אין מה לרוץ לשגרירות ספרד: לא גובשו קריטריונים לקבלת אזרחות

עו"ד שמתמחה בנושא שופכת מים צוננים על ההתלהבות מפרסום שמות מגורשי ספרד: "מבחינה פרקטית, אין עדיין שינוי משמעותי"

עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת

החדשות הטריות מספרד, לפיהן צאצאי היהודים שגורשו יוכלו לקבל אזרחות ספרדית, הלהיבו ישראלים רבים. הרצון להתהדר בדרכון אירופי, למצוא עבודה במדריד או ללמוד בברצלונה הצית את דמיונם של רבים. אולם, לפני שאתם ממהרים לחפש את תעודות הלידה של הסבים והסבתות או להירשם לקורס ספרדית מזורז, ודקה לפני שאתם צוללים לרשימות שהופצו באינטרנט, בתקווה למצוא שם את שם המשפחה שלכם, כדאי שתדעו כי בפועל לא חל עדיין שינוי.

"פונים אלי הרבה אנשים שמצאו את שמותיהם ברשימות שהפיצה ספרד, או שזיהו שמות משפחה דומים", אמרה ל"הארץ" עו"ד מאיה וייס-טמיר, שמתמחה, בין היתר, באזרחות ובהגירה לאירופה. אך לדבריה, "מבחינה פרקטית, אין עדיין שינוי משמעותי במצב הקיים". הפרסום מהימים האחרונים אמנם "מעודד ומשדר אופטימיות ביחס לעתיד", לדבריה, "אבל נכון להיום אנחנו עדיין מחכים לפרסום הקריטריונים של ממשלת ספרד".

לדברי וייס-טמיר, "כרגע, הדיבור הוא באופן כללי על קשר לספרד, שפה, מנהגים, מסורת ושם משפחה - אבל מעבר לכך לא אומרים כלום. מדובר על קשר שתחילתו מלפני יותר מ-500 שנה. הוכחת קשר היסטורי כזה אינה פשוטה מסיבות היסטוריות ואובייקטיביות". היא הוסיפה "אני לא יודעת מה יהיו הדרישות של ספרד. אולי ידרשו פתאום ידיעת לאדינו? הרי לא כל האנשים שפונים היום מדברים לאדינו - זה דור הולך ונעלם וודאי שהנושא לא פשוט".

פרננדו ואיזבלה, מלכי ספרד שגירשו את היהודיםצילום: ויקיפדיה

עם זאת, וייס-טמיר אופטימית. "החקיקה החדשה תאפשר קבלת אזרחות אוטומטית, ללא תנאים כמו ויתור על אזרחות שנייה - ותהיה אטרקטיבית להרבה אנשים". לעת עתה, לדבריה, אין טעם להשקיע כסף בתרגום מסמכים או במילוי טפסים. "אנחנו עוסקים בבירור מקדמי של הסוגיה הזו. חבל לשלם למשרדי עורכי דין בספרד הרבה כסף - כל עוד אין בכלל אפשרות להוציא תעודה".

בסוף השבוע נפוצה באינטרנט רשימה, ובה כ-5,500 שמות משפחה של אנשים שעשויים להיות זכאים לקבל אזרחות. הרשימה כוללת שמות משפחה נפוצים בישראל, בהם אברבנאל, אבקסיס, אבוטבול, אבולעפיה, אמסלם, אלמקייס, דרעי, הלוי, זוארץ, חלפון, סלומון, סמוחה, עוזיאל, עבאדי, פחימה, צרפתי, מימון, מטלון, מזרחי, מדינה, בן-שושן וביטון.

אולם, פרופ' שמואל רפאל, ראש המרכז לחקר הלאדינו באוניברסיטת בר-אילן, לא יוצא מגדרו למקרא השמות. "אני לא מצליח להבין לפי מה הספרדים גזרו את הרשימה הזו. לפי אילו מקורות הם החליטו ששמות מסויימים כן נכנסו - ואחרים לא נכנסו. זה מקום להרבה תסבוכות גינאולוגיות".

לדברי פרופ' רפאל, "צריך להביא בחשבון, ששמות משפחה במרחב היהודי השתנו ללא הרף: נוספו סופיות, נשמטו תחיליות... חלקם עוברתו. כך שיכולים להיות אנשים ממגורשי ספרדי שהשם שלהם לא יופיע ברשימה, כי היום הוא כבר רחוק לגמרי מהמקור. כך שיש כאן הרבה נעלמים שאינם ברורים". הוא הוסיף כי "השאלה החשובה היא האם בכלל יש אפשרות לאמוד בכמה אנשים פוטנציאליים מדובר. זו שאלה סבוכה מאוד, משום שאין לנו אפשרות לשחזר את מינהל האוכלוסין המטאפורי של מגורשי ספרד".

ממשלת ספרד אישרה ביום שישי תיקון חקיקה שיקל את ההתאזרחות במדינה על צאצאיהם של יהודים שגורשו ממנה לפני כחמש מאות שנים. התיקון, שטעון עדיין את אישורו של הפרלמנט הספרדי, יאפשר לצאצאי המגורשים לזכות באזרחות ספרדית מבלי לוותר על אזרחותם הקודמת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ