ראש ממשלת איטליה אנריקו לטה התפטר מתפקידו

הנשיא צפוי לבחור במטיאו רנצי כמחליפו של לטה. אם רנצי, בן 39, ישרוד את הצבעת האמון בממשלה הוא יהפוך לרה"מ הצעיר בהיסטוריה של המדינה

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

ראש הממשלה האיטלקי אנריקו לטה אמר הערב (חמישי) כי הוא יתפטר מתפקידו מחר לאחר שמפלגתו גיבתה קריאה להרכבת ממשלה חדשה באיטליה. מנהיג המפלגה מטאו רנצי קרא בישיבת המפלגה השלטת לשינוי בממשלה הנוכחית, ואמר כי המדינה לא יכולה להמשיך ב"חוסר ודאות".

לאחר שיגיש את התפטרותו באופן רשמי לנשיא איטליה ג'ורג'יו נפוליטאנו, הנשיא יצטרך לבחור בחבר פרלמנט אחר להחליפו - וכל הסיכויים מראים כי יבחר ברנצי. לטה פרסם הצהרה בה אמר כי "ההחלטה שהתקבלה היום בהנהגת המפלגה" היא שהשפיעה על החלטתו להתפטר. הוא יגיש את התפטרותו לנשיא בארמון הנשיאות מחר. רבים משערים כי רנצי עצמו תכנן את המהלכים כך שייווצר המצב בו הוא יכנס למשרת ראש הממשלה.

רנצי בן 39, צעיר מלטה בשמונה שנים, ועלה לראשות המפלגה בדצמבר. הוא יהפוך להיות ראש הממשלה הצעיר ביותר באיטליה, הישג שהיה שמור קודם לכן ללטה עצמו, שנכנס לתפקיד בגיל 46. הוא יהיה ראש הממשלה השלישי ברצף שלא נבחר למעשה לתפקיד - לאחר מריו מונטי שעלה לשלטון לאחר התמוטטות שלטונו של סילוויו ברלוסקוני ואנריקו לטה שנבחר על ידי המועצה הלאומית ולא בבחירות כלליות.

אנריקו לטה, ראש הממשלה המתפטרצילום: אי–פי

משימתו הבאה של רנצי היא להרכיב ממשלה, ואז לצלוח הצבעת אמון בפרלמנט האיטלקי. רנצי צפוי לעבור בהצלחה את הצבעת אי האמון מכיוון שלקואליציה יש רוב יציב בבית המחוקקים, כל עוד חברי הפרלמנט מהמרכז־ימין יגבו אותו בהצבעה כמצופה. אם מינויו יאושר, העבודה הקשה רק תתחיל - רנצי הצליח להציג את עצמו כאדם שמסוגל לרענן את פני הפוליטיקה האיטלקית, לשנות את דרכיה הקלוקלות ולהביא לרפורמות כלכליות נדרשות ביותר.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ