לילה עם המתנדבים שמבריחים כלבים משוטטים מסוצ'י

לאחר ששמעו כי הרשויות תכננו להרוג אלפי כלבים בעיר, עשרות פעילים אוספים את בעלי החיים ומעבירים אותם מחוץ לסוצ'י במבצעים ליליים

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

אלכסיי עוצר כשהוא נתקל בכלב לברדור מעורב מרחרח ליד הדלת האחורית של בית קפה. הוא שורק והכלב מגיע מיד. אלכסיי מרים אותו בזרעותיו בתנועה מהירה. הוא רץ במהירות מול העוברים ושבים המופתעים, לוקח את הכלב המופתע באותה מידה למכוניתו החונה ליד הפינה ומניח אותו בעדינות על המושב האחורי.

אלכסיי הוא אחד מעשרות אנשים בתנועה הגוברת של פעילי זכויות בעלי חיים בסוצ'י, שמודאגים מדיווחים לפיהם העיר תכננה להרוג אלפי כלבים משוטטים לפני ובמהלך המשחקים האולימפיים. הפעילים אוספים את הכלבים מהרחובות ולוקחים אותם אל בתיהם או למחסות זמניים, עד שיימצאו להם בעלים.

אלכסיי אוסף כלב שמצא בסוצ'יצילום: אי-פי

כלבים משוטטים הם מראה נפוץ בערי רוסיה, אך עם הבנייה המסיבית באזור, אוכלוסיית הכלבים בסוצ'י ובפארק האולימפי התרחבה. כלבים נחשבים לשומרים טובים, ופועלי הבניין בעיר האכילו אותם כדי להשאיר אותם בסביבה לשמירה על אתרי הבנייה. כשהסתיימו ההכנות לאולימפיאדה, הכלבים - רובם ידידותיים ולא פראיים - איבדו במהרה את ערכם וננטשו.

הלילה, כמה כלבים יילקחו אל חייהם החדשים. רעייתו של אלכסיי, דינה פיליפובה, איתרה כלב משוטט בשכונה המרכזית סבטלנה שבסוצ'י. לאחר שאלכסיי אסף את כלב הלברדור, בני הזוג נסעו אל שני בתים ואספו משם ארבעה גורים וכלב משוטט עקשן.  "אני אוהבת כלבים, אך לא זאת הסיבה", אומרת פיליפובה. "גם אם אתה לא אוהב ילדים ולא רוצה שיהיה לך ילד, כשאתה רואה תינוק שוכב ברחוב מדמם או מגלה שמטורפים רודפים אחרי ילדים, היית רוצה לעשות משהו לעזור".

הפעילים והכלבים בנקודת המפגשצילום: אי-פי

דינה ואלכסיי חנו בסמטה חשוכה בפרבר של סוצ'י לאחר חצות, וחיכו למתווך. מכונית SUV עוצרת לידם. האיש שיוצא ממנה לוחץ את ידו של אלכסיי, וממהר לפתוח את תא המטען. הכלבים המבוגרים ומנשא עם הגורים מועברים למכונית, בעוד שני עוברי אורח ששבו ממסיבה מסתכלים בשעשוע. "הם בטח יקרים", אומר אחד מהם ומצביע על הכלבים. הלילה הארוך של אלכסיי הסתיים, והוא יכול לשוב הביתה.

המשימה תושלם בנקודת מפגש המרוחקת 120 ק"מ משם, לאורך חופי הים השחור. המכונית העמוסה בכלבים נוסעת לאורך הדרך הלילית, ועוברת על פני דוכנים שמציעים דבש, ריבה ואגוזים מסביב לשעון. היא חולפת במחסום שבצדו השני ממתינות משאיות ומכוניות כדי להיכנס לסוצ'י. זוהי "טבעת הברזל" שאמורה להגן על העיר מפני טרוריסטים, ולאפשר רק למכוניות עם לוחיות רישוי מקומיות או אישור אולימפי להיכנס.

כלבים משוטטים מובאים מסוצ'י אל נקודת המפגשצילום: אי-פי

בנקודת מפגש נוספת בצדו השני של המחסום, פוגש המתווך את איגור אירפטיאן, איש עסקים בגמלאות שלא יכול להיכנס לעיר, משום שעל לוחית הרישוי שלו כתוב "מוסקבה". השעה כבר שלוש בבוקר, ופעילי הכלבים מתאספים בכיכר נטושה בעיר טואפסה. אירפטיאן המחייך לוחץ את ידי הנהג, ומתכונן למסע לעבר מוסקבה.

"זה היה צירוף מקרים", מספר אירפטיאן על החלטתו לסייע לחלץ כלבים מסוצ'י. "ראיתי את הבקשה לעזרה (ברשתות החברתיות) והחלטתי להצטרף". הוא פורק מתא המטען של מכוניתו אוכל ותרופות לכלבים, שיועברו בחזרה לסוצ'י, בעוד הכלבים מועמסים על מכוניתו. כשנשאל על עתידם של הכלבים, הוא מראה רשימה עם פרטיהם של מגדלי כלבים ואנשים פרטיים שמוכנים לקחת אותם לביתם.

איגור אירפטיאן לוקח את אחד הכלבים למכוניתו בנקודת המפגשצילום: אי-פי

השקט בכיכר מופר כשמגיעה מכונית אדומה בעלת שלוש דלתות. אישה בלונדינית יוצאת ממנה. בפנים נראים זנבות מכשכשים. אחד הכלבים שהביאה הוא רוטוויילר. "אנשים קונים כלבים, משחקים איתם ומשליכים אותם", אומר יוליה קרסובה, סוכנת נסיעות בת 30. בארבע בבוקר מגיעות עוד שתי מכוניות. בסך הכל, 15 כלבים יוסעו אל מוסקבה, חלקם יורדו בדרך אצל בעליהם החדשים.

איגור מקווה שתשומת הלב התקשורתית הבינלאומית למצבם של הכלבים בסוצ'י, תגרום לרשויות במדינה לפעול נגד הטיפול האכזרי. "אני מקווה שלא נראה שוב את מה שקורה פה", הוא אומר.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ