אמנדה נוקס בראיון ראשון לאחר ההרשעה: מתכוונת להלחם עד הסוף

נוקס, שהורשעה ברצח סטודנטית בריטית ב-2007, מדברת לראשונה לאחר שבית משפט גזר עליה 28 שנות מאסר. "אני מזועזעת ומפוחדת". צפו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בראיון ראשון לאחר הרשעתה המחודשת ברצח אתמול (חמישי), אמרה אמנדה נוקס ל"בוקר טוב אמריקה" ברשת אי-בי-סי כי לא תיכנע ללא מאבק. "אני לא אחזור בשקט. אני אלחם בזה עד הסוף". נוקס הוסיפה כי היא לא האמינה כששמעה את גזר הדין ושאיבדה את האמונה במערכת המשפט האיטלקית, שקבעה כי היא חפה מפשע בעבר.

אתמול הרשיע בית המשפט באיטליה את נוקס ואת בן זוגה לשעבר, האיטלקי רפאלה סולצ'יטו, ברצח הסטודנטית הבריטית מרדית קרצ'ר ב-2007. בית המשפט בפירנצה הטיל 28 וחצי שנות מאסר על נוקס ו-25 שנות מאסר על סולצ'יטו. השניים הורשעו גם באלימות מינית.

סולצ'יטו נעצר היום על ידי המשטרה האיטלקית ליד הגבול עם אוסטריה, בחשד שהתכוון להמלט מהמדינה. סולצ'יטו נמצא עם חברתו הנוכחית בבית מלון כמה עשרות קילומטרים מהגבול האוסטרי-איטלקי. דרכונו נלקח ממנו ומסמכי הזיהוי שלו הוטבעו בחותמות שקובעות שאסור לו לעזוב את שטח איטליה. אמנדה נוקס ב"בוקר טוב אמריקה"

מדובר בפרק נוסף, וככל הנראה לא אחרון, בסאגה משפטית מתמשכת שידעה תהפוכות גדולות בשבע השנים האחרונות ועוררה סערה גדולה באיטליה ובעולם. נוקס בת ה–30 חיה כיום בסיאטל, ארה"ב. סולצ'יטו, בן 29, מתגורר באיטליה.

נוקס וסולצ'יטו הורשעו ברצח בנובמבר 2009. על השניים נגזרו 26 שנות מאסר, ונוקס ספגה ארבע שנות מאסר נוספות בגין הרשעתה בהוצאת דיבה, לאחר שהאשימה ברצח את פטריק לומומבה, בעליו של בר בפרוג’ה, שלא היה מעורב כלל במקרה. מורשע אחר בתיק הוא העבריין רודי גואדה, יליד חוף השנהב, שנידון במשפט נפרד ל-16 שנות מאסר. נוקס וסולצ'יטו נותרו במעצר בעוד בית משפט בערכאה גבוהה יותר דן בערעורם.

התפנית הראשונה בתיק התרחשה ב-2011, כשבית המשפט לערעורים זיכה את נוקס וסולצ'יטו מהרצח, תוך שהוא מותח ביקורת קשה על התנהלות התביעה בתיק בכל הנוגע לטיפול בראיות שנמצאו בזירה. נוקס עזבה את איטליה ובמסיבת עיתונאים וריאיונות שקיימה עם שובה לארה"ב, שבה והצהירה כי היא חפה מפשע.

התפנית הבאה באה במארס 2013, אז הורה בית המשפט העליון באיטליה לקיים משפט חוזר וביטל את זיכויים של נוקס וסולצ'יטו. בהחלטתם מתחו השופטים ביקורת קשה על פסק הדין שזיכה את השניים ב–2011, וקבע כי הוא מלא “ליקויים, סתירות ומסקנות לא הגיוניות”. במקביל, טענה התביעה שבידיה ראיית דנ"א חשובה חדשה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ