המפלגה האנטישמית בהונגריה ערכה כינוס בבניין ששימש בעבר כבית כנסת

אנשי מפלגת הימין הקיצוני "יוביק" התכנסו במבנה בעיר בצפון הונגריה שהיה בית כנסת עד לשואה. כ-100 מפגינים ניסו למנוע מהם להיכנס

אי־פי ו"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי־פי ו"הארץ"

מפלגת הימין הקיצוני בהונגריה "יוביק" עוררה סערה אמש (שישי) במדינה בעריכת כינוס פוליטי בבניין שהיה בעבר בית כנסת בעיר אסטרגום שבצפון הונגריה. באתר של רשת בי-בי-סי דווח כי ארגונים יהודיים כינו את האירוע "דוחה", וטענו כי הוא "מעליב את זכר קורבנות השואה".

"יוביק" ידועה בעמדות אנטישמיות של נבחריה ושל תומכיה, והיא מוציאה מסרים אנטישמיים לעתים קרובות. לפני שנתיים טען סגן ראש המפלגה מרטון ג'ונג'ושי כי כל אדם ממוצא יהודי עלול להיות "סיכון לאומי" להונגריה בשל קשריו האפשריים עם ישראל. מנהיג המפלגה גאבור וונה דחה את הטענות, ואמר כי מפלגתו לא רוצה להתגרות באיש, כולל בקהילה היהודית.

כ-100 מפגינים התכנסו סביב המבנה, שהיה בית כנסת עד לשואה, ואחזו בנרות. חלקם ענדו מגן דוד צהוב על בגדיהם. הם ניסו למנוע את כניסת אנשי המפלגה לבניין, אבל המשטרה סייעה להם להיכנס לבסוף. וונה אמר לתומכיו בתוך המבנה כי "אין להם במה להתבייש. כמפלגה חוקית זכינו במיליון קולות ב-2010, ויש לנו זכות לערוך כאן אירוע כמו לכל אחד אחר".

ראש העיר אמרה כי ביקשה מאנשי המפלגה לבחור במבנה אחר לכינוס שלהם, אך היא אינה מוסמכת למנוע מהם להשתמש בו. כ-500 יהודים גורשו מאסטרגום במהלך מלחמת העולם השנייה, ורובם מתו במחנות של גרמניה הנאצית.

שלשום זומן שגריר הונגריה בישראל, אנדור נאג', למשרד החוץ בירושלים בעקבות רצף אירועים אנטישמיים בזירה הפוליטית במדינה. סגן מנכ"ל משרד החוץ לענייני אירופה, רפי שוץ, הביע באזניו של השגריר דאגה עמוקה לנוכח האירועים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ