פעיל מחאה באוקראינה: נחטפתי והושלכתי למות

פעיל אנטי-ממשלתי מוכר, שנעלם לפני שמונה ימים, נמצא לצד כביש בפאתי קייב. הוא סיפר שאינו יודע מי חטף אותו, אך שלחוטפיו היה מבטא רוסי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

פעיל מחאה מוביל באוקראינה שנעלם לפני שמונה ימים אומר כי הוא נחטף, עונה ואז הושאר בקור. דמיטרו בולאטוב, שארגן הפגנות של רכבים כחלק מהמחאה נגד הנשיא בקייב, מטופל כעת בבית החולים בעיר לאחר שנמצא בפאתי הבירה האוקראינית.

בולאטוב אומר כי הוא הושאר בצד הדרך על ידי חוטפיו, לאחר שהוכה ונצלב. הוא טוען שהוא נתלה מהתקרה ממפרקי ידיו. "הם צלבו אותי, ויש לי חורים בידיים עכשיו", אמר בולאטוב. "מלבד זה, הם חתכו לי את האוזן ועשו לי חתכים בפנים. כל הגופי שלי הרוס. אתם יכולים לראות הכל. אבל אני חי, תודה לאל על זה", אמר בולאטוב לכתבים בבית החולים.

הוא סיפר שאינו יודע מי חטף אותו אך אמר שחוטפיו דיברו במבטא רוסי. על פי אתר חדשות אוקראיני, מבדיקה שנערכה בבית החולים עולה כי לבולאטוב אין נזק לאיברים פנימיים או לגולגולת.

באתר אוקראיני אחר נכתב כי משטרת קייב אישרה שבולאטוב סובל ממכות יבשות וכי יש חתך באחת מאוזניו. עוד נכתב כי המשטרה פתחה בחקירה והציבה שומרים בבית החולים בו בולאטוב מאושפז. המשטרה הביעה תרעומת שבולאטוב לא יצר עימם קשר לאחר שחררו.

בולאטוב הוא פעיל אנטי ממשלתי מוכר ומארגן "אוטו-מיידן", שיירת מכוניות שמסיירת ברחובות מסביב לכיכר העצמאות. ארגון זכויות האדם אמנסטי אינטרנשיונל תיאר את הפרשה כ"מעשה ברברי שחייב להחקר באופן מיידי". פעילי מחאה ועיתונאים הגיבו לפרשה בזעם, ואחד העיתונאים אף אמר כי "כנופיות רצח" מסתובבות באוקראינה.

שלושה מפגינים ושלושה שוטרים נהרגו מאז גברה המחאה והפכה אלימה יותר לפני כשבוע, ב-22 בינואר. עשרות פצועים נרשמו בשני הצדדים. המחאה החלה בנובמבר, אז החליט ינוקוביץ' לא לחתום על הסכמי סחר עם האיחוד האירופי ובמקום בחר לחזק את הקשרים הכלכליים עם רוסיה ובעלות בריתה.

ינוקוביץ' האשים אתמול את האופוזיציה בהסלמת המצב, לאחר שמנהיגי האופוזיציה הודיעו כי ימשיכו את המחאה למרות הצעדים שנקטה הממשלה לטובתם, בניסיון לסיים את ההפגנות. היום (שישי) חתם הנשיא סופית על הצעת חוק שעברה בפרלמנט וחוננת את המפגינים שנעצרו בתנאי שאנשי המחאה יפנו בניינים עליהם השתלטו ברחבי הבירה. הוא גם ביטל את החוקים הנוקשים נגד הפגנות שהעביר ב-16 בינואר.

כתב הבי-בי-סי בקייב מדווח כי גם היום מפגינים נגד הנשיא נותרו במחנותיהם בכיכר העצמאות, ולא נראה כי המשבר במדינה מתקרב לסיומו. הנשיא ינוקוביץ' קיבל את התפטרותם של ראש הממשלה מיקולה אזארוב ושרי הממשלה השבוע, והציע משרות בכירות לאופוזיציה - הצעה שנדחתה על ידי מנהיגיה. אתמול הודיע משרד הנשיא כי ינוקוביץ' יצא לחופשת מחלה.

משרד ההגנה האוקראיני פרסם הצהרה לאחר ששר ההגנה פאבלו לאבדייב נפגש עם אנשי כוחות הביטחון בקייב. "הצבא וכוחות הביטחון באוקראינה רואים בהשתלטות על מבני ציבור כמעשה בלתי מתקבל על הדעת, כמו כן הפרעה לאנשי ציבור ולשלטון המקומי לעשות את עבודתו. הסלמה בסכסוך מסכנת את יציבות המדינה", לשון ההצהרה. חיילים לא התערבו בסכסוך עד כה, אך המפגינים מאשימים את כוחות הביטחון באלימות כלפיהם.

בתגובה להצהרה, צייץ מזכ"ל נאט"ו אנדרס פוג רסמוסן בחשבון הטוויטר שלו: "צבא אוקראינה זוכה לכבוד רב וחייב להשאר נייטרלי. אני ממשיך לעקוב אחר ההתפתחויות בדאגה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ