ממשלת דנמרק אוסרת שימוש בשחיטה היהודית המסורתית

בתי המטבחיים יחויבו להמם בעלי חיים לפני שחיטתם כך שהיא עשויה לשלול את כשרותם. נשיא הקהילה היהודית: צורת שחיטה זו הוכרה ככשרה כבר לפני 16 שנה

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

ממשלת דנמרק תאסור מהשבוע הבא על ביצוע שחיטה ללא הימום, בהחלטה שעשויה לפגוע ביכולת בתי מטבחיים לבצע שחיטה כשרה בהתאם להלכה היהודית.

שר החקלאות והמזון של דנמרק חתם על צו שמחייב את בתי המטבחיים לבצע את השחיטה רק לאחר הימום בעל החיים - הליך שגורם לו לאבד את ההכרה ומונע ממנו את הכאב. בפועל, משמעות ההחלטה עשויה להיות שבתי המטבחיים לא יוכלו לבצע שחיטה כשרה משום שהנזק מההימום עשוי להרוג את בעל החיים לפני השחיטה ובכך ולהפוך אותו לנבלה שאינה כשרה למאכל. השר הדני נימק את ההחלטה בכך ש"זכויות בעלי חיים קודמות לדת".

ארגונים יהודיים מתחו ביקורת על ההחלטה. נשיא הקהילה היהודית בדנמרק, פין שוורץ, אמר כי היא אינה ברורה לו, וכי השחיטה הכשרה תימשך בהתאם להסדר שקיים מאז 1998, לפיו בעלי החיים עוברים הימום בדרך אחרת, שבה אין סכנה שימותו לפני השחיטה. עם זאת, שוורץ הוסיף בראיון לסוכנות היהודית JTA כי כבר ב-1998 הושג אישור לכך ששחיטה שמתבצעת ללא הימום תוכר אף היא ככשרה. לדבריו, ההחלטה התקבלה תוך התייעצות עם משרדו של הרב הראשי של בריטניה. 

ד"ר משה קנטור, נשיא הקונגרס היהודי האירופי, אמר כי הוא מופתע מההחלטה ומכך שממשלת דנמרק נימקה זאת בהגנה על בעלי החיים. לדבריו, נימוק זה מנוגד "לתצוגה המזוויעה ביום ראשון - כשג'ירף נטבח ועבר נתיחה שלאחר המוות באופן ברברי בפני תלמידי בית ספר בגן חיות בדנמרק". הוא הוסיף כי "יש לקוות שהצעד הזה של ממשלת דנמרק לא נועד לרצות את פעילי זכויות בעלי החיים בעקבות הביקורת הבינלאומית שנמתחה עליה אחרי הטבח הציבורי הזה".

מכלאת בקר המיועד לשחיטה בארצות הבריתצילום: בלומברג

גם מנכ"ל איגוד הארגונים היהודים באיחוד האירופי (EJA), הרב מנחם מרגולין, מחה על ההחלטה לאסור על השחיטה הכשרה, וקרא לראשת ממשלת דנמרק הֵלֵה תורנינג-שמידט לפעול לביטולה. לדבריו, האיסור הזה עומד בסתירה לחוק האירופי המבטיחים את זכותם של ארגונים דתיים לבצע שחיטה בהתאם לאמונתם. "שחיטה כשרה היא מינימום בסיסי שנדרש לקיום חיי קהילה יהודיים בכל מקום שהם. איסור השחיטה בדנמרק פוגע לא רק ביהודי פולין אלא ביהודים ממדינות רבות באירופה ובעולם כולו", כתב מרגולין במכתב ששלח לראשת ממשלת דנמרק.

במקביל, ממשיכים ארגונים יהודים במאבקם נגד החלטת פולין למנוע את השחיטה הכשרה, לאחר שבקיץ האחרון הפרלמנט הפולני החליט להותיר על כנו את האיסור. רוב מדינות אירופה, בהן חיים כ-95% מהאוכלוסיה היהודית ביבשת, מתירות שחיטה כשרה בתנאים מסוימים. גרמניה, בריטניה ופינלנד, מותר לבצע שחיטה כשרה. כך גם בארצות הברית. מנגד, בשווייץ, בנורבגיה ובבלגיה אסור לבצע שחיטה כשרה. הולנד וצרפת מטילות הגבולת על הטקס הדתי, אך מתירות את קיומו.

השחיטה הכשרה מכשירה בעלי חיים כשרים לאכילה בהתאם להלכות השחיטה. בשר של בעל חיים שנשחט לא על פי ההלכה אסור לאכילה לפי היהדות. מתנגדי השחיטה הכשרה טוענים כי התהליך אכזרי וגורם כאב לבעלי החיים, אשר מנוגד לחוקים להגנה על בעלי החיים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ