הפרלמנט האוקראיני דורש להסגיר את ינוקוביץ' להאג בגין "פשעים חמורים"

ממסמכים עולה שינוקוביץ' הורה לשלוח את הצבא לכיכר העצמאות. דובר של הנשיא המודח אמר כי אחד ממקורביו נורה ברגלו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הפרלמנט האוקראיני הצביע היום (שלישי) בעד הסגרתו של הנשיא המודח ויקטור ינוקוביץ' לבית המשפט הפלילי הבינלאומי בהאג על "פשעים חמורים" שביצע. בין היתר, מיוחס לו הרג של 100 מפגיני אופוזיציה ופציעתם של עוד 2,000. נגד ינוקוביץ' כבר תלוי צו מעצר. בית המשפט בהאג מסר כי עדיין לא קיבל בקשה מאוקראינה, המעבירה אליו את סמכות השיפוט בנושא.

כמו כן, דווח כי אנדריי קלוייב, שניהל את הממשל הנשיאותי של ינוקוביץ', נורה ברגלו. לפי השלטון החדש בקייב, הוא ברח מהבירה יחד עם הנשיא. דובר של הנשיא המודח אמר כי "לפי מקור מהימן" קלויב נורה פעמיים, אך חייו אינם בסכנה. הדובר אמר בטלפון כי לא דיבר עם מקורבו של ינוקוביץ', וכי הוא אינו יודע היכן קלויב נמצא.

עם עזיבתו החפוזה של ינוקוביץ' התגלה הפאר באחוזתו, כמו גם החשבונות המנופחים שלו, אך הבוקר התחילו לצוף המסמכים הרציניים - אלה החושפים את ההחלטות בהתמודדות מול מחאת האופוזיציה הממושכת. עיתונאים באוקראינה החלו לנבור באלפי המסמכים שנמצאו ליד מעונו, הנמצא מחוץ לקייב.

שני מקורות שונים התייחסו להחלטה לשלוח את כוחות הצבא לפזר את המפגינים, האזרחיים והחמושים כאחד. הנאדי מוסקל, מחוקק ולשעבר סגן שר הפנים, פרסם באינטרנט תוכנית להקיף את כיכר העצמאות, מוקד המחאה, בצלפים ולפתוח באש על האזרחים שלמטה. ידוע כי ביום הקשה ביותר באלימות, לפני הדחתו של ינוקוביץ', נהרגו יותר מ-70 בני אדם בכיכר.

אילו היתה מיושמת התוכנית הזו במלואה, היו מוציאים אותה לפועל 22 אלף שוטרים בעזרת כלי רכב משוריינים, בהם 2,000 אנשי יחידת "ברקוט" (נשר הזהב) לפיזור הפגנות. מוסקל אמר כי מטרת פרסום המסמכים היא הפעלת לחץ על השלטון הזמני בקייב להעמיד לדין את ינוקוביץ'. מאז שנמלט בשישי, וסמכויותיו נלקחו ממנו בשבת, הוצא צו מעצר נגד הנשיא המודח. הלילה אותתה ארה"ב כי מבחינתה הוא אינו מנהיג בפועל את המדינה.

במקביל, אחד מאתרי החדשות המזוהים עם מפגיני כיכר העצמאות, "גלאבקום", פרסם מסמכים שבהם מתוארות פקודות שנתן הרמטכ"ל החדש של צבא אוקראינה ליחידות להסתער על המפגינים בקייב ולפזרם בכוח. הגנרל יורי אילין מסר את הפקודות למפקדי ארבע חטיבות שונות, שיחדיו מונות 2,500 חיילים.

בהודעות המוצפנות נכתב כי שר ההגנה פאבלו לבדב נתן "צ'ק פתוח" לאילין, שהחליף בתפקיד את וולודימיר זמאנה. את זמאנה הדיח ינוקוביץ' בנסיבות מסתוריות החודש, ככל הנראה מאחר שסירב להורות לחיילים לפזר את מפגיני האופוזיציה.

יחידת "ברקוט" לפיזור הפגנות של משטרת אוקראינה בעיר דונייצקצילום: רויטרס

מעבר לגילויים הללו, הודיע הפרלמנט על דחיית הקמת ממשלת האחדות ליום חמישי. הנשיא הזמני אולכסנדר טורצ'ינוב אמר כי הממשלה תוקדם עד יום חמישי, במקום היום, כפי שמסר בהודעה קודמת. הפרלמנט האוקראיני הדיח את ינוקוביץ' ואת סגניו, ונקב במחליפי זמניים, אך טרם מינה ראש ממשלה חדש ועדיין לא אייש את משרדי הממשלה השונים.

בפגישה עם שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון אמר טורצ'ינוב שמסלול ההתקרבות לאירופה ולסיוע כלכלי מהאיחוד הם "גורמי מפתח לפיתוח הדמוקרטי והיציב של אוקראינה". אשטון מצדה אמרה כי על רוסיה לנהוג באוקראינה כשכנה טובה, ולאפשר לה להתקדם בכיוון שבו תבחר.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ