שידור חי |

ראש ממשלה חדש באוקראינה; ינוקוביץ' זוכה להגנה ברוסיה

הפרלמנט בקייב אישר את הממשלה החדשה, ארסני יצניוק יעמוד בראשה. רוסיה מעניקה לנשיא המודח הגנה בשטחה. החמושים הפרו-רוסים עדיין שולטים בבנייני הממשל והפרלמנט האזוריים של חצי האי קרים

טלי קרופקין ורויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלי קרופקין ורויטרס

המתיחות בין אוקראינה לרוסיה מגיעה משעות הבוקר (חמישי) לשיא. הפרלמנט האוקראיני אישר את הקמתה של ממשלה חדשה, בזמן שעשרות חמושים פרו-רוסים עדיין שולטים מהלילה בבנייני הממשל האזוריים בחצי האי קרים שבדרום אוקראינה. בתנועת המחאה בקייב טוענים כי החמושים הם אנשי יחידת פיזור ההפגנות המושמצת "ברקוט". במקביל הודיעה רוסיה כי קיבלה את בקשתו של נשיא אוקראינה המודח ויקטור ינוקוביץ' להגנה על ביטחונו בשטחה.

בצד הדברים, העלו הרוסים את הכוננות של טייסות הקרב שלהם באזור הגבול, ונשיא אוקראינה הזמני אוליכסנדר טורצ'ינוב הורה, לפי התקשורת הרוסית, לפנות את החמושים המתבצרים בבנייני הממשל בבירה האזורית של קרים, סימפרופול. אולם, עדיין לא התקבלו דיווחים על פעולות לסילוקם. בזמן הזה התאספו מאות מפגינים תומכי עצמאות משלטון קייב מחוץ לבניין הפרלמנט המקומי.

שר ההגנה האמריקאי צ'אק הייגל הגיב היום לתרגיל הצבאי הרוסי באזור הגבול, ואמר כי ארה"ב "משגיחה מקרוב" על הנעשה בגבול רוסיה-אוקראינה. במסיבת עיתונאים לאחר פגישת שרי ההגנה של ברית נאט"ו, הזהיר הייגל את רוסיה שלא לנקוט בצעדים כלשהם כלפי אוקראינה שיכולים "להיות מפורשים לא נכון". שר ההגנה ציין כי ארה"ב תומכת בשלמות הטרטוריאלית של אוקראינה ואמר כי הוא מצפה שכל המדינות ימנעו מפרובוקציות. "זהו הזמן למנהיגות שקולה וחכמה, מצדה של רוסיה, מצד כולם", אמר הייגל.

ארסני יצניוק, שמונה בידי תנועת המחאה להיות המועמד שלה לראשות הממשלה, אמר בנאום בפרלמנט בקייב כי בפני הממשלה החדשה עומדים אתגרים כלכליים קשים, לאור העובדה כי ינוקוביץ' רוקן את קופת המדינה. הוא הוסיף כי דרוש הסכם עם קרן המטבע הבינלאומית כדי לייצב את שער המטבע הלאומי, ההרביניה.

סוכנות הידיעות הרוסית "איטאר טאס" פרסמה מכתב אישי של ינוקוביץ', שבו אמר: "אני עדיין מחשיב את עצמי לנשיא המדינה האוקראינית, שנבחר על בסיס הרצון החופשי של אזרחי אוקראינה. אני לא יכול שלא להתערב באירועים הטראגיים במולדת, כשברחובות מדינתנו משתוללים הקיצונים. היו איומים על חיי ועל חיי מקורביי, ואני נאלץ לבקש מרוסיה להבטיח את ביטחוני האישי".

בידיעה אחרת, בסוכנות הידיעות אינטרפקס נאמר מפי גורם רשמי בקרמלין: "בעקבות הפנייה של ינוקוביץ' לרשויות רוסיה בבקשה להבטיח את ביטחונו, אני מודיע שהבקשה אושרה". לפי התקשורת הרוסית, ינוקוביץ' נמצא ברוסיה, במתקן של הקרמלין מחוץ למוסקבה, לאחר שאתמול שהה במלון אוקראינה בעיר. סוכנות הידיעות אי-פי מוסרת כי לא ניתן לאמת את הדיווח , אך האבטחה סביב המלון היתה אמש הדוקה מהרגיל. נשיא אוקראינה המודח לא נראה בציבור מאז נמלט ממעונו בשבת. דובר של נשיא רוסיה פוטין מסר כי אין בידיו כל מידע על הגעת ינוקוביץ' למוסקבה. 

סוכנות הידיעות הממשלתית הרוסית RT דיווחה כי הפרלמנט האזורי של קרים החליט לקיים משאל עם בחבל הארץ על עצמאות מאוקראינה. זהו אותו הפרלמנט שעליו השתלטו החמושים הפרו-רוסים במהלך הלילה, ולא ברור מה מתחולל בפנים. אולם, ידוע כי טרם להחלטה אפשרו החמושים לחברי פרלמנט מקומיים פרו-רוסים להיכנס למבנה.

טרם ההתפתחות בעניין הנשיא המודח מסר אנטולי מוהילוב, ראש הממשלה המקומית של קרים, כי כ-50 גברים חמושים נכנסו לבניינים במהלך הלילה, הניפו את דגלי רוסיה על התרנים ומנעו מעובדי הממשל להיכנס. הוא סיפר לסוכנות הידיעות אי-אף-פי שהרשויות המקומיות מתכוננות "לנקוט צעדים", בלי להוסיף פרטים על כוונותיו. כמו כן, קרא מוהילוב לעובדים הציבוריים במתחמים הללו לא להגיע לעבודה היום.

שר הפנים הזמני בקייב ארס אבאקוב אמר בריאיון לרדיו "אקו מוסקבה" כי מדובר "בקבוצה של מחבלים, ואנו מתייחסים אליה בהתאם. זו התגרות שמטרתה החרפת המתיחות בגבול בין צבאות רוסיה ואוקראינה. המדיניות הרשמית שלנו לא להחריף את העימות". 

שוטרים מחוץ לבניין הפרלמנט האזורי בקריםצילום: אי-אף-פי

סוכנות הידיעות אינטרפקס דיווחה כי האלמונים סילקו את השומרים בבניינים ללא מאבק, וכדי להיכנס אליהם ירו בדלתות הזכוכיות. משרד החוץ הרוסי מסר הודעה ברשתות החברתיות שבה נאמר כי מוסקבה תפעל "באופן בלתי מתפשר" כדי להגן על בני עמה במדינות זרות. כמו כן, התריעה רוסיה מפני "הפרות זכויות אדם בקנה מידה נרחב" באוקראינה. 

לא הרבה אחר כך הודיע משרד ההגנה במוסקבה כי רוסיה העמידה טייסות קרב בגבול עם אוקראינה בכוננות קרבית. סוכנות הידיעות אינטרפקס מסרה את הודעת המשרד: "מטוסי קרב מסיירים באזור הגבול כל העת. מהרגע שעברה הפקודה לעבור לכוננות הגבוהה, הוזעקו הכוחות לבסיסי חיל האוויר". אתמול נמסר כי צבא רוסיה יקיים תרגיל צבאי באזור הגבול, וכי נאספו שם 150 אלף חיילים ויותר מ-800 טנקים.

אוליכסנדר טורצ'ינוב, הנשיא הזמני של אוקראינה, הגיב הבוקר לדברי רוסיה, והתריע כי כל תנועת חיילים מחוץ לבסיס חיל הים הרוסי בסבסטופול תיחשב בעיני קייב "מעשה תוקפנות". בתקשורת הרוסית אף דווח כי טורצ'ינוב הורה לכוחות הביטחון לפנות את הפולשים. בתוך כך התפרסמו תמונות וסרטונים של שיירת נגמ"שים שנעצרה ליד כפר בסביבת סימפרופול. לא ברור אם מדובר בכוח רוסי או אוקראיני, ופורסמו דיווחים שונים בנושא. הדוברים עצמם בסרטון אמרו שהם רוסים. כתבים זרים מדווחים כי עדי ראייה סעיפרו שהנגמ"שים חזרו לבסיסם, לפי חלק מהדיווחים, לאחר שנתקלו במחסום כוחות הביטחון האוקראינים. .

באירופה הגיבו בדאגה להסלמה במתיחות בין קייב למוסקבה הבוקר. שר החוץ של פולין רדוסלב שיקורסקי אמר כי ההשתלטות של החמושים הרוסים על בנייני הממשל בקרים עלולה להוביל לסכסוך אזור. "זהו צעד דרסטי, ואני מזהיר את מבצעיו ואת אלה שאפשרו להם לעשות זאת, מאחר שכך מתחיל עימות אזורי. זהו משחק מסוכן מאוד", אמר שיקורסקי. שרת ההגנה של גרמניה אורסולה פון דר ליין התריעה מפני פיצולה של אוקראינה.צפו בשידור החי מבניין הפרלמנט בסימפרופול:

אמש הוציאו משרד החוץ של ארה"ב והבית הלבן הודעות נפרדות שבהן הוזהר הקרמלין מפני התערבות צבאית באוקראינה. כמו כן, הודגשה החשיבות שבשמירה על שלמותה הטריטוריאלית של המדינה. שר החוץ ג'ון קרי אמר כי התערבות צבאית רוסית תהיה "טעות חמורה", והפנה זרקור להתנגדותה של רוסיה בעבר לפעולות צבאיות של ארה"ב במדינות כמו סוריה או לוב. 

בסימפרופול מתגוררים יותר מ-300 אלף בני אדם. אתמול התעמתו בעיר טטרים מוסלמים, התומכים בהישארות חבל הארץ באוקראינה עם בדלנים רוסים, הרוצים להתנתק ולעבור לשלטון של מוסקבה. עשרות נפצעו במהומות. הבוקר דיווח האתר "קייב פוסט" כי שני בני אדם נהרגו בעימותים הללו.

דגל רוסיה מתנוסס על בנייני הממשל בסימפרופול

רפאט צ'ובארוב, מנהיג טטרי מקומי, כתב בפייסבוק: "נאמר לי שאת בנייני הפרלמנט והממשלה כבשו חמושים במדים, שעליהם לא היו סימנים מזהים מוכרים. הם עדיין לא הציבו דרישות". כ-100 שוטרים נאספו סביב בניין הפרלמנט, ודווח כי נראה שדלתותיו נחסמו בארגזי עץ. רומן, תושב העיר, בן 30, אמר כי "שמעתי יריות בלילה, באתי לשם וראיתי אנשים רבים נכנסים. כמה מהם עזבו, ואני לא בטוח כמה מהם עדיין בפנים". 

חצי האי קרים הועבר מרוסיה לאוקראינה ב-1954 בידי מנהיג ברית המועצות דאז ניקיטה חרושצ'וב. צי הים השחור של חיל הים הרוסי מוצב בנמל סבסטופול, וזהו האזור היחיד באוקראינה שבו רוסים אתניים הם הרוב לעומת האוקראינים. זאת, אף שבמזרח המדינה רוב האוקראינים דוברים רוסית כשפה ראשונה.

במקביל, פרסם אתר פרו-רוסי "צו נשיאותי" שפרסם לכאורה הנשיא המודח ויקטור ינוקוביץ', שבו נאמר כי ממשלו ממשיך לתפקד מהעיר סבסטופול. "ב-22 וב-23 בפברואר באוקראינה התרחשה הפיכה צבאית, שבמהלכה ארגוני חמושים נאציים, בעזרתן הצבאית והמדינית של מעצמות אחרות, השתלטו על מוקדי השלטון בקייב ובמחוזות אחרים במערב המדינה".

במסמך גם נקראו כוחות הצבא להגיע לסבסטופול והמשטרה לעיר בתוך 24 שעות, ונאמר למדינות זרות הרוצות לשמר על יחסים דיפלומטיים עם אוקראינה לשלוח את נציגים דיפלומטיים לסבוסטופול ולחכות להקמת שגרירויות שם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ