נשיא קטלוניה: ספרד אינה יכולה למנוע את משאל העם מבחינה משפטית

בריאיון עיתונאי סימן ארתור מאס תהליך בין שלושה שלבים בדרך לעצמאות החבל. הממשלה המרכזית בספרד מאיימת לטרפד את ההליך

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

נשיא חבל קטלוניה, ארתור מאס, אמר בריאיון שהתפרסם בתחילת השבוע כי ממשלת ספרד אינה יכולה לחסום הצבעה לא מחייבת בנוגע לעצמאות החבל שבצפון־מזרח המדינה. "אם אני מזמן התייעצות שאינה מיועדת להכריז על עצמאות קטלוניה וגם לא על התפלגות מהמדינה הספרדית, אלא לדעת מהי דעתם של אזרחי המדינה הזאת, תגובה אנטי־דמוקרטית של ספרד תיראה גרוע מאוד בעיני העולם", אמר מאס לעיתון המוביל בקטלוניה, "לה ונגוארדיה".

דבריו של מאס באים על רקע איומו של ראש ממשלת ספרד, מריאנו רחוי, לפנות לבית הדין החוקתי כדי לחסום כל ניסיון של קטלוניה לקיים משאל עם. זאת, בטענה שריבונות החבל היא עניין שעליו צריכה להחליט ספרד כולה. לדברי מאס, משאל העם מהווה גישה אפשרית לתפרון המחלוקת: "זהו פיתרון שהמדינה מסוגלת לשאת. שייתנו לנו לעשות, שלא יתערבו, ואחר כך נבוא למדריד למשא ומתן", אמר.

בשלוש השנים האחרונות, לנוכח המשבר הכלכלי העמוק שבו שרויה ספרד, התחזקה מאוד התנועה לעצמאות קטלוניה. כמחצית מתושבי החבל אומרים שהם רוצים עצמאות מספרד, רוב גדול בהרבה סבור שלתושבי החבל צריכה להינתן הזכות להחליט בעניין.

ארתור מאס בעצרת בחירות בברצלונהצילום: רויטרס

מאס, שבעצמו החל לתמוך בעצמאות רק לפני ארבע שנים, סימן בריאיון תהליך תלת שלבי בעניין זה: השלב הראשון היה בינואר, אז התבקש הפרלמנט הספרדי לאפשר לקטלוניה לערוך משאל עם. הפרלמנט, שנמצא בשליטה של המפלגת העם השמרנית (PPP) צפוי לדחות את הבקשה. השלב השני יהיה לקיים התייעצות ללא רשותו מפורשת של הפרלמנט במדריד, דבר שלדברי מאס יכול להיעשות בהתאם לחוק המגדיר את סמכויות החבל. בדבריו, מתכוון מאס למשאל העם שנקבע ל-9 בנובמבר, חודשיים אחרי ההצבעה על עצמאות סקוטלנד. המשאל יכלול שתי שאלות: האם ברצונך שקטלוניה תהיה מדינה? אם תשובתך חיובית, האם ברצונך שמדינה זו תהיה עצמאית?

לדברי מאס, אם הממשלה המרכזית במדריד תחסום את משאל העם, והוא יפנה לשלב השלישי - שימוש בבחירות הבאות בקטלוניה ב–2016, כהצבעה על עצמאות. פרשנים פוליטיים מערכים שמאס אינו צפוי להכריז על הקדמת הבחירות מפני שברית המפלגות שהוא עומד בראשה איבדה מכוחה בסקרים, בעוד שמפלגת השמאל הרפובליקאית של קטלוניה, שדרישותיה לעצמאות החבל קיצוניות יותר, תתחזק ככל הנראה. מאס הוסיף כי ממשלת קטלוניה מנהלת שיחות לא רשמיות עם ממשלתו של רחוי מאז דצמבר כדי למצוא פתרון למבוי הסתום בעניין המשאל, אך אלה הופסקו לפי שעה.

האיחוד האירופי כבר הודיע שאם קטלוניה תתפלג מספרד, היא תידרש להגיש את מועמדותה מחדש לחברות באיחוד. ההצטרפות לאיחוד אינה צפויה להיות קלה מפני שספרד עשויה להכשיל את הקונסנזוס הדרוש לקבלת חברה חדשה. מאס סבור כי על 28 מדינות האיחוד יהיו חייבות לכבד את הרצון הקטלאני לעצמאות בדרכים של דמוקטריה ושלום.

חרף ירידה חדה בשיעור האבטלה בדצמבר, 4.7 מיליון ספרדים עדיין לא מוצאים עבודה ומספר המשפחות שפונו מבתיהן מאז קריסת בועת הנדל"ן ב-2008 מסתכם ב-350 אלף. המצב הכלכלי הקשה גורם גם לשינויים קיצוניים בדעת הקהל בתוך ספרד כלפי בית המלוכה. סקר שפורסם בחודש שעבר בעיתון "אל מונדו" מגלה שרק 41% מהנשאלים תומכים כללית בקיומו של בית המלוכה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ