המדינה האחרונה באירופה: צפון קפריסין ביטלה את האיסור על יחסים חד-מיניים

הפרלמנט של המדינה, שהעולם אינו מכיר בעצמאותה, העביר את תיקון לחוק האוסר על יחסים הומוסקסואליים. נראה כי השינוי נובע מלחץ של טורקיה

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן

, המדינה האחרונה באירופה שבה יחסי מין בין שני בגירים מאותו המין היו אסורים, מחקה היום (שלישי) את העבירה מספק החוקים שלה. הפרלמנט של הרפובליקה הטורקית של צפון קפריסין, שרק טורקיה מכירה בה, העביר את התיקון לחוק – שריד לתקופה הקולוניאלית. על הצעד עוד צריך לחתום נשיא הרפובליקה דרביש ארולו, ולפי הערכות הוא תומך בתיקון.

עם אישורו הסופי של החוק לא תיוותר אף מדינה באירופה, באזור אוסטרליה ובצפון אמריקה שבה הומוסקסואליות היא פשע. מדובר בדפוס הפוך מזה המתרחש במדינות אפריקה, שיותר ויותר מהן מאמצות לאחרונה הגבלות על הקהילה הלהט"ב ועל חבריה. החודש האוסר על התכנסויות של ארגונים של הקהילה ועל נישואים חד-מיניים.

נראה כי השינוי בדעותיהם של המחוקקים בצפון קפריסין הושפע, לפחות באופן חלקי, מרצונה של הפטרונית טורקיה להתקדם במגעים עם האיחוד האירופי על האפשרות כי תצטרף בעתיד לארגון. עמותה בריטית עתרה לבית המשפט האירופי לזכויות אדם בשטרסבורג נגד החוק במדינה.

הצד הצפון-קפריסאי של ניקוסיהצילום: בלומברג

קפריסין, שכנתה מדרום, ביטלה את האיסור על קיום יחסי מין הומוסקסואליים לאחר פסיקה של בית המשפט לזכויות אדם ב-1993, אך המציאות המשפטית באי המחולק היא שהחוקים מתקופתו כמושבה בריטית נותרו בתוקף בצפון.

ג'ונתן קופר, מנכ"ל קרן "הכבוד האנושי", העמותה שעתרה נגד האיסור בחוק בצפון קפריסין, אמר בתגובה להחלטה: "זהו יום היסטורי להומואים באירופה וניצחון גדול לזכויות האדם, לשוויון ולקרן. העתירה שלנו דרשה כי ישנו את החוק. חוקים נגד מעשים פרטיים הומוסקסואליים בהסכמה בין בגירים הם איסור על חלק מהזהות של מישהו, ואין להם מקום בעולם המודרני".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ