האפיפיור החברתי

פרנסיסקוס מינה חשמנים חדשים מהאיטי ומבורקינה פאסו

מנהיג הכנסייה הקתולית בחר 19 חשמנים, לראשונה מאז שנבחר, ודאג לייצוג מגוון מכל רחבי העולם. אחד הנבחרים - מחליפו בתפקידו הקודם בבואנוס איירס

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2
אי-פי

פרנסיסקוס מינה היום (ראשון) את קבוצת החשמנים (קרדינלים) הראשונה מאז שהחלה כהונתו, ובחר 19 אנשי כנסייה מיבשות שונות, כולל ממדינות מתפתחות כהאיטי ובורקינה פאסו. כל זאת בהתאם לדרישתו כי על הכנסייה להקדיש תשומת לב גדולה יותר . הודיע על כך שעה שדיבר מחלון חדרו להמון שעמד בכיכר פטרוס הקדוש.

כמה מהמינויים היו צפויים, בהם מינויו של שר החוץ החדש, הארכיבישוף האיטלקי פייטרו פרולין, ומינויו של גרהרד לודוויג מילר שהיה הממונה על הוועדה לדוקטרינה של האמונה. עוד שניים מהמינויים שהוכרזו באים מהקוריה הרומית - הגוף הביורוקרטי המתפקד כרשות המבצעת של מדינת הוותיקן.

אולם, היו גם כמה שמות מפתיעים. דובר הוותיקן, הכומר פדריקו לומברדי, מסר כי בחירתו של האפיפיור באנשי כמורה מהאיטי ומבורקינה פאסו משקפת את עמדתו של פרנסיסקוס שהיחס לחסרי כל הוא חלק עיקרי בתפקידה של הכנסייה.

האפיפיור פרנסיסקוס מודיע על מינוי החשמניםצילום: אי-אף-פי

עם "נסיכי הכנסייה" החדשים, כך מכונים הקרדינלים, נמנה מריו אאורליו פולי, הארכיבישוף של , שהחליף את פרנסיסקוס משנבחר במארס לאפיפיור הראשון מאמריקה הלטינית. פולי הרשים את פרנסיסקוס בתואר שלו בעבודה סוציאלית מהאוניברסיטה הציבורית של בואנוס איירס.

במקרה של הארכיבישוף של ריו דה ז'ניירו, רבים בבית קיוו לבחירתו של אוראני ז'ואאו טמפסטה, כמעין פרס על עבודתו של טמפסטה בארגון ביקורו המוצלח ביותר של פרנסיסקוס בריו ביולי.

כשבוחרים אפיפיור, עוקבים בעניין רב אחר מספר הקרדינלים שיש ליבשת אחת או למדינה אחת, מפני שהם עשויים לבחור כגוש, בתקווה להרחיב את האינטרסים של צאן מרעיתם בבית.

האפיפיור מטביל היום בטקס מיוחד 30 תינוקות בקפלה הסיסטינית בוותיקאןצילום: אי–פי

אם לא סופרים את ארבעת הנבחרים מתוך הקוריה, שכבר אינם מייצגים את הכנסייה של ארצות מולדתם, מתוך בעלי זכות ההצבעה בקרב החשמנים החדשים, שניים הם מאירופה, שלושה מצפון אמריקה וממרכז אמריקה, שלושה מדרום אמריקה, שניים מאפריקה ושניים מאסיה.

וינסנט ניקולס, הארכיבישוף מווסטמינסטר בבריטניה, אמר על מינויו שהוא "רגע של ענווה" לשירות הכנסייה. החשמן הצעיר ביותר מבין נבחריו של פרנסיסקוס הוא מונסיניור שיבלי לנגלואה בן ה–55 מהאיטי. בזמן קריאת השמות, אמר פרנסיסקוס ש"החשמנים החדשים, הבאים מכל פינה בעולם, מייצגים את מערכת היחסים העמוקה בין הכנסייה ברומא לכנסיות האחרות המפוזרות בעולם".

פרנסיסקוס הטעים שאל להם, לבכירי הכנסייה, לראות בעצמם אליטה מנותקת מצאן מרעיתה, אלא משרתים שלו, בעיקר של העניים, של מי שבשולי החברה ושל המאמינים המאוכזבים. בין היתר מונו חשמנים חדשים מדרום קוריאה, מצ'ילה, מהפיליפינים, מחוף השנהב, מניקרגואה ומקנדה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ