוץ לבית כנסת בעיר בורדו. רשויות העיר פתחו בשבוע שעבר בחקירה שמטרתה לזהות את האנשים המופיעים בתמונה, ולהביאם בפני בית המשפט.

ראש הליגה נגד גזענות ואנטישמיות בעיר, שהוביל את התביעה בניסיון להביא את בתי המשפט לקבוע אם הקנל מהווה פגיעה גזענית, בירך על פתיחת החקירה. "היינו סבלניים במשך זמן רב, וכעת זה חייב להיפסק. הקנל הפסיק להיות מחווה אנטי־מערכתית לפני זמן רב, אם בכלל היה כזה אי פעם. הוא אנטישמי, וכשברור שהוא אנטישמי - כמו בתמונות - זה חייב להיפסק", אמר ל"גרדיאן". "אם בתי המשפט יחליטו שזוהי פגיעה גזענית, אז זכינו. זה ישלח מסר לצעירים שצרפת אינה מתפשרת על ערכיה, ושמי שעושים את המחווה הזאת במקומות ובמצבים מסויימים עוברים על החוק. אנטישמיות אינה דעה - היא פשע".

דיודונה במסיבת העיתונאים בפריזצילום: אי-אף-פי

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ