מאות אלפים מפגינים בקייב למרות החוק המגביל מחאה

עשרות פצועים בעימותים אלימים בין המפגינים לשוטרים, שלושה ימים לאחר שעבר חוק דרקוני שמגביל התכנסויות בציבור. המפגינים עוד ברחובות

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

מאות אלפי אזרחי אוקראינה פרו-אירופאים מפגינים היום (ראשון) בבירה קייב, תוך הפרה של החוקים החדשים שמגבילים מחאה ציבורית. כמה שעות לאחר תחילת המחאה החלו עימותים אלימים, בעיקר מצד המפגינים כלפי השוטרים, אך במהרה הגיבו השוטרים לאלימות.

עשרות בני אדם, ובהם 20 שוטרים, נפצעו בעימותים. המפגינים השתמשו במקלות, אבנים ואבוקות כדי להכות את כוחות הביטחון, הציתו אוטובוס ופירקו את אבנים המדרכות סביב כיכר העצמאות. השוטרים הגיבו בירי רימוני הלם וגז מדמיע, ואף ירו סילוני מים על המפגינים שהתאספו בקור של מינוס 8 מעלות. 

המפגינים ניסו מוקדם יותר הערב להפוך אוטובוס שהוצב בדרך שמובילה לפרלמנט בקייב על ידי המשטרה בניסיון למנוע את התקדמות הצועדים. ויטלי קליצ'קו, אחד ממנהיגיה הבולטים של תנועת המחאה, קרא למפגינים לשמור על איפוק.

מפגינים מנסים להפיל אוטובוס שחוסם את דרכם לפרלמנטצילום: אי–פי

החוקים עברו ביום חמישי בהצבעה ידנית בפרלמנט, ברוב של 235 מתוך 450, שהצליחה להפתיע את האופוזיציה. תגרה פרצה בין האופוזיציה לקואליציה בתום הדיון. האופוזיציה האשימה את הנשיא ויקטור ינוקוביץ', שחתם על החוקים והכניס אותם לתוקף אחר הצהריים, בהפיכה. מנהיגי האופוזיציה קראו היום למוחים לצאת לרחובות ולהפר במופגן את החוקים.

המפגינים התאספו בהמוניהם בכיכר העצמאות בבירה למרות הקור המקפיא הבוקר, חלקם חובשים סירים ומסננות על הראש במחאה על החוק החדש, שכולל בין השאר איסור על חבישת קסדות. אחד החוקים אוסר הקמה של אוהלים, במות או מגברים במקומות ציבוריים ללא אישור, וכן מתיר מעצרם של מפגינים שחובשים קסדות או עוטים מסכות.

העוברים על החוק עומדים בפני קנס כבד ואף מאסר. אדם שיכפיש פקידים ממשלתיים עשוי להשפט לשנה של "עבודה מתקנת". בנוסף, אנשים או ארגונים שיספקו מיתקנים או ציוד להתכנסויות לא חוקיות יעמדו בפני קנס בסכום של עד 1,275 דולר ומעצר של עד עשרה ימים. גורמים אמריקאים ומטעם האיחוד האירופי הביעו דאגה עמוקה כלפי החוקים החדשים.

ויטלי קליצ'קו חוצץ בין מפגינים למשטרהצילום: אי–פי
האוטובוס השרוף במרכז קייבצילום: אי–פי

המחאה נגד הממשלה באוקראינה החלה לאחר שהנשיא החליט בסוף נובמבר שלא לחתום על הסכם סחר משותף עם האיחוד האירופי, ובחר להתקרב דווקא למדינות האיחוד הסובייטי לשעבר ובראשן לרוסיה. חלק מהמפגינים מתבצרים מאז תחילת ההפגנות מאחורי בריקדות גדולות שהוקמו בכיכר העצמאות. מאז, מנהיגי המחאה נמצאים תחת לחץ עצום למצוא תוכנית פעולה, ורבים מבקרים את דרך פעולתם עד כה ואומרים כי הם מתנגדים בפסיביות רבה מדי.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ