ארסני יצניוק נבחר למועמד תנועת המחאה לראשות הממשלה

מועצת המחאה בחרו את שר הכלכלה לשעבר ואחד ממנהיגי ההפגנות למועמדם. ארה"ב הזהירה את רוסיה: התערבות צבאית תהיה "טעות חמורה"

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

מנהיגי תנועת המחאה באוקראינה הודיעו הערב (רביעי) כי הם מציעים את ארסני יצניוק, שר הכלכלה לשעבר ואחד ממנהיגי ההפגנות, כמועמדם לראשות ממשלה. מועצת המחאה הודיעה על החלטתה בפני הקהל בכיכר העצמאות בקייב. הנשיא בפועל מאז הדחתו של ינוקוביץ', אלכסנדר טורצ'ינוב, אמר כי הממשלה החדשה תצטרך לקבל "החלטות קשות" עם כניסתה לתפקיד ולהשיב לממשלה את אמון העם.

ארצות הברית הזהירה את רוסיה הערב שזאת תהיה "טעות חמורה" להתערב צבאית באוקראינה. שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, אמר עוד כי וושינגטון שוקלת להציע הלוואה של מיליארד דולר לקייב. "עבור מדינה שהתבטאה רבות נגד התערבות צבאית בלוב, בסוריה ובכל מקום אחר, זה יהיה חשוב עבורם לשקול את התערבותם באוקראינה. אני לא חושב שצריך להיות ספק שפעולה צבאית באוקראינה תפר את השלמות הטריטוריאלית שלה וזאת תהיה טעות ענקית, טעות חמורה", אמר מזכיר המדינה לכתבים.

מוקדם יותר הערב הכחיש חבר פרלמנט רוסי את הטענות כי נשיא אוקראינה ויקטור ינוקוביץ' נמצא בשטח רוסיה. על פי הדיווח באתר החדשות הרוסי RT, המחוקק מיכאיל מרגלוב הוסיף כי רוסיה לא תציע מקלט מדיני לנשיא אוקראינה. בשעות הצהריים דיווחו כלי תקשורת באוקראינה כי הנשיא המודח הצליח להימלט לרוסיה יחד עם שני בניו.

יצניוק וטימושנקו בכיכר העצמאות בקייבצילום: רויטרס

במקביל דווח כי נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, הציב גדודי חיילים מצבא רוסיה לאורך הגבול עם אוקראינה, הצעד הבוטה והמשמעותי ביותר מאז בריחתו של נשיא אוקראינה, בן בריתו של פוטין, מהשלטון. בעוד כלי תקשורת מערביים ייחסו את התרגיל למצב באוקראינה, אתר החדשות הרוסיה RT כתב כי התרגיל תוכנן מראש ואינו קשור למאורעות האחרונים. 

שר ההגנה הרוסי, סרגיי שויגו, אמר בהצהרה ששודרה בטלוויזיה כי מטרתו של התרגיל היא "לבדוק את מוכנות החיילים לפעולה בשעת משבר שתאיים על ביטחון המדינה". עוד אמר שויגו, כפי שצוטטה אותו סוכנות הידיעות הרוסית, כי התרגול כולל 150 אלף חיילים, 880 טנקים, 90 כלי טייס ו-80 ספינות.

בחצי האי קרים, שם נמצא בסיס חיל הים השחור של צבא רוסיה, ארעו היום מהומות אלימות. גורם רשמי מטעם שירותי הבריאות בחצי האי הודיע כי לפחות 20 בני אדם נפצעו בעימותים בין מפגינים פרו-רוסים למפגינים אנטי-רוסים. כ-20 אלף מוסלמים טטרים הפגינו בעד ממשלת אוקראינה, בעוד הפגנה קטנה יותר קראה לחיזוק הקשרים עם ממשלת רוסיה. העימותים החלו כששתי הקבוצות היריבות נפגשו מחוץ לבניין העירייה בעיר סימפרופול בעוד בתוך הבניין נערך דיון על הנעשה במדינה.

ולדימיר פוטין ונשיא אוקראינה לשעבר ינוקוביץ' בעת חתימת הסכם הגז בין המדינות, בדצמבר צילום: אי–פי

ב-72 השעות שחלפו מאז הדחתו הרשמית של ינוקוביץ', נפוצו אינספור דיווחים על מקומות שבהם הוא נראה או נמצא. נשיא אוקראינה הזמני גילה כי ינוקוביץ' ניסה לעלות על מטוס לרוסיה כבר בשבת, אולם אנשי ביקורת הגבולות בדונצק מנעו זאת ממנו. בנוסף, נחשפו שתיים מאחוזות הפאר שבהן התגורר ינוקוביץ' סמוך לקייב ובחצי האי קרים, ואלה משמשות בימים האחרונים כמוקד עלייה לרגל.

שר הפנים האוקראיני, ארסן אבאקוב, סיפר כי כוחות הביטחון נמצאים בערים סבסטופול וסימפרופול שבחצי האי קרים אך לא נקטו בצעדים משמעותיים בנוגע לינוקוביץ. "לא הלכנו עד הסוף בחיפושים כי הבנו שזאת תהיה פרובוקציה שעלולה לגרום לעימות אלים", אמר, "גורלו של חצי האי חשוב יותר מזה של ינוקוביץ'".

גורמי משטרה אמרו לאתר האינטרנט האוקראיני "גלבקום" היום כי ינוקוביץ' העביר את הלילה בעיר דונייצק, משם המשיך לחצי האי קרים ואז חצה את הגבול לרוסיה דרך הים. לדיווח אין לפי שעה אישור מאף גורם רשמי. לא ברור אם ינוקוביץ' נעזר בסיוע חיצוני לבריחתו. גלבקום הוסיף ודיווח כי בעת שהיה בלילה בדונצק, שהה ינוקוביץ' באחוזתו של רינאט אחמטוב, האיש העשיר ביותר באוקראינה וחבר מפלגת "האזורים" הפרו־רוסית.

העימותים בחצי האי קריםצילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ