למרות ההתנגדות הציבורית: ספרד תקדם חוק נגד הפלות

חברי הפרלמנט תמכו בהצבעה אנונימית בקידום ההצעה השנויה במחלוקת, שתאפשר לבצע הפלות רק במקרי אונס או כשקיים חשש לבריאות האם

גרדיאן ו"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים7
גרדיאן ו"הארץ"

חברי הפרלמנט הצביעו אתמול (שלישי) ברוב צר בעד המשך קידום חקיקה שנויה במחלוקת, שתגביל את האפשרות לבצע הפלות במדינה. הפרלמנט הנשלט על ידי השמרנים הצביע ברוב של 183 חברים מול 151 נגד ההתנגדות לחקיקה שהגישה המפלגה הסוציאליסטית, שדרשה לבטל את הצעת החוק באופן מיידי. ההצעה, שאושרה בקבינט בדצמבר, קובעת כי הפלות לא יהיו חוקיות מלבד במקרים של אונס, או אם קיים חשש מוכח לבריאותה הפיזית או הנפשית של האם. אם תאושר הצעת החוק, תהפוך ספרד לאחת המדינות בעלות המגבלות הקשות ביותר על הפלות.

המחוקקים החליטו לערוך את ההצבעה באופן אנונימי, כדי לעודד את חברי הפרלמנט להצביע לפי צו מצפונם, לאחר שחברי המפלגה הסוציאליסטית טענו כי גם בשורות מפלגת העם השלטת קיימת התנגדות לחקיקה. ראש הממשלה, מריאנו רחוי, שיבח את הצעת החוק, וטוען כי היא מגשימה את הבטחת הבחירות של מפלגתו. בשנת 2010, העבירה הממשלה הסוציאליסטית הצעת חוק לפי רצון האם עד לשבוע ה-14 להריון. הצעת החוק החדשה תהפוך על פיה את החקיקה הקודמת.

סקרי דעת קהל מראים כי 70% עד 80% מהציבור הספרדי מתנגד לחקיקה. בשבועות האחרונים נערכו הפגנות בבירה מדריד ובמקומות נוספים בספרד כנגד השינויים המוצעים, וכן הופצו עצומות ומכתבים נשלחו אל חברי הפרלמנט. מאות נשים באזורים שונים בספרד, נכנסו השבוע אל בנייני הממשלות המקומיות ודרשו באופן סמלי לרשום את גופן כרכושן הפרטי, הליך ששמור בדרך כלל למכוניות או למטוסים. פעילות הסבירו לפקידים המבולבלים כי הן רוצות אישורים רשמיים שגופם שייך להן.

הפגנה נגד חוקי ההפלות החדשים במדריד, בשבוע שעברצילום: רויטרס

שר המשפטים, אלברטו רואיז־גלרדון, המקדם את החקיקה, אמר כי הזעם הציבורי לא יגרום לו לסגת ממנה. לדבריו, החוקים החדשים מאזנים בין זכויות הנשים לעוברים. "אנו לא מדברים על סוגייה מוסרית או על צעד פוליטי, אלא על הגנה על זכויות בסיסיות", אמר. עם זאת, גם בתוך מפגת העם מתגלעים חילוקי דעות על החוק. עשרות מחוזות, חלקם נשלטים על ידי אנשי המפלגה, אמרו כי ידחו את השינויים, שצריכים עוד לעבור את אישור הפרלמנט.

"אם ההצעה תעבור, מספר ההפלות ימשיך לעלות, אך הן יהפכו למסוכנות יותר עבור נשים", אמרה אלנה ולנסיאנו, סגנית יו"ר המפלגה הסוציאליסטית. "חוסר השוויון יגדל, והנשים בספרד יתלקו שוב לשתי קבוצות: אלה שיכולות לנסוע למדינה שכנה ולעבור הפלה בטוחה, ואלה שלא", הוסיפה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ