אחרי יומיים של שפיכות דמים, נחתם הסכם פיוס באוקראינה

ההסכם מעניק לתנועת המחאה האוקראינית הישגים כשינויים חוקתיים והקדמת הבחירות, אך מותיר את ינוקוביץ' כנשיא ואינו נוגע בהסכם הסחר עם רוסיה

אי-פי
רויטרס
ד-פ-א
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי
רויטרס
ד-פ-א

אחרי יומיים עקובים מדם, שבהם נהרגו לפחות 77 בני אדם ונפצעו כ-600, ובתום יום ארוך של מגעים קדחתניים בתיווך אירופי ורוסי, חתמו אחר הצהריים (שישי) נשיא אוקראינה, ויקטור ינוקוביץ', ושלושת מנהיגי תנועת המחאה על הסכם לסיום המשבר הפוליטי ומתווה לשינויים חוקתיים באוקראינה.

בטקס קצר שנמשך דקות ספורות בלבד, חתמו ינוקוביץ' ומנהיגי המחאה ויטלי קליצ'קו, ארסני יאצניוק ואולה טיאניבוק על הסכם שעיקריו פורסמו על ידי משרד החוץ הגרמני. ההסכם הושג אחרי ש"מועצת המפגינים" בכיכר העצמאות בקייב הצביעו בעדו, וזאת למרות התנגדותם של ארגוני שוליים קיצוניים באופוזיציה האוקראינית.

לעדכונים שוטפים על הנעשה באוקראינה - לחצו כאן 

הנשיא ינוקוביץ' ומנהיג האופוזיציה קליצ'קו בטקס החתימה, היוםצילום: אי-אף-פי

  אלה פרטי ההסכם: 1. החוקה האוקראינית תתוקן באופן שיחזיר אותה למצב ששרר ב-2004 בתוך 48 שעות וממשלת אחדות לאומית תוקם בתוך עשרה ימים. 2. השלטון יפתח ברפורמות חוקתיות שיאזנו בין סמכויות הנשיא, הממשלה והפרלמנט בתהליך שיחל מיד ויסתיים עד ספטמבר. 3. עם סיום ניסוח החוקה, תלך אוקראינה לבחירות לנשיאות ואלה יתקיימו לכל המאוחר בדצמבר 2014 (הבחירות היו אמורות להתקיים ממילא במארס 2015) בהתאם לחוקי בחירות חדשים. 4. חקירת העימותים האלימים תנוהל בכפוף בכפוף לוועדה משותפת לשלטון, לאופוזיציה ולמועצת אירופה. 5. הרשויות לא יורשו להכריז על מצב חירום ויחד עם האופוזיציה יימנעו משימוש באלימות. 6. כלי הנשק הלא חוקיים יועברו לידי משרד הפנים והמפגינים יעזבו את מבני הממשל שעליהם השתלטו וכן את מאהלי המחאה ברחבי המדינה.

  זמן קצר אחרי החתימה, אישר הפרלמנט האוקראיני ברוב של 386 מחוקקים לעומת מתנגד אחד את ההסכם, ואישרר מחדש את חוקת המדינה משנת 2004. במקביל, אישר הפרלמנט חסינות למפגינים המואשמים במעורבות באלימות ובהתססת ההמונים והצביע בעד הדחתו של שר הפנים ויטאלי זכארנקו. זכארנקו הוא אחת הדמויות השנואות ביותר על תנועת המחאה ונתפס בעיני רבים כאחראי הישיר לדיכוי האלים בקייב.

  עוד אישרו חברי הפרלמנט חוק שיאפשר את שחרורה של ראשת הממשלה לשעבר, יוליה טימושנקו, הכלואה זה יותר משנתיים, ולבטל את הרשעתה. טרם התברר מתי תשתחרר טימושנקו בפועל. במהלך הדיון, שהתקיים תחת אבטחה כבדה, נשמעו מחוץ לאולם הפרלמנט יריות, ככל הנראה מצד קבוצות מפגינים שמתנגדות להסכם.

  חברי האופוזיציה בהצבעה בפרלמנט בקייב, היוםצילום: רויטרס

  הסכם הפיוס באוקראינה זכה לברכות הן במוסקבה והן בבירות המערב, וזאת למרות שהוא ככל הנראה לא יביא להתפטרותו של ינוקוביץ' או לביטול הסכם הסחר שחתמה אוקראינה עם רוסיה על חשבון הסכם התאגדות עם האיחוד האירופי, דבר שהיה הגורם שהוציא את ההמונים לרחובות. ולדימיר לוקין, שליחו של נשיא רוסיה לשיחות, הדגיש כי למוסקבה יש עדיין "תהיות והשגות" ביחס להסכם וכי למרות ההתקדמות בכוונתו לשוב לארצו להתייעצויות. ביקורת על ההסכם נשמעת גם מגורמים המקורבים לקרמלין ומתוך הדומא.

  הבית הלבן בירך על ההסכם אולם הדגיש כי יש להתכונן גם לאפשרות של הטלת סנקציות על אוקראינה במידת הצורך בהמשך. "כעת יש להתמקד ביישום ההסכם, ואנו נמשיך לקיים מעקב צמוד בעניין", אמר דובר הממשל האמריקאי ג'יי קרני. ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, קרא לכל הצדדים "לעמוד מאחורי ההסכם ולקיימו בהתאם ללא הזמנים שנקבע". בכיר האופוזיציה, ארסני יאצניוק, אמר כי ההצבעות בפרלמנט "הן הצעד הראשון לעבר השבת החוק והסדר באוקראינה".שר החוץ הפולני, רדוסלב סיקורסקי, אחד משושביני ההסכם, אמר כי מדובר ב"פשרה טובה עבור אוקראינה שסוללת עבורה את הדרך לרפורמות ולאירופה".

  מפגינים בכיכר העצמאות בקייב, היוםצילום: אי-אף-פי

  על אף שחתימת ההסכם היא רגע שעשוי להשפיע מאוד על גורלה הפוליטי של אוקראינה בשנים הקרובות, עדיין לא ברור אם יש בו מספיק כדי לרצות פלגים רדיקליים בתנועת המחאה וכן רבים מתושבי הערים המערביות באוקראינה, הדורשים את התפטרות ינוקוביץ' והשתלבותה המיידית של אוקראינה בשוק האירופי. בשעות הערב עדיין נכחו באזור כיכר העצמאות והפרלמנט בקייב המוני מפגינים שאמרו כי הם מסרבים לסיים את המחאה בתנאים הנוכחיים. מאידך, אם יחזיק ההסכם מעמד, ואם ימולא ככתבו וכלשונו, הוא עשוי לחלץ את אוקראינה מהמשבר הפוליטי הקשה ביותר שבו עמדה ב-23 שנות עצמאותה.

  תגיות:

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ