שתי חברות להקת פוסי ריוט נעצרו בסוצ'י ושוחררו, בפעם השלישית השבוע

המשטרה הרוסית טוענת כי מריה אליוכינה ונדז'יידה טולוקוניקובה נעצרו מכיוון שגנבו מבית מלון. הן טוענות שהעילה למעצרן היא שיר נגד פוטין

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שתיים מחברות להקת "פוסי ריוט" נעצרו ושוחררו היום (שלישי) בסוצ'י, לאחר שנעצרו למספר שעות גם אתמול ושלשום. השתיים, מריה אליוכינה ונדז'יידה טולוקוניקובה, שוחררו מהכלא הרוסי רק לפני חודשיים בגל חנינות שנועד למנוע ביקורת בינלאומית על רוסיה לקראת המשחקים האולימפיים. באתר בי-בי-סי ברוסית נכתב כי עמן נעצרה בחורה נוספת, וכי עיתונאי שהגיע למשטרה נעצר גם הוא. השתיים שוחררו לאחר תשאול מבלי שהוגשו נגדם אישומים, כך לפי סוכנות הידיעות הרוסית אינטרפקס.

המשטרה הרוסית טוענת כי הבנות נעצרו במרכז העיר סוצ'י לאחר שגנבו מבית המלון בו השתכנו. הסיפור התפרסם היום, לאחר שאחת הבנות, טוקולוניקובה, פרסמה ציוצים מהדרך אל חדר החקירות בחשבון הטוויטר שלה. שם הן כתבו כי נעצרו מכיוון שרצו לשיר נגד פוטין, שיר שנקרא "פוטין ילמד אתכם לאהוב את המולדת". עורך דינן של חברות הלהקה אמר כי 15 בני אדם נוספים נעצרו עמן. "גררו אותי עם הפנים מטה לאורך אולם הדיונים ואזקו אותי מאחור. זרקו אותי על הרצפה", צייצה טוקולוניקובה מתחנת המשטרה. 

"ב-16.2 נעצרנו ל-7 שעות, ב-17.2 ל-10 שעות, והיום אנחנו נוסעות במכונית המשטרה, מואשמות בגניבה", נכתב בציוץ של אחת מבנות הלהקה. "היינו בסוצ'י, היינו כאן כדי להעביר פעילות של פוסי ריוט", נכתב בציוץ אחר. היא טוענת שהפעילו עליהן כוח רב בעת מעצרן, וכי חקרו אותן ללא נוכחות עורך דין. "השיר היה מוקדש לאולימפיאדה המושחתת ולדיכוי החופש ברוסיה", כתבה טולוקוניקובה. 

באמצע חודש דצמבר אישר הפרלמנט הרוסי את חנינתן של בנות הלהקה, שלושה חודשים לאחר שנאסרו באשמת "חוליגניות". שחרורן של חברות הלהקה, לצד פעילים פוליטיים ואנשי גרינפיס שנתפסו על אונייה כשניסו לחבל בקידוח בים הצפוני, נתפשה כמהלך שמטרתו להקל את הלחץ שמפעילים ממשלות המערב וארגוני זכויות אדם לקראת אולימפיאדת החורף שנערכת כעת בסוצ'י. 

החוק שהועבר בדומא העניק חנינה לא רק לבנות הלהקה אלא לכ-20,000 עבריינים שהורשעו בחוליגניות בפעם הראשונה, קטינים, חיילים לשעבר ולנשים עם ילדים קטנים, והוא הועבר לרגל יום השנה ה-20 לכינונה של החוקה הפוסט סובייטית. פוטין תיכנן את אולימפיאדת החורף מזה שש שנים, ושחרורן של חברות הלהקה וכן חנינתו של יריבו הפוליטי של פוטין האוליגרך מיכאיל חודורוקובסקי, היו רק שניים מהצעדים שננקטו לקראת המשחקים. 

שתי חברות ההלקה שנכלאו נעצרו עם חברה נוספת, ששוחררה לאחר מכן, בעת שקיימו מופע בקתדרלה המרכזית של מוסקבה בפברואר 2012, וזאת כדי למחות על התנהלות פוטין והקשרים ההדוקים בין הקרמלין לבין הכנסיה הרוסית והעומד בראשה, הפטריארך קיריל הראשון. תמונה מניידת המשטרה שפורסמה בחשבון הטוויטר של טולוקוניקובה:

חברות פוסי ריוט שנעצרו, מריה אליוכינה ונדז'יידה טולוקוניקובהצילום: אי-אף-פי

לקראת המשחקים האולימפיים ומחשש לתקלות על רקע הביקורת הבינלאומית על פוטין, הוחלט לאסור על קיום הפגנות בסוצ'י במהלך כל תקופת המשחקים. כמה שבועות לאחר פרסום האיסור, בעקבות לחץ בינלאומי כבד, הורה פוטין להקל את ההגבלות ולהרשות הפגנות בפארק קטן, בתנאי שכל מי שירצה להפגין שם יקבל אישור. הפארק נמצא כ-11 קילומטרים צפונית לכפר האולימפי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ