משלחת ענק של 54 ח"כים ביקרה במחנה ההשמדה אושוויץ

משלחת הח"כים הגדולה ביותר שיצאה למדינה, השתתפה באירועי הזיכרון. כמה ח"כים מתחו ביקורת על הנסיעה: "זהו בזבוז. אפשר היה להשקיע בסיוע לניצולים"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

בקור של 14 מעלות מתחת לאפס ותחת אבטחה כבדה, התייצבו היום (שני) 54 חברי כנסת בשערי מחנה הריכוז אושוויץ. משלחת הח"כים הגדולה ביותר שיצאה עד כה לפולין השתתפה באירועי יום הזיכרון הבינלאומי לשואה וציינה 69 שנים לשחרור המחנה.

יו"ר הקואליציה, יריב לוין, שעמד בראש המשלחת יחד עם יו"ר האופוזיציה, יצחק הרצוג, אמר לנוכחים כי "אנו עומדים בשער הגיהינום עלי אדמות. הביקור הזה מסמל את מחויבותה המוחלטת של ישראל להגנת העם היהודי כולו”. הח"כים חברו לצילום משותף תחת השער שעליו מתנוססת הכתובת "העבודה משחררת".

עבור רבים מהח"כים היה זה הביקור הראשון במקום. הם סיירו בביתנים, ביקרו בקיר המוות ובמוזיאון וצעדו בתהלוכה שקטה לבירקנאו, שם נערך טקס לזכר הנספים. הרצוג אמר כי "אושוויץ תהיה חור שחור המאיים לבלוע את ההיסטוריה האנושית והיהודית”.

חברי הכנסת במחנה אושוויץ, היוםצילום: חיים צח / לע"מ

שר השיכון, אורי אריאל, אמר קדיש באתר כשהוא עטוף בטלית ששרדה את התופת. ח"כ צחי הנגבי (הליכוד), שאביו עמנואל נולד בפולין ועלה לישראל כשהוא מותיר בה את בני משפחתו, אמר כי זהו ביקורו הראשון בפולין. "מה אני מרגיש פה כשאנחנו צועדים בשלג בין ביתני המוות? זעם נורא. עצב עמוק. חוסר אונים לנוכח מראות הזוועה הבלתי נתפשת", אמר, "מעל לכל אני חש גאווה עצומה על שזכיתי להשתייך לעם היהודי, שגייס כוחות עילאיים לחלץ עצמו מתוך הלהבות והחורבן, וחידש את ריבונותו במולדת העתיקה".

יו"ר הכנסת לשעבר, ח"כ ראובן (רובי) ריבלין, אמר לחברי פרלמנט מצ'כיה ופולין כי "מדינת ישראל אינה פיצוי על השואה אלא מולדתו של העם היהודי שמחויב בקיום דמוקרטיה. השואה היא תזכורת לעולם וליהודים עצמם שבלי מדינה, היהודים לא יוכלו להתקיים כעם". 

בערב קיימו חברי הכנסת הישראלים מפגש עם עמיתיהם הפולנים בקרקוב. רק כמחצית מהח"כים שביקשו לנאום זכו לשאת דברים באירוע.

משלחת חברי הכנסת באושוויץ, היוםצילום: חיים צח / לע"מ

ח"כ משה פייגלין (הליכוד) בחר להשאר בישראל ולא להשתתף בטקסי הזיכרון בפולין. בסטטוס בפייסבוק הוא טען שהביקור באושוויץ פסול. "יש איזו מהות שאתה מאבד כשאתה הופך את הזיכרון לזיכרון מוזיאוני, במקום זיכרון חי שעובד עליך ומשפיע על חייך ועל היחס שלך לאומה שטבחה בך", כתב, "בתשעה באב אני לא הולך למוזיאונים – אני צם. אני לוקח את הזיכרון אל פעולה על עצמי – אני באבל אישי".

שניים מבין חברי הכנסת שהשתתפו באירוע תקפו בימים האחרונים את המהלך. "מדובר בבזבוז של כסף. אפשר היה להשקיע אותו בשקט בסיוע לניצולי השואה ובהנצחה בישראל ולהשיג רווח משמעותי הרבה יותר", סיפר אחד מהם. חבר הכנסת השני הכה על חטא. "חשבתי שזה אירוע מיותר. מבחינתי לפחות", אמר, "אבל כשראיתי את המעמד בעיניים וכשהבנתי שלא מעט ח"כים לא מכירים מספיק את מה שקרה כאן, הבנתי שהיתה לאירוע הזה חשיבות רבה”.

חבר כנסת נוסף שלא השתתף באירוע אמר כי "הפסטיבל שעושים מזכר השואה הוא איום ונורא. ההליכה עם הדגלים המונפים, הטקסים הלאומניים, לא משרתים את זכר השואה אלא מוזילים אותו. לא הייתי באושוויץ ואין לי כוונה להגיע לשם. העדפתי להשאר בישראל". 

סטיבן ספילברג בנאומו באו"ם, היוםצילום: אי-אף-פי

בהצהרה לציון יום הזיכרון הבינלאומי לשואה אמר מזכ"ל האו"ם באן קי-מון כי "האו"ם הוקם כדי למנוע מכל זוועה שכזו לקרות שוב". "טרגדיות שמתרחשות מקמבודיה ועד רואנדה מראות שהרעל של רצח העם עדיין צף", הוסיף באן ואמר כי לעולם לא ישכח את ביקורו במחנה אושוויץ-בירקנאו בנובמבר האחרון. "ראיתי שם שרידים מחרידים למנגנון רצח העם, כמו גם תמונות מהחיים היהודיים בשנות ה-30: חתונות, ארוחות משפחתיות ואירועים אחרים בחיי היומיום. הכל נמחק ברצח השיטתי ביותר בתולדות ההיסטוריה האנושית", הוסיף.

במאי הקולנוע סטיבן ספילברג נאם בטקס הזיכרון של האו"ם בניו יורק ואמר כי העולם חייב למנוע שפיכות דמים עתידית, בדומה לזו שהתרחשה בתקופת השואה. "רצח עם הוא רשע, אבל לדעתי הרשע הגדול ביותר הוא כאשר אנשים שהזוועות ההן נמנעו מהם מרשים לעצמם להתייאש. הייאוש של אלה שהיו יכולים לפעול הוא נצחונו של הרשע".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ