גרמניה: ארגונים יהודיים זועמים על קריקטורה של מארק צוקרברג כתמנון

האיור הופיע בסוף השבוע בעיתון "זידטוישה צייטונג", שפרסם בעבר קריקטורות אנשטישמיות. המאייר: מתנצל על אי ההבנה

עופר אדרת
ברלין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
ברלין

מאייר שצייר את הקריקטורה בה נראה מארק צוקרברג, מייסד פייסבוק, כתמנון שמנסה להשתלט על העולם, התנצל על כך בעקבות ביקורת שטענה כי הקריקטורה אנטישמית. הקריקטורה פורסמה ביום שישי בעיתון הגרמני הנפוץ "זידויטשה צייטונג", הרואה אור במינכן. ארגונים יהודיים, בהם מכון ויזנטל, מחו על פרסום האיור, בטענה כי הוא דומה לאיורים אנטישמיים שפורסמו על ידי הנאצים.

הקריקטוריסט, בורקהרד מוהר, אמר בתגובה כי רק רצה לתאר כיצד פייסבוק משתלטת על הרשת החברתית המתחרה, "ווטסאפ", ולא תיאר לעצמו שהאיור יזכיר את אלה שהיו פרי מכחולם של הנאצים. בשיחה עם סוכנות הידיעות אי־פי הוא אמר: "אני מצטער מאוד על אי־ההבנה ועל פגיעה ברגשות הקוראים".

ד"ר אפרים זורוף, מנהל מכון ויזנטל בישראל, סירב לקבל את ההתנצלות, ואמר כי האיור מזכיר את אלה שפורסמו בשבועון התעמולה הנאצי "דר שטירמר". "אולי כדאי שיבקר בארכיון שלהם", אמר, בהתייחסו למאייר.

הקריקטורה ב"זידויטשה צייטונג", בשבוע שעבר

העיתון הגרמני שפירסם את הקריקטורה טרם הגיב לביקורת. אין זו הפעם הראשונה שבה הוא מסתבך עם קריקטורות ותמונות בעלות טעם רע, ומתמודד עם ביקורת של ארגונים יהודיים בעקבות פרסומן. בחודש יולי העיתון נאלץ להתנצל לאחר שפירסם קריקטורה אנטישמית, שתקפה את ישראל באופן בוטה, בהציגה אותה כמפלצת רעבה שניזונה מכלי נשק גרמנים. בתגובתו, טען העיתון כי הבחירה באיור הנלווה למאמר - שעסק בביקורת על ספר חדש - היתה מוטעית.

חודש לאחר מכן, פורסם בעיתון תצלום של מסילת הרכבת המובילה למחנה ההשמדה אושוויץ־בירקנאו בפולין, כאילוסטרציה למאמר שעסק בבעיות ברכבת הגרמנית. "כדי לשוב למסלול הנכון, הרכבת צריכה כוח אדם", נכתב במכתב למערכת, שעסק בבעיות בתחנת הרכבת המרכזית בעיר מיינץ שבגרמניה. אלא שבתמונה שנלוותה למכתב לא נראית הרכבת במיינץ, אלא מסילת הרכבת באושוויץ, לצד מגדלי השמירה והגדר שהקיפה את המחנה.

בעקבות תלונות מקוראים נזעמים, פירסם העיתון "תיקון", בו נכתב כי"בשל טעות של המערכת הוחלפה ביום שני במדור מכתבים-למערכת התמונה שנועדה להיות אילוסטרציה למכתב שעסק בבעיות בתחנת הרכבת המרכזית במיינץ. במקום התמונה שנבחרה, פורסמה תמונה של מסילת הרכבת מאושוויץ־בירקנאו. אנחנו מצרים על הטעות ומבקשים סליחה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ