סקוטלנד אישרה קיום נישואים חד־מיניים

חודשים ספורים לפני משאל העם אם להיפרד מבריטניה, אישר הפרלמנט באדינבורו ברוב עצום קיום טקסי נישואים של זוגות הומואים ולסביות

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס
רויטרס

סקוטלנד הצביעה אמש (שלישי) ברוב עצום בעד התרת נישואים חד־מיניים. הצעת החוק, אליה התנגדו בתוקף הכנסייה הקתולית הסקוטית והכנסייה הפרסבטריאנית, התקבלה ברוב של 105 מחברי הפרלמנט באדינבורו לעומת 18 מתנגדים. טקסי הנישואים בין זוגות הומואים ובין זוגות לסביות יחלו בהמשך השנה והם יתקיימו במתכונת אזרחית. החוק אינו מכריח מוסדות דת לקיים טקסים אלה.

שר הבריאות הסקוטי, אלכס ניל, אמר בשם הממשלה כי "נכון לאפשר לזוגות חד־מיניים לבטא את אהבתם ומחוייבותם בחופשיות באמצעות נישואים. נישואים עוסקים באהבה, זה תמיד היה ותמיד יהיה לב העניין".

ראשי קהילת הלהט"ב אמרו כי אישור החוק מהווה "אבן דרך עבור הקהילה הגאה בסקוטלנד" ובירכו על כוונת הממשלה לזרז את יישומו עוד לפני סיום השנה האזרחית. כיום, מורשים זוגות חד־מיניים בסקוטלנד לבוא בברית הזוגיות בלבד. "זהו רגע מרגש להרבה מאוד אנשים שגדלו במדינה שבה להיות הומו היה פשע עד 1980", אמר נציג ארגון Equality Network טום פרנץ'.

מחוץ לפרלמנט באדינבורו. 105 חברי פרלמנט תמכו לעומת 18 שהתנגדוצילום: רויטרס

הכנסייה הקתולית הסקוטית מסרה בתגובה לאישור החוק כי הוא "ישנה לחלוטין את פרשנות המונח נישואים כקשר בין גבר לבין אישה". הקואליציה האוונגליסטית הסקוטית, ארגונים דתיים וארגונים שמרניים אחרים כינו את המהלך "בדיה חוקית" ו-"מכה לחברה" בתקופה שבה סקוטלנד עומדת בפני הכרעה אם להיפרד מבריטניה ולהפוך למדינה עצמאית. "בשעה שאנו מתדיינים באיזו מדינה אנו רוצים לחיות, החקיקה הזו שולחת מסרים שגויים בנוגע למהות מוסד הנישואים והמשפחה בסקוטלנד של ימינו", נמסר בהודעת הקואליציה.

משאל העם בדבר היפרדותה של סקוטלנד מבריטניה יתקיים בספטמבר וסקרים אחרונים מגלים כי הציבור חצוי בשאלת הריבונות. המשאל נתפס כמבחן משמעותי למפלגת השלטון הסקוטית בראשותו של אלכס סלמונד. בשנה שעברה אישרו אנגליה וויילס נישואים חד־מיניים והטקס הראשון צפוי להתקיים בחודש הבא. צפון אירלנד הודיעה כי אין בכוונתה לקדם חקיקה דומה. מאז התירה הולנד נישואים חד מיניים ב-2001 הצטרפו אליה 16 מדינות נוספות.

מחוץ לפרלמנט באדינבורו אחרי ההצבעהצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ