מאות ילדים לוקים בנפשם הוחזקו בבתי סוהר בבריטניה

על פי חוק בריאות הנפש, המשטרה יכולה לעכב ילדים הסובלים מבעיות נפשיות ולהעבירם ל"מקום מבטחים". תחקיר בי-בי-סי: "לא היה היכן לשכנם"

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מאות ילדים חולי נפש מאנגליה ומווילס הוחזקו בתאי כלא בגלל שלמשטרה לא היה איפה לשכן אותם, כך עולה מתחקיר של הבי־בי־סי. 305 ילדים בני פחות מ–18 הוחזקו בבית כלא ב–11 החודשים הראשונים של 2013, חלקם במשך יותר מ–24 שעות.

על פי חוק בריאות הנפש הבריטי, המשטרה יכולה לעצור אדם שנחשד כי הוא סובל ממחלת נפש ושעלול להוות סכנה לעצמו או לסביבה ולקחתו ל"מקום מבטחים" שם הוא יעבור הערכה רפואית. מעצר כזה יכול להמשך עד 72 שעות. "מקום מבטחים" משמעו בדרך כלל בית חולים, בית בטוח או מקום מתאים אחר, אך במקרים קיצוניים גם בית כלא עונה להגדרה זו.

ובארץ: נער בן 17 הוחזק בבידוד כמעט חצי שנה כי המעונות הסגורים מלאים

צילום: רויטרס

הנוהל הבריטי לפיו עוצרים ילדים שנחשד כי הם חולים במחלת נפש נחשף לראשונה על ידי הבי־בי־סי ב–2012. ב–2011 עוכבו 385 ילדים, וב–2012 עוכבו 317 ילדים. חלק מהילדים עוכבו לתקופות ארוכות, בהם נערים בני 17 שעוכבו ללמעלה מ–24 שעות וילדים בני 15 שעוכבו בין 8 ל–15 שעות.

שרה ברנן, מנכ"לית ארגון למען ילדים, תיארה את המצב כ"באמת מזעזע". "ילדים צריכים לקבל טיפול נאות ותנאים מתאימים, שלא מתקבלים אף פעם בתחנת משטרה כשלילד יש מחלת נפש". העובדה שילדים עדיין מוחזקים בתאי כלא שנתיים לאחר שהנוהל הזה התפרסם היא באמת "נוראית", היא הוסיפה.

משרד הבריאות הודיע כי השיק שתי תוכניות כדי להתמודד עם הבעיה. בתוכנית הראשונה, שנקראת "מיון ברחוב", מצטרפים אנשי בריאות נפש לסיורים של המשטרה במטרה לזהות אנשים שזקוקים לסיוע נפשי ותמיכה. כספים רבים הושקעו בהטמעת אנשי בריאות נפש בתחנות משטרה ובבתי משפט, ו–25 מיליון ליש"ט הושקעו במימון אחיות בריאות הנפש שיסתובבו עם סיורי המשטרה.

איגוד קציני המשטרה בירך על המהלך, אך דובר האיגוד לבריאות הנפש אמר כי יש לעשות עוד כדי להתמודד עם המצב הקיים. "אנחנו נמצאים כעת במצב שבו מדי יום, על פי הסטטיסטיקה, אדם צעיר נעצר ונכלא בתא כלא", אמר הדובר סיימון קול. "אני אב בעצמי והמחשבה שאחד מיילדי היה חולה והיה מוצא את עצמו בתא כלא פשוט מחליאה".

לוריין קאן מהמרכז לבריאות הנפש אמרה כי הנתונים "מאכזבים ביותר". "הממשלה בוחנת כעת את חוק בריאות הנפש ובודקת דרכים בהן ילדים לא יכלאו בעוד הם צריכים להיות בטיפול רפואי", אמרה קאן.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ