אי־פי

האפיפיור פרנסיסקוס מתח היום (שני) ביקורת על הפלות, וכינה אותן חלק מ"תרבות הזרוק" שבמסגרתה משליכים לא רק מזון, אלא גם בני אדם, המהווה לדבריו איום על שלום העולם. דבריו של האפיפיור נאמרו כחלק מסקרית ענייני העולם לפני נציגים דיפלומטים בוותיקאן, והם החריפים ביותר שאמר עד כה על הפלות מאז נכנס לתפקידו. בנאומו, קרא פרנסיסקוס גם לגלות יחס אוהד יותר למהגרים וגינה את רדיפת הנוצרים באסיה, אפריקה ובמזרח התיכון. 

האפיפיור אמר כי הרעב מהווה איום לשלום העולם, אך ציין כי היום לא מייתרים רק מזון, אלא גם בני אדם. "איננו יכולים להישאר אדישים כלפי אלה הסובלים מחרפת רעב, בעיקר ילדים, כשאנו חושבים על כמות המזון המתבזבזת מדי יום בחלקים רבים של העולם, השקוע במה שאני נוהג לא פעם לכנות "תרבות הזרוֹק", אמר האפיפיור. תרבות זו, הוסיף, משפיעה גם על ילודים שאינם נולדים. "מחריד למשל לחשוב אפילו על כך שיש ילדים, קורבנות הפלה, שלעולם לא יבואו לאוויר העולם", אמר.

מאז נבחר במארס, האפיפיור לא הראה סימנים לכך שבכוונתו לשנות את עמדת הכנסייה נגד הפלות, אך הגביל את התבטאויותיו בנושא, באומרו שתפישות הכנסייה ידועות היטב. הוא העדיף להתמקד במסר של חמלה ולא של גינוי, והשמרנים בכנסייה אף ביקרו אותו על כך שלא התבטא בתקיפות בנושא כפי שעשו שני קודמיו בתפקיד, יוחנן פאולוס ה-2 ובנדיקטוס ה-16. בראיון בספטמבר אמר כי הכנסייה צריכה להתנער מ"האובססיה" שלה לעסוק בהפלות, אמצעי מניעה והומוסקסואליות.

האפיפיור בפגישתו עם דיפלומטים בוותיקאןצילום: אי-פי

בנאומו קרא האפיפיור להתייחס לקשישים בכבוד ההולם את תבונתם ולגונן על ילדים מפני ניצול, עבדות ורעב. הוא הביע צער על המהגרים שמתו בניסיון למצוא לעצמם ולמשפחותיהם חיים טובים יותר, בהם תושבים מאמריקה הלטינית שביקשו להגיע לארה"ב, או אפריקאים ששמו את פניהם לאירופה. בפניה ישירה לאיטלקים קרא להם לבחון מחדש אתת מדיניות ההגירה המגבילה שלהם.

מדי שנה יוצאים אלפי בני אדם למסעות מסוכנים בסירות רעועות בים התיכון, בדרכם לחופי איטליה, ומאות מהם מתים בדרך. בשנה שעברה ביקר פרנסיסקוס באי למפדוזה, יעד מועדף על מבריחי מהגרים, שלחופיו טבעו ב–3 באוקטובר 360 מהגרים שספינתם שקעה.

פרנסיסקוס קרא לקהילה הבינלאומית לפעול ביתר שאת כדי לשים קץ לסכסוכים בסוריה, מאלי, צפון קוריאה, דרום סודאן, ולגונן על החלשים. הוא גינה את רדיפת הנוצרים המאלצת רבים מהם לברוח מהמזרח התיכון, מחוללת שפיכות דמים במדינות כניגריה ומאלי, ומתבטאת בגזילת זכויותיהם לפולחן בחלקים רבים של אסיה. "אסור לנו להפסיק לעשות מעשים טובים, גם כשהדבר קשה ותובעני, וכשאנחנו חווים אי סובלנות ואפילו רדיפות", אמר למאמינים הנוצרים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ