העימותים באוקראינה |

המפגינים הופתעו, צלפי משטרה ארבו להם

אי אפשר לטעות בקולות הירי האוטומטי שנשמע מפעם לפעם ברחבי קייב בעוד גופות המפגינים המפולחות בכדורים נערמות בבתי החולים

איאן טריינור והארייט סיילם, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איאן טריינור והארייט סיילם, גרדיאן

חיל החלוץ של ההתקוממות בקייב הצליח לפרוץ אתמול בבוקר את קווי המשטרה תחת מטר יריות שגרם למותם של עשרה אנשים לפחות. המתקוממים התקדמו במעלה המדרגות ועברו מעל גשר מתכת לחלק הדרומי של כיכר העצמאות. אבל מאחורי שקי חול לבנים, בקרבת התיאטרון, הסתתרו לפחות שני צלפים משטרתיים שצפו בעד כוונות טלסקופיות ופתחו באש. כמה מאות מטרים מאחוריהם, ליד תחנת המטרו ברחוב אינסטיטוצקה, ארבה עוד יחידת צלפים משטרתיים שכיוונו רובים לצעירים משוטטים שהצליחו לסלק מהמקום את השוטרים, בעיקר מהיחידות המיוחדות "ברקוט", ואת חיילי משרד הפנים שנאספו במקום באלפיהם.

"הם יורים על אנשים בקלצ'ניקובים", אמר רוסלאן קושולנסקי, ממנהיגי האופוזיציה ממפלגת "סבובודה" (החירות) הלאומנית. ואכן, בין קולות הירי ובעשן הרימונים שזרקו שוטרים, נשמע גם הירי המהיר, שאי אפשר לטעות בו, של נשק אוטומטי.

בחלקו האחורי של מלון אוקראינה, שהוקם בתקופה הסובייטית, נראה חלון גדול מנוקב בארבעה חורים עגולים מושלמים. גם בשכפ"צים של המפגינים נראו ראיות לירי בכדורים חיים. אך ההרוגים הם שהוכיחו, באופן שאינו משתמע לשתי פנים, את התפנית הקשה בקרב על קייב: השימוש הגלוי בכדורים חיים ופריסת צלפים משטרתיים כדי לזרוע פחד ואימה.

ההרוגים והפצועים הוחשו למלון, שהמבואה שלו הפכה מיד זירה של סבל ואנחות. הרצפות היו מרוחות בדם, הרופאים קראו להביא להם במהירות מכשירים, סדינים ותחבושות, ועובדי המלון עלו וירדו ב–14 קומותיו כדי למצוא כל מה שאפשר. מידת־מה של סדר הושגה עם בוא רופאים מקצועיים, אמבולנסים וציוד רפואי שאפשרו להקים במקום מעין בית חולים שדה. עובדי המקום חילקו שוקולדים לנוכחים ואמרו: "בבקשה, תאכלו ממתק מאוקראינה".

צלפי המשטרה בעימות בקייב, אתמולצילום: רויטרס

מאחורי וילון הונחו 12 גופות, בשתי שורות, מכוסות בסדינים לבנים מוכתמים בדם. כולם זוהו ושמותיהם נכתבו על מודעות שנתלו בכניסה למלון. לרופאים שטיפלו בנפגעים לא היה כל ספק בעניין סיבות המוות. נטליה הוט, גינקולוגית בת 43 וסגנית מנהל בית חולים מחוזי גדול במערב אוקראינה, אמרה: "אלה היו כדורים בודדים בראש, בלב, בריאות. כולם נהרגו מיריות". אולגה בוגומולץ, פרופסור לרפואה בקייב, הוסיפה: "הם נורו בעורף, בלב ובריאות".

השמועות על צלפים המסתובבים ברחובות קייב נפוצו זה שבועות, אך אתמול נראתה ההוכחה הבלתי מעורערת הראשונה להימצאותם ולפעילותם נגד המפגינים.

"אלה רק ילדים, הבחורים הצעירים האלה", אמר ניקולאי הימאיילו, כומר אורתודוקסי שבירך את המתים ובכה. הוא קילל את הנשיא ינוקוביץ': "מי שמכונה נשיא, הוא מי שעשה את זה. הוא נתן את הפקודות. הנערים האלה מתו מכדורים בחזה".

שלושה חברים מ"סבובודה", בגיל העמידה, זחלו במעלה המדרגות אל הקומות העליונות של המלון כשהם חמושים באקדחים. הם חיפשו את הצלפים. בוריס, פעיל בן 22, אמר שהוא וחבריו מצאו חמש קופסאות ריקות של כדורי קלצ'ניקוב, שכל אחת מהן נועדה ל–870 כדורים. על תנועת צלפים דווח גם בקרבת מקום למתחם הממשלתי. תרמילים ריקים נראו מפוזרים על הקרקע, וחורים בקירות העידו על תחמושת חיה. משרד הפנים הודיע שכוחות הביטחון קיבלו נשק חם והצטוו להשתמש בו "להגנה עצמית ובציות לחוק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ