אזרחי שווייץ אמרו "לא" לתנועה החופשית מאירופה

הציבור השווייצי אימץ את יוזמת מפלגת הימין הלאומני להגביל את כניסת המהגרים למדינה, אפילו ממדינות האיחוד, מחשש לירידה ברמת החיים

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

אזרחי שווייץ אימצו ברוב זעום את החזרת ההגבלות הקשות על ההגירה למדינה במשאל עם. אישור הצעד, ברוב של למעלה מ-50%, יביא לסיום מדיניות התנועה החופשית בין מדינות אירופה, שבה כלולה שווייץ, אף שאינה חלק מהאיחוד האירופי. ההכרעה תחייב את הרשויות במדינה לנהל משא ומתן מחודש עם האיחוד האירופי בנושא.

המדינה העצמאית והחזקה איננה חברה רשמית באיחוד האירופי, אך אימצה חלקים נרחבים מאמנת האיחוד. באתר של רשת בי-בי-סי דווח כי בריסל הבהירה בעבר לשוויץ כי היא איננה יכולה לבחור אילו רכיבים מהמדיניות היא מקבלת ואלו לא.

50.3% מאזרחי המדינה הצביעו "כן" במשאל העם, רובם מהקנטונים דוברי הגרמנית והאיטלקית. בכלי התקשורת המקומיים דווח כי עיקר המתנגדים ליוזמה באו מהערים הגדולות במדינה. המצביעים נשאלו אם הם תומכים בהגבלת "ההגירה ההמונית".

נשים עוטות רעלה ליד כרזה הקוראת להצבע "כן" במשאלצילום: אי–פי

ההצבעה מגיעה על רקע דיון הולך וגובר בנושא השפעות ההגירה במדינות האיחוד והשפעת מדיניות התנועה החופשית על כך. דרוש רוב של 50% כדי שההצבעה תאושר. הכלכלה השווייצית פורחת, והאבטלה נמוכה ביותר, אך אזרחים רבים חוששים מאוד מהשפעת ההגירה למדינה על אופיה.

רבע מאוכלוסייתה של שווייץ, שמונה מיליון אזרחים, הם זרים. 80 אלף מהגרים חדשים הגיעו אליה בשנה שעברה. מאז 2007 אזרחי שווייץ היו במעמד שווה ל-500 מיליון אזרחי האיחוד האירופי, ואזרחי האיחוד יכלו לבוא ולעבוד בשוק השווייצרי.

אולם, לאחרונה קואליציה של מפלגות הימין הקיצוני בשוויץ, בהובלת "מפלגת העם השוויצרי" (SVP), החלו להתנגד למצב הקיים, והן מכנות את תקנות ההגירה האירופיות "טעות גדולה". תומכי ההיפרדות מהאיחוד טוענים כי מדיניות התנועה החופשית מפעילה לחץ על שוק הדיור, הבריאות, החינוך והתחבורה - והם טוענים שעובדים זרים גורמים לירידה במשכורות.

מנגד, ממשלת שווייץ ובכירי הכלכלה אומרים כי עובדים זרים חיוניים להצלחת כלכלת שווייץ ומאפשרים למעסיקים לבחור את העובדים המוכשרים ביותר מכל אירופה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ