סביונה מאנה

משטרת איטליה עצרה צעיר בן 29 בחשד ששלח בשבוע שעבר חבילות ובהן ראשי חזירים לשלושה מרכזים יהודיים ברומא. בתום חקירה שנמשכה כשבוע, הצליחה היחידה למשימות מיוחדות של המשטרה, דיגוס, להתחקות אחרי האיש ועצרה אותו בחשד להסתה לשנאה גזעית. המשטרה בודקת אם פעל לבדו. הצעיר, שחתם על המשלוחים בשם ג'ובאני פרציוזי, שהיה שר בממשלתו הפשיסטית של בניטו מוסוליני, גם חשוד שזמם להקים ארגון אנטישמי חדש. כך דווח היום (שבת) בכלי התקשורת באיטליה.

בחיפוש בבית החשוד, אוהד של הארגון הימני קיצוני פורצה נואבה, מצאה המשטרה בין היתר מאמר של פרציוזי שכותרתו "יהדות, בולשביזם, פלוטוקרטיה ובונים חופשיים". פרציוזי היה אחד החתומים על "מניפסט הגזע" משנת 1938 נגד יהודי איטליה, ו"מפקח כללי לדמוגרפיה וגזע" ברפובליקת סאלו שהקים הרודן לאחר הדחתו ב-1943.

החבילות עם ראשי החזירים הכרותים, שנרכשו ככל הנראה באטליז, נשלחו ימים ספורים לפני יום השואה הבינלאומי לבית הכנסת הגדול ברומא, לשגרירות ישראל ולמוזיאון שבו מתקיימת תערוכה על תרבות יהודית. נשיא איטליה, ראש ממשלתה וראש עיריית רומא הביעו שאט נפש ממעשה ההתרסה האנטישמי וגינו אותו בחריפות. 

ראשי הקהילה היהודית, רנצו גטניה וריקרדו פצ'יפיצ'י, הודו למשטרה על יעילות החקירה ועל המעצר המהיר. "היהודים האיטלקים יודעים שאינם לבדם ושהם יכולים לחלוק עם החברה האזרחית ומוסדותיה את ערכי השלום, הקדמה והדו-קיום שלהם", אמר גטניה, יו"ר הקהילה היהודית של איטליה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ