עדכונים שוטפים |

ארה"ב: ינוקוביץ' אינו מנהיג את אוקראינה נכון לעכשיו

משרד החוץ האמריקאי: "יש אחרים הממלאים את מקומו" ■ צו מעצר הוצא נגד נשיא אוקראינה המודח ומתנהל אחריו מצוד ■ נשיא אוקראינה הזמני: על רוסיה לכבד את "בחירתה האירופית" של אוקראינה ■ יוליה טימושנקו תעבור טיפול רפואי בגרמניה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי
רויטרס
ד-פ-א

לאחר ימים של מהומות דמים ברחובות קייב, נשיא אוקראינה ויקטור ינוקוביץ' איבד את השלטון במדינה. שלשום בלילה החלו דיווחים כי הנשיא נמלט מהבירה קייב לעיר חרקוב שבמזרח, שם נמצא בסיס כוחו. אתמול אחר הצהריים הצביע רוב מכריע של חברי הפרלמנט בעד הדחתו ועריכת בחירות מוקדמות לנשיאות ב-25 במאי. ינוקוביץ' עצמו התראיין שעות ספורות לפני ההצבעה בפרלמנט וסירב לוותר על תפקידו. הוא הגדיר את האירועים בבירה "הפיכה פאשיסטית". יו"ר הפרלמנט, שמונה היום לנשיא זמני, אמר אמש כי הנשיא המודח ניסה לעלות על מטוס לרוסיה באמצעות שוחד, אולם אנשי ביקורת הגבולות מנעו זאת ממנו.

עוד עדכונים שוטפים מ-48 השעות האחרונות

09:51: ממשל אובמה מאותת כי אינו רואה עוד בוויקטור ינוקוביץ' נשיא אוקראינה, על רקע התחזקות התמיכה של המערב בהנהגה החדשה בקייב. דובר הבית הלבן ג'יי קרני אמר בהודעה כי למרות העובדה שינוקוביץ' נבחר באופן דמוקרטי, פעולותיו חתרו תחת הלגיטימיות שלו, והוא אינו מנהיג את המדינה באופן פעיל נכון לעשיו.

ג'ן פסאקי, דוברת משרד החוץ של ארה"ב, הוסיפה בהודעה נפרדת: "ינוקוביץ' עזב את קייב. הוא לקח עמו את הרהיטים שלו, ארז את תיקיו, ואין לנו עוד מידע על מקום הימצאו. יש בעלי תפקידים הממלאים את מקומו, ופועלים כדי למלא את החלל בהנהגה כרגע".

24/02/14

22:00: מנהיגת האופוזיציה יוליה טימושנקו קיבלה את הזמנתה של קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, לעבור טיפול לבעיית הגב שלה בגרמניה, כך מסרה מפלגתה. טימושנקו, ראשת הממשלה לשעבר, שוחררה ביום שבת מבית הכלא בו הוחזקה מאז הרשעתה בשימוש לרעה בכוחה ב-2011. טימושנקו, שנאמה מול המפגינים בכיכר העצמאות בקייב לאחר שחרורה כשהיא יושבת בכסא גלגלים, לא אמרה עדיין מה תוכניותיה לעתיד, אך לפי הערכות תתמודד בבחירות לנשיאות שייערכו ב-25 במאי.

20:13: שר החוץ של בריטניה, ויליאם הייג, אמר כי הוא יבקר באוקראינה "בקרוב", והזהיר כי היא זקוקה לסיוע כספי בינלאומי בדחיפות. הייג יגיע היום לוושינגטון כדי לדון על אוקראינה עם שר ההגנה האמריקאי ג'ון קרי וקרן המטבע הבינלאומית. "המצב הכלכלי באוקראינה בעייתי מאוד וללא סיוע חיצוני יתכן שהוא לא יהיה בר-קיימא", אמר הייג לפרלמנט הבריטי. "תמיכה שכזאת יכולה להגיע מהר ברגע שהממשלה החדשה תבקש אותה. היא צריכה להיות ממשלה יציבה ולגיטימית ומחוייבת לרפורמות ההכרחיות ליציבות כלכלית. תמיכה כלכלית בינלאומית לא תוכל להינתן ללא תנאים ובהירות באשר לשימושה".

19:30: הפרלמנט באוקראינה אישר את מנויו של סטפן קוביב, חבר פרלמנט עם ניסיון בבנקאות, לראשות הבנק המרכזי. 310 נציגים מבין 450 חברי הפרלמנט תמכו במינויו של קוביב לאחר שקודמו, איהור סורקין, התפטר בשל הפלת הנשיא ויקטור ינוקוביץ'. "אני מבטיח את שקיפות הבנק הלאומי. אנחנו רוצים לומר שאוקראינה היא שוק רחב, היא מקור להשקעות", אמר קוביב, בן 51, שנולד ומתגורר במערב אוקראינה.

17:07: משרד החוץ הרוסי הצטרף אל ראש ממשלת רוסיה בביקורת על התערבות המערב במתרחש באוקראינה. מהמשרד נמסר כי הסכם השלום הנתמך על ידי המערב משמש כסות לחטיפת השלטון, וכי הרשויות הזמניות משתמשות ב"שיטות טרוריסטיות" כדי להפעיל לחץ על האזורים המתנגדים להחלפת השלטון, בהם חצי האי קרים ומזרח אוקראינה. עוד נאמר כי הרפורמות בחוקה שעברו בפרלמנט היו צריכות לעמוד במקום לדיון רחב ולמשאל עם.

באתר "Russia Today" נכתב עוד כי משרד החוץ הרוסי מסר שקיצונים ניאו-נאצים ואנטישמיים באוקראינה זוכים כעת לעידוד. "עמדתם של חלק משותפינו המערביים לא מראה דאגה אמיתית, כי אם רצון לפעול מאינטרסים גיאו-פוליטיים עצמיים. אין גינוי לפעולות פליליות של קיצוניים, בהם ניאו-נאצים ואנטישמיים. להפך - הם זוכים לעידוד". המשרד קרא למעורבים במשבר "לגלות אחריות, למנוע הידרדרות נוספת של המצב, לחזור לשלטון החוק ולעצור את הקיצונים השואפים לשלטון". 

15:37: מפקד צבא רוסיה, הגנרל ואלרי גרסימוב, שוחח בטלפון עם הגנרל האמריקאי פיליפ ברידלוב, מפקד כוחות נאט"ו באירופה, והביע באוזניו את דאגתו מהמצב באוקראינה.

14:16: ראש ממשלת רוסיה, דמיטרי מדבדב, התייחס להחזרתו של השגריר הרוסי באוקראינה להתייעצויות במוסקבה, ואמר כי צעד זה "משקף את אי הבהירות ששוררת באוקראינה ואת האיום לאינטרסים רוסים ולאזרחים רוסים".

לפי דברים שהובאו בסוכנות הידיעות "אינטרפקס", אמר מדבדב כי "הלגיטימיות של הרשויות באוקראינה מוטלת בספק" וכי "ההכרה בהן על ידי מדינות מסוימות - לקויה". במקביל, מסרו גורמים בנציבות האירופית כי הם נמצאים במגעים עם ארה"ב, יפן, סין, קנדה וטורקיה לצורך תיאום סיוע לממשל החדש באוקראינה. שרת החוץ האירופית, קתרין אשטון, מבקרת היום בקייב ותדון בכך עם מנהיגי השלטון החדש.

10:42: שר הפנים הזמני של אוקראינה, ארסן אבאקוב, הוציא צו מעצר לנשיא המודח, ויקטור ינוקוביץ'. מקום הימצאו של ינוקוביץ' אינו ידוע, אולם דיווחים אחרונים גורסים כי ניסה להימלט מהמדינה דרך חצי האי קרים. לדברי אבאקוב, ינוקוביץ' מבוקש בגין "מעשי רצח המוניים" ונראה לאחרונה עוזב את מעונו בעיירה בלאקלבה ונוסע בשיירה של שלוש מכוניות ליעד לא ידוע.

ינוקוביץ', בן 63, נמלט מהבירה קייב לחרקוב במסוק ביום שישי ושהה שם בסוף השבוע שאחרי שפיכות הדמים ומשם המשיך לדונצק. הוא ניסה לעלות על טיסה, ככל הנראה לרוסיה, אך מאבטחים מנעו זאת ממנו. בעקבות כך המשיך ינוקוביץ' לקרים. על פי הדיווח, יחד איתו נמצא ראש סגל השלטון המודח, אנדריי קליואב. עוד נמסר כי בעת ששהה במעונו בבלאקלבה פנה ינוקוביץ' למאבטחיו ואפשר להם לבחור אם להישאר איתו או לעזוב. כמה מהמאבטחים בחרו לנטוש את הנשיא המודח ומסרו את כלי נשקם לרשויות בקרים.

09:33: נשיא אוקראינה הזמני, אלכנסדר טורצ'ינוב, אמר הלילה כי ארצו רוצה "בקשרי שכנות טובה ויחסים הוגנים עם רוסיה שלוקחים בחשבון את בחירתה של אוקראינה באירופה".

היום צפויה להגיע לקייב קתרין אשטון, שרת החוץ האירופית. אשטון תדון עם ההנהגה האוקראינית החדשה בדרכים שבהן יכול האיחוד האירופי להקל על המצוקה הכספית שבה נתונה המדינה.

חוגגים את שחרור טימושנקו
מתייחדים עם הרוגי המהומות בכיכר העצמאות בקייב
אלכסנדר טורצ'ינוב. ארכיון
עדכונים שוטפים מקייב

07:35: כלי תקשורת באוקראינה דיווחו כי הנשיא המודח ויקטור ינוקוביץ' נעצר בחצי האי קרים, לאחר שנמלט מקייב. שר הפנים הזמני של המדינה ארסן אבאקוב הכחיש את הדיווחים, ואמר כי אין ברשותו מידע כזה.

04:14: משרד החוץ האמריקאי פרסם אזהרת מסע לאוקראינה והמליץ לאזרחי ארה"ב שלא לנסוע למדינה עד להקמתה של ממשלה חדשה. במקביל אמר שר החוץ ג'ון קרי כי וושינגטון "תומכת מאוד" בהחלטת הפרלמנט בקייב להדיח את ויקטור ינוקוביץ' וקוראת לקיום בחירות מהר ככל הניתן.

23/02/14

22:05: רוסיה החזירה את שגרירה באוקראינה, מיכאיל זובארוב, למוסקבה להתייעצויות "בשל המצב המידרדר בקייב" - כך דיווחה סוכנות הידיעות אינטרפקס.

18:45: היועצת לביטחון לאומי של ארה"ב סוזן רייס אמרה כי תהיה זו "טעות חמורה" מצד רוסיה לשלוח כוחות צבא לאוקראינה. היא הוסיפה כי פיצולה של אוקראינה אינו האינטרס של רוסיה, אירופה או של ארצות הברית.

רייס אמרה בריאיון לתוכנית "פגוש את העיתונות" ברשת אן-בי-סי כי "אין סתירה הכרחית בין אוקראינה שלה יש קשר היסטורי ותרבותי לרוסיה לבין אוקראינה מודרנית שרוצה להתקרב יותר לאירופה. האחד לא צריך לשלול את האחר".

17:08: קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין הסכימו בשיחת טלפון ביניהם כי יש להגן על "שלמותה הטריטוריאלית" של אוקראינה, וכי המדינה זקוקה באופן נואש לממשלה מתפקדת. דוברה של מרקל שטפן זייברט אמר: "הם הדגישו את האינטרס המשותף באוקראינה יציבה, גם כלכלית וגם פוליטית".

16:55: יוליה טימושנקו, מנהיגת האופוזיציה ששוחררה אתמול מהכלא לאחר שנתיים, אמרה כי אינה רוצה להיות ראשת הממשלה. מוקדם יותר אמרו תומכיה כי היא אחת משלושה אישים ששוקלים למנותם לעמוד בראש ממשלת האחדות, שתכהן עד קיום הבחירות במדינה בסוף חודש מאי.

"היתה זו הפתעה עבורי כששמעתי ששוקלים להציע את שמי למשרת ראש הממשלה. איש לא קיבל את הסכמתי לכך או דן איתי בכך", סיפרה טימושנקו באתר האינטרנט שלה, "אני מודה על הכבוד שעולה מהצעד, אבל אני מבקשת שלא ישקלו אותי כמועמדת".

14:21: ראשת ממשלת אוקראינה לשעבר, יוליה טימושנקו, ששוחררה אתמול אחרי יותר משנתיים בכלא, שוחחה בטלפון עם קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל.

12:50: יושב ראש הפרלמנט האוקראיני, אלכסנדר טורצ'ינוב, נבחר על ידי המחוקקים לנשיאה הזמני של אוקראינה עד לבחירות שיתקיימו בסוף חודש מאי. במקביל, הצביעו חברי הפרלמנט על הדחתו של שר החוץ לאוניד קוזהארה.

טורצ'ינוב, בן 49, הוא בן בריתה של ראשת הממשלה לשעבר יוליה טימושנקו, ושניהם מגיעים מהעיר דנייפרופטרובסק. בתפקידו האחרון כיהן כסגן יו"ר מפלגת "המולדת". אחרי "המהפכה הכתומה" ב-2004 כיהן כראש שירותי הביון של אוקראינה (SBU).

במהלך דיון שהתקיים בפרלמנט קרא טורצ'ינוב להקמת ממשלת אחדות עד יום שלישי והדגיש כי מדובר ב"משימה בעדיפות עליונה". בנוסף, הצביעו המחוקקים בעד החרמת אחוזתו הראוותנית של הנשיא המודח, ויקטור ינקוביץ'.

11:18: אלפים מתושבי קייב הגיעו הבוקר לאחוזתו של הנשיא המודח ויקטור ינוקוביץ' כדי לצפות במתחם הראוותני, שבו יש בין היתר גן חיות, מסעדה בתוך ספינת עץ, מכוניות מרוץ, ומוצגים יקרים אחרים. בתוך כך, מסרה משטרת אוקראינה כי אין בידיה כל תיעוד לכך שינוקוביץ' יצא את גבולות המדינה דרך אחד ממעברי הגבול.

09:39: עד כה פרשו יותר מ-40 מחוקקים אוקראינים ממפלגת "האזורים" הפרו-רוסית שבראשה עומד נשיא אוקראינה המודח ויקטור ינוקוביץ'. עד לנפילת המשטר, החזיקה המפלגה ב-205 מתוך 450 מושבי הפרלמנט. במקביל הודיע משרד הבריאות האוקראיני כי מניין ההרוגים הרשמי במהומות הדמים במדינה עומד על 88.

08:27: גם הבוקר מקום הימצאו של נשיא אוקראינה המודח, ויקטור ינוקוביץ', אינו ידוע. סוכנויות הידיעות באוקראינה דיווחו כי ינוקוביץ', שניסה אמש להימלט מהמדינה בטיסת שכר מהעיר דונצק, ירד שוב למחתרת.

22/02/14

לילה שקט עבר על כיכר העצמאות בקייב, שם ממשיכים להתגודד רבבות מפגינים בהתאם לקריאתה של ראשת הממשלה לשעבר, יוליה טימושנקו, ששוחררה אתמול אחרי יותר משנתיים בכלא. אלפים מהמפגינים הניחו זרי פרחים בעשרות אתרים ברחבי הבירה האוקראינית שבהם נורו למוות בשבוע שעבר עשרות מפגינים על ידי כוחות הביטחון.

23:51: ביקורת הגבולות של אוקראינה הודיעה כי אנשיה סירבו לאפשר לנשיא המודח ינוקוביץ' לעזוב את המדינה בטיסת צ'רטר. סוכנות הידיעות "אינטרפקס" פרסמה כי עוזרו של ראש ביקורת הגבולות האוקראיני טען שכמה חמושים ניסו לשחד עובדים בשדה התעופה בדונצק שבמזרח המדינה כדי שייתנו למטוסו של ינוקוביץ' לעזוב, אך נתקלו בסירוב. לפי הדיווח, לאחר מכן ירד ינוקוביץ' מהמטוס ונכנס למכונית שהמתינה בסמוך. בדיווח לא נאמר לאן ביקש הנשיא המודח לטוס.

ראשת הממשלה לשעבר ואחת ממנהיגות האופוזיציה יוליה טימושנקו, שוחררה אתמול מבית החולים בו היתה כלואה בשנתיים האחרונות, לפי החלטת בזק של הפרלמנט האוקראיני. טימושנקו נשפטה ב–2011 לשבע שנות מאסר לאחר שהורשעה בשימוש לרעה בכוחה בעסקת גז עם רוסיה. עם שחרורה הודיעה טימושנקו כי תתמודד בבחירות הקרובות, ואמרה: "מהיום תוכל מולדתנו לראות את השמש, הדיקטטורה נפלה". היא התייחסה למותם של 77 בני אדם בעימותים ואמרה כי "יש לעשות הכל כדי להבטיח שדמם של ההרוגים לא נשפך לשווא". היא אמרה עוד: "אני בטוחה שאוקראינה תחבור בעתיד הקרוב לאיחוד האירופי ותהיה חלק ממנו, זה ישנה הכל".

שעות לאחר שחרורה הגיעה טימושנקו לכיכר העצמאות בקייב, שם נערכה עצרת מחאה המונית וקראה למאות אלפי המפגינים להמשיך למחות. "אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו לסלוח לאלו שירו על בחורינו הצעירים", זעקה טימושנקו. "המלחמה עוד לא נגמרה, הילחמו עד הסוף", אמרה וקראה להביא בכוח את ינוקוביץ' לכיכר.

אמש שלטו המפגינים בקייב ונוכחות המשטרה כמעט לא הורגשה ברחובות. קבוצות מפגינים פרצו לארמון הנשיא וגילו שם עדויות לחיי הפאר שניהל ינוקוביץ' – גן חיות פרטי, צי מכוניות פאר קלאסיות ואף ספינת עץ עצומה. במקביל, התכנסו בעיר חרקוב נציגים של המחוזות המזרחיים והדרומיים באוקראינה והצהירו כי הם לא סרים למרות הרשויות בקייב. בעיר הנמל סבסטופול דורשים האזרחים להתאחד עם רוסיה.

אירועי היממה האחרונה התרחשו למרות הסכם הפשרה שנחתם ביום שישי בין מנהיגי תנועת המחאה ויטלי קליצ'קו, ארסני יאצניוק ואולה טיאניבוק לנשיא ינוקוביץ'. לפי ההסכם, הבחירות לנשיאות, שנקבעו לינואר הבא, יוקדמו לדצמבר, ובתוך פרק זמן קצר היתה אמורה לקום ממשלת אחדות בהשתתפות נציגי האופוזיציה. ההסכם כלל עוד שינויים חוקתיים שיגבילו מאוד את סמכויות הנשיא וחקירת העימותים האלימים בוועדה המשותפת לשלטון, לאופוזיציה ולמועצת אירופה.

כיכר העצמאות בקייב, לפני ואחרי ההפגנות בשבוע האחרון

במקביל אישר הפרלמנט חסינות למפגינים המואשמים במעורבות באלימות ובהתססת ההמונים והצביע בעד הדחתו של שר הפנים ויטאלי זכארנקו, מהדמויות השנואות ביותר על תנועת המחאה, שנתפס בעיני רבים כאחראי הישיר לדיכוי האלים בקייב. עם זאת, מפגינים בקייב דחו את ההסכם שנחתם וקראו להדחה מיידית של הנשיא, ובעת הדיון נשמעו מחוץ לאולם הפרלמנט יריות. אתמול בבוקר המשיכו המפגינים להתגודד בקייב בהמוניהם.

לאחר החתימה על ההסכם, ירד ינוקוביץ' למחתרת ומקום הימצאו אינו ברור. מקור ביטחוני אמר כי ינוקוביץ' "נמצא באוקראינה אך אינו יכול לומר אם בקייב או במקום אחר". מעונו של ינוקוביץ', שנמצא 15 ק"מ מקייב, ננטש, ומאות בני אדם, מפגינים ועיתונאים, נכנסו אליו באין-מפריע. אוסטפ קריבדיק, מנהיג אחת מקבוצות המחאה בקייב, אמר כי "הוא לא כאן, אף אחד מפקידיו הרשמיים אינם כאן". לדבריו המקום לא נבזז. "אנחנו נשמור על המבנה עד שיבוא לכאן הנשיא הבא", אמר והוסיף כי "ינוקוביץ לעולם לא יחזור לכאן". במקביל, דיווחו עדי ראייה כי משטרת אוקראינה נטשה עמדות רבות ברחבי קייב.

אתמול החליט הפרלמנט האוקראיני להדיח את ינוקוביץ' מתפקידו והודיע כי בחירות חדשות יתקיימו ב-25 במאי. אולכסנדר טורצ'ינוב, בן בריתה של ראשת הממשלה לשעבר יוליה טימושנקו, התמנה לתפקיד יו"ר הפרלמנט האוקראיני במקומו של ולודומיר ריבאק שהתפטר. לתפקיד שר הפנים מונה ארסן אבאקוב, גם הוא בן בריתה של טימושנקו. בריטניה, פולין ומדינות נוספות באיחוד האירופי הביעו תמיכה במהלך, בעוד רוסיה גינתה אותו וכינתה את אנשי האופוזיציה "פוגרומיסטים". מפקד צבא אוקראינה, הגנרל יורי אילין, הודיע כי הכוחות המזוינים לא יתערבו בנעשה במדינה. בהודעתו בסוכנות הידיעות אינטרפקס-אוקראינה אמר אתמול אילין כי כל יחידות הצבא האוקראיני "יישארו בבסיסים ויעסקו בפעילות שגרתית".

ינוקוביץ' אמר אתמול כי כל החלטות הפרלמנט אינן חוקיות. בריאיון שהעניק לתחנת טלוויזיה אוקראינית, והוקלט מראש, כינה ינוקוביץ' את האירועים בארצו "הפיכה פאשיסטית בדומה לזו שהיתה בגרמניה ב-1933", ואמר כי לא יחתום דבר "עם בנדיטים שגורמים לטרור באוקראינה". הנשיא הוסיף כי הוא "צריך להגן על העם", וכי "לא יחסוך במאמצים לסיים את שפיכות הדמים". הוא ציין כי הוא הנשיא הלגיטימי של אוקראינה וכי לא יעזוב את המדינה ולא יתפטר. כמו כן טען ינוקוביץ' בריאיון, שככל הנראה נערך בעיר חרקוב, כי ירו על מכוניתו, אולם הוא לא נפגע. "אני לא מפחד", אמר, "אני חש צער בשביל המדינה שלי".

מאות מתושבי העיר הדרומית סבסטופול, שנמצאת לחופי הים השחור ובה ממוקם הצי הרוסי, יצאו להפגנה בכיכר המרכזית בקריאה להתאחד עם רוסיה. האתר "רוסיה היום" דיווח שפוליטיקאים פרו־רוסים "מדרום וממזרח אוקראינה" התכנסו בעיר חרקוב וקבעו כי אזורים אלה לא יישלטו על ידי הרשויות מקייב. על פי הדיווח, בכינוס הוכרז כי "הרשויות המקומיות ינקטו צעדים בתגובה לנעשה בקייב ויקבלו אחריות מלאה להחלטות במחוזותיהם ללא קשר לרשויות בקייב וזאת עד שיוחזר הסדר באוקראינה על כנו".

לא ברור מי הם הפוליטיקאים שנכחו בכנס, אך בדיווח באתר הרוסי נאמר כי מפקדי הצבא "נדרשים לנקוט את כל הצעדים כדי להגן על מחסני התחמושת ולמנוע ביזה מצד ארגון אופוזיציה רדיקאליים. בינתיים, מתבקש הציבור להגן בעצמו על הסדר הציבורי". זמן קצר קודם לכן הופיעו בטלוויזיה האוקראינית ראשי המיליציות הנאמנות לשלטון ינוקוביץ', שבין היתר, לחמו במפגינים בכיכר העצמאות ביומיים האחרונים, והודיעו כי הם "תומכים בעם".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ