רויטרס

הסוכנות לביטחון לאומי של ארצות הברית (NSA) הגבירה את המעקב אחרי שרים בממשלת גרמניה, מאז שציווה הנשיא ברק אובמה לחדול מהציתות לקנצלרית אנגלה מרקל - כך דיווח הערב (ראשון) השבועון הגרמני "בילד אם זונטאג".

הגילויים שהתפרסמו בשנה שעברה על הציתותים הנרחבים של ארה"ב בגרמניה, ובעיקר הציתות לטלפון הנייד של מרקל, זעזעו את הגרמנים ועוררו את המחלוקת החריפה ביותר בין שתי המדינות בעשר השנים האחרונת. "בילד אם זונטאג" דיווח כי המידע שלו התקבל מבכיר ב־NSA בגרמניה, וכי הסוכנות עוקבת בין השאר אחר שר הפנים תומס דה מאזייר, ממקורביה של מרקל.

"קיבלנו פקודה לא להחמיץ אף פרט מידע, מאחר שאיננו יכולים יותר לעקוב ישירות אחרי התקשורת של הקנצלרית", ציטט העיתון את דברי הבכיר. דובר משרד הפנים הגרמני אמר כי לא יגיב על "טענות שהשמיעו אנשים שלא מסרו את שמותיהם".

קנצלרית גרמניה מרקל באוקטובר האחרוןצילום: אי–פי

כדי להרגיע את הצעקה שקמה בחו"ל לאחר שנודע על הציתותים הנרחבים של הסוכנות לביטחון לאומי, אסר אובמה בינואר לצותת למנהיגיהן של מדינות ידידותיות ובעלות ברית של וושינגטון. הגרמנים רגישים במיוחד למעקבים בשל ניסיונם בתקופה הנאצית ובתקופה הקומוניסטית במזרח גרמניה, שם הקים "השטאזי", המשטרה החשאית, רשת מעקב וציתות אדירה.

ברלין לוחצת - עד כה ללא הצלחה - לחתימת הסכם "ללא ריגול" עם ארה"ב. מנגד, שר החוץ פרנק ולטר שטיינמאייר, האמור לבקר בוושינגטון ביום חמישי, אמר שיש לו ספקות רבים אם להסכם כזה תהיה השפעה רבה.

השבועון ציטט גם את דבריה של קייטלין היידן, יועצת לביטחון של אובמה, שאמרה בתגובה: "ארה"ב הבהירה שהיא אוספת מידע מודיעיני בדיוק כמו מדינות אחרת". כמו כן, דווח כי NSA עקבה בעבר אחר 320 אנשים בגרמניה, רובם פוליטיקאים, אך גם אחרי ראשי הקהילה העסקית. לדברי היידן, וושינטון לא ריגלה אחרי תאגידים כדי להעניק לחברות אמריקאיות יתרון תחרותי על פני חברות אחרות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ