התובע הכללי בפולין הכריז על אפס סובלנות להתבטאויות אנטישמיות

באגרת ששלח למשרדי התביעה בוורשה, דרש התובע לפתוח מחדש את החקירה סביב מסע ההשמצות נגד שר החוץ הפולני ורעייתו היהודייה

רומן פריסטר, כתב "הארץ" בוורשה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים7
רומן פריסטר, כתב "הארץ" בוורשה

התובע הכללי של פולין, אנדז'יי סֶרֶמֶט, הכריז השבוע על תום תקופת הסובלנות של מערכת המשפט במדינה בנוגע להתבטאויות של שנאת זרים בכלל ו בפרט. ההצהרה באה בעיקר כתגובה להתרשלות לשכת התובע בבירה ורשה, שלטענתו שרשרת השמצות על רקע אנטישמי נגד שר החוץ במדינה, . אולם, לא ברור עד כמה הדבר יחייב את משרדי התובע המחוזיים לפעול בנושא.

כ-2,500 תגובות ופרסומים אנטישמיים שכוונו ישירות או בעקיפין לשר, הנשוי לסופרת היהודייה זוכת פרס הפוליצר אן אפלבאום, לא הספיקו לתביעה הוורשאית כדי שתפתח בחקירה מאומצת נגד המחברים. לטענת לשכת התובע בוורשה, "היא לא מצאה בדבר אינטרס ציבורי".

בין היתר, נרשמו התבטאויות כגון: "אני כועס על אדולף היטלר שלא סיים את מלאכתו בתאי הגזים. אילו עשה כן לא היתה לנו כיום אשת שיקורסקי", "שיקורסקי אינו פולני, יש לו אשה יהודייה והוא עושה את מה שאומרים לו היהודונים", או "שיקורסקי יהודי ונבלה דו-פרצופית השואפת לחיסולה של פולין".

השר שיקורסקי ואשתו בטקס זיכרון ללוחמי מרד גטו ורשה ב-2010צילום: משרד החוץ הפולני

שיקורסקי ערער על החלטת לשכת התביעה שלא להמשיך בחקירת הפרשה. לצורך כך הוא שכר את שירותיו של עורך הדין רומן גיֶרטיך, לשעבר ראש תנועת הנוער הלאומני וסגן ראש הממשלה בממשלת הימין של מפלגת "חוק וצדק" – אך גם ערעורו לא נשא פרי. חרף הוראת בית המשפט לראות בתופעה נגע ציבורי ולהתייחס לעקירתה במלוא כובד הראש, התביעה הכללית בוורשה לא התייחסה לנושא במרץ הראוי, ולבסוף קבעה כי "אין טעם להמשיך בחקירה מאחר שאי אפשר לאתר את המחברים". ההחלטה התקבלה חרף העובדה שהחוקרים איתרו לפחות מאה מחשבים שמהם יצאו ההתבטאויות המעליבות, ואף שכמה ממנסחי הטקסטים כלל לא הכחישו שהם אלה שכתבו אותם.

מעיון בפרוטוקולים של החקירות עולה כי חלק מהנחקרים הודו בכתיבת הטקסטים, אך גם נגדם לא הוגשו כתבי אישום. למשל, לפי הנוסח שהתפרסם ביומון "גזטה ויבורצ'ה", ולנטיה ג', בת 71 מביאליסטוק, לא התכחשה כלל לדעות שהביעה, שלפיהן "זה 22 שנה שולטים בפולין אורחי שבת. מסיבה זו איני משתתפת בבחירות... הרי אין זה סוד שהפוליטיקאים הפולנים באים ממוצא יהודי. אין בארצנו מפלגה שלא קמה ביוזמת היהודים. אם באינטרנט מופיעה רשימה ארוכה כזאת, הרי ברור שזאת המציאות. לא רק אני מאמינה בדבר, רוב הציבור שלנו מחזיק בדעה זהה".

תושב העיר אֶלק, אנדז'יי ל', הסביר לתובע שחקר אותו כי העלה את הטקסט הפוגעני לרשת רק מאחר שלא רצה לשחות נגד הזרם. "דומני שחיברתי את הטקסט 'שיקורסקי הסתלק לישראל, יהודי מלוכלך שכמותך', אך אינני יכול להסביר את המניע למעשה. כנראה הלכתי עם הדעה המקובלת ברבים". כאמור, גם ההודאה הזו לא גרמה להגשת כתב אישום.

התובע הכללי של פולין שלח השבוע איגרת רשמית למשרדי התביעה בוורשה, ובה דרש לשים קץ לגישתה הסובלנית כלפי הנגע האנטישמי המתפשט באינטרנט, ולחקור מחדש את מסע ההשמצות המכוונות נגד שר החוץ ורעייתו. למכתבו של התובע צורפו מסמכים המעידים כי משרדי התביעה בבירה "קיבלו בקלות דעת את ההסברים של הנחקרים". בד בבד, דוברו הסביר כי גם לתובע הכללי של המדינה אין סמכות לכפות על התובעים בשטח את דעתו, וכי הדרישה לשים קץ למסע ההשמצות היא המלצה בלבד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ